Jaunās ekonomikas valstu universitāšu reitingā ierindojušās trīs Latvijas universiātes - LU, RTU un LLU

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Pasaules prestižākās universitāšu reitingu aģentūras "Times Higher Education" (THE) veidotajā Jaunās ekonomikas valstu reitingā "THE Emerging Economies University Rankings 2020" ierindojušās trīs universitātes no Latvijas - Latvijas Universitāte (LU), Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU).

Reitingā kopumā apkopotas 533 universitātes no 47 valstīm un augstākos rezultātus no Latvijas sasniegušas LU un RTU - abas universitātes ieņem 251. - 300. vietu, turpretī LLU ierindojusies 401. - 500. vietā.

Līderpozīcijas šajā reitingā ieņem vairākas Ķīnas augstskolas. Pirmo vietu ieņem Tsinghua Universitāte, otro vietu Pekinas Universitāte, bet trešo vietu - Džedzjana Universitāte.

Kā aģentūrai LETA pavēstīja LU pārstāve Sindija Iesalniece, šajā reitingā ņemti vērā tie paši 13 rādītāji, kas ņemti vērā, veidojot THE pasaules labāko universitāšu reitingu. Galvenie indikatori, kas universitāšu sarindošanā ņemti vērā, ir mācīšana un mācību vide, kā arī pētniecība - tās apjoms, ienākumi un reputācija.

Tāpat reitinga veidotāji vērtēja citējamību, starptautisko perspektīvu un sadarbību ar industriju. Šie rādītāji ir pielīdzināti, lai varētu noteikt universitāšu attīstību, prioritātes jaunajā ekonomikā.

LU rektora vietnieks studentu un sociālajos jautājumos Jānis Stonis atklāja, ka šis vērtējums motivē "kāpt" arvien augstāk. "LU Akadēmiskais centrs kļūst arvien pievilcīgāks ne tikai Latvijas, bet arī ārzemju studentiem, tas parādās uzņemšanas rezultātos, kuros novērojams ārzemju studentu pieaugums. Novērojams arī viespasniedzēju un viespētnieku pieaugums LU," akcentēja Stonis.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka LU uzrāda ļoti labus rezultātus arī starptautiskā zinātniskā sadarbībā. Pieaug publikāciju skaits ar ārzemju līdzautoriem un palielinās rakstu skaits, kas publicēti zinātniskos žurnālos. Stonis norādīja, ka starptautisko projektu skaits kopš 2015.gada ir palielinājies par 45%.

Savukārt LU Zinātnes departamenta vadošā eksperte Ineta Romanovska pavēstīja, ka LU pērn kopumā ir publicētas 2490 zinātniskās publikācijas, no kurām "Scopus un Web of Science" datubāzē tika iekļautas 702 LU pētnieku publikācijas, no tām 453 bija raksti starptautiskos žurnālos.

Visvairāk rakstu ir eksaktajās, dzīvības un medicīnas zinātnēs, savukārt vislielākais publikāciju skaits ar ārzemju līdzautoriem ir Ķīmiskās fizikas institūtam - 66, tam seko LU Medicīnas fakultāte ar 49 publikācijām.

Iesalniece norādīja, ka THE ir viens no trim pasaules ietekmīgākajiem universitāšu reitingiem, ko publicē jau 17. gadu. THE veido kopumā 11 tematiskos universitāšu reitingus - Veselības zinātnēs, Dzīvības zinātnēs, Eksaktajās zinātnēs, Psiholoģijā, Mākslā un humanitārajās zinātnēs, Izglītības zinātnē, Tiesību zinātnē, Sociālajās zinātnēs, Biznesā un ekonomikā, Datorzinātnēs, kā arī Tehnoloģijiu un inženierzinātnēs.

Uz augšu