Padomi, kā labāk parādīt sevi un iegūt pārliecību par jauno darba vietu

FOTO: Unsplash

Dodoties uz darba interviju, cilvēki nereti satraucas par tās norisi - galvenokārt tāpēc, ka nezina, ko sagaidīs. Lai pēc iespējas labāk sagatavotos potenciālā darba pārrunām, "Transcom Worldwide Latvia" personāla vadītāja Baltijā Līga Millere sniedz padomus, kādām detaļām pievērst uzmanību, nākot uz pirmo darba interviju.

Ejot uz darba interviju, jāizzina interesējošā vakance. Tāpat arī jāveic izpēte ne tikai par uzņēmumu, ieskatoties tā mājaslapā, bet jāapskata arī uzņēmuma sociālo tīklu profili. Šādā veidā ir iespējams iegūst plašāku informāciju gan par potenciālo darba vietu kopumā, gan arī iepazīt uzņēmuma kultūru un darba vidi nedaudz neformālākā veidā.

Nedrīkst aizmirst, ka darba intervija ir abpusēji svarīga - potenciālais darba devējs vērtēs darbinieka piemērotību konkrētajiem darba pienākumiem, potenciālais darbinieks vērtēs, vai uzņēmums var sniegt profesionālu izaugsmi un patīkamu darba vidi.

Intervijas laikā svarīgi izvērtēt arī to, vai uzņēmuma vērtības sakrīt ar iespējamā darbinieka vērtībām. Ja tās būtiski atšķirsies vai pat būs pretrunā ar potenciālā darbinieka uzskatiem, veiksmīga sadarbība, visticamāk, neizdosies.

Turpretī, ja darbinieka un uzņēmuma vērtības būs atbilstošas abu pušu uzskatiem, sadarbība būs efektīva. Noskaidrojot atbildes uz šiem jautājumiem, būs vieglāk saprast, vai ar konkrēto uzņēmumu varētu veidoties kopīgs ceļš jeb ilgtermiņa darba attiecības.

"Meklējot papildspēkus "Transcom" komandā, mēs vispirms veicam digitālu atlasi, bet pēc tam potenciālos kandidātus aicinām arī uz tikšanos klātienē. Ir vienlīdz svarīgi noskaidrot nepieciešamo informāciju no intervējamā, cik uzņēmuma pārstāvim pastāstīt par sevi un komandu. Komunikācijai un informācijas sniegšanai ir jābūt abpusējai, tāpēc darba meklētājus aicinām intervijas uztvert kā svarīgu notikumu," skaidro Līga Millere.

Ievērojot pāris soļus, darba meklētājs pirmo darba interviju un darba sākšanas procesu var padarīt krietni vieglāku un mazāk satraucošu.

1. Kārtīgi iepazīsti uzņēmumu intervijas laikā. Sākot sarunu, uzņēmuma pārstāvim ir jāiepazīstina ar sevi, konkrēto vakanci un īsi jāpastāsta par uzņēmumu kopumā, lai kandidāts intervijas laikā varētu uzdot papildu jautājumus, ja tādi rodas.

Savukārt vēlāk, kad darbinieks ir jau pieņemts darbā, uzņēmuma pārstāvim ir jāiepazīstina arī ar darba vietas telpām, paskaidrojot būtiskākās detaļas, kas jaunajam darbiniekam būtu jāzina, piemēram, "nerakstītie noteikumi". Būtiski ir neuzskatīt uzņēmuma ierastās lietas par pašsaprotamām un rūpīgi tās izstāstīt jaunajam kolēģim. Ja uzņēmuma pārstāvis šādu informāciju nesniedz, nekautrējies to pajautāt!

2. Iepazīsties ar darba pienākumiem. Papildus ekskursijai uzņēmuma telpās darba devējam arī kvalitatīvi jāizskaidro konkrētie darba pienākumi. Ir svarīgi parādīt jaunajiem darbiniekiem, kāda būs darba ikdiena, galvenie pienākumi, kā arī citas nozarei un vakancei specifiskas lietas.

Ja šādu tūri pa jauno darba vietu tev nepiedāvā, izrādi proaktīvu interesi iepazīties ar biroja telpām un noskaidro darba pienākumus, lai tev viss ir skaidrs.

3. Atbalsts ikdienā. Piesakoties uzņēmumā uz vakanci, ir vērts noskaidrot, vai tiek nodrošināts mentors jeb persona, kura sniedz padomus gan darba, gan sociālajā dzīvē. Ikdienas darbos šāds atbalsts ļoti noder it īpaši cilvēkiem, kuri uz laiku bija aizceļojuši uz ārzemēm, bet tagad vēlas atgriezties un strādāt Latvijā.

4. Savstarpējā saziņa. Pēc uzņēmuma un darba vides iepazīšanas ir ļoti vērtīgi veikt atkārtotu interviju. Sarunā ar darba devēju laiku, lai pārrunātu, vai tavi darba pienākumi un uzdevumi ir skaidri, kā arī nospraud izaugsmes mērķus. Noteikti nevajag kautrēties - droši ierosini atkārtotu interviju arī īsi pirms pārbaudes laika beigām, lai izrunātu, kā līdz šim ir gājis, un kā kolēģi un vadība var tev palīdzēt, un atbalstīt turpmākajos darbos.

Uz augšu