S, 30.09.2023.

Znotiņa: Latvijai ir aktīvi jāturpina sāktās reformas finanšu sektorā

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Evija Trifanova / LETA

Neskatoties uz Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komitejas "Moneyval" pozitīvo vērtējumu, Latvijai ir jāturpina sāktās reformas finanšu sektorā, otrdien pēc Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Finanšu sektora uzraudzības apakškomisijas sēdes aģentūrai LETA sacīja Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa. 

"Komisijas deputāti vēlējās saprast, vai tagad būtu iespējams mazināt kādas prasības biznesam, taču jāsaprot, ka "Moneyval" vērtējums nav eksāmens, kuru var sekmīgi nokārtot un pēc tam atslābt. Reformas ir jāturpina un vēl daudz jāstrādā, jo Latvijas sasniegtais tiks regulāri pārvērtēts un uzraudzīts," teica Znotiņa.

Viņa norādīja, ka no 40 "Moneyval" rekomendācijām pozitīvs vērtējums Latvijai ir tikai septiņās, bet pārējās 33 rekomendācijās vērtējums ir lielākoties pozitīvs, proti, tas vēl ir uzlabojams.

"Jāsaprot, ka jau tuvākajā laikā gan Finanšu ministrija, gan Tieslietu ministrija iesniegs daudzus likumu grozījumus par visdažādākajiem jautājumiem, jo darāmā vēl ir daudz," skaidroja Znotiņa. 

Jautāta, vai viņai ir informācija par februāra otrajā pusē gaidāmo pasaules centrālās naudas atmazgāšanas apkarošanas organizācijas FATF lēmumu attiecībā uz Latviju, Znotiņa sacīja, ka viņai šī informācija ir, taču līdz 21.februārim, kad noslēgsies plenārsesija, to nedrīkst atklāt.

Jau ziņots, ka jaunākajā novērtējumā "Moneyval" uzlabojusi Latvijas novērtējumu 11 rekomendāciju izpildē, tādējādi Latvija ir izpildījusi visas 40 FATF, kuras asociētais biedrs ir "Moneyval", rekomendācijas, tostarp septiņas rekomendācijas ir pilnībā atbilstošas, bet 33 - lielākoties atbilstošas.

Tagad "Moneyval" uzskata, ka Latvija lielākoties izpildījusi "Moneyval" rekomendācijas tādās jomās kā finansiālas sankcijas saistībā ar terorismu un terorisma finansēšanu; finansiālas sankcijas saistībā ar kodolieroču izplatīšanu; bezpeļņas organizācijas; klientu padziļināta izpēte; konkrētu nefinanšu biznesu un profesiju klientu padziļināta izpēte; finanšu institūciju regulēšana, skaidras naudas kurjeri, izdošana, kā arī cita starptautiskās sadarbības formas. 

Parīzē nākamnedēļ notiks FATF plenārsesija, kurā varētu pieņemt lēmumu par Latvijas iekļaušanu valstu sarakstā, kurās ir konstatēti stratēģiski trūkumi naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanā jeb tā saucamajā "pelēkajā sarakstā". Pašlaik FATF "pelēkajā sarakstā" ir iekļautas 12 pasaules valstis, tostarp no Eiropas - Islande.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu