S, 13.08.2022.

"Neko nekomentēsim". Sāk tiesāt audžuģimeni par vardarbību pret astoņiem bērniem

Divas meitas cietušas no seksuālas vardarbības
TVNET
"Neko nekomentēsim". Sāk tiesāt audžuģimeni par vardarbību pret astoņiem bērniem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 9
Foto: Jānis Škapars/TVNET

Zemgales rajona tiesā Ogrē uz apsūdzēto sola sēdās audžuvecāki, kuri savulaik saņēmuši arī visai prestižu apbalvojumu un kurus varētu saukt par paraugģimeni. Pašlaik gan izmeklēšanā noskaidrots, ka audžuvecāki pret bērniem vērsuši fizisku un emocionālu vardarbību.

Tiesas gaitenī pirms tiesas sēdes, kura bija slēgta, sākumā atradās gan apsūdzētie - audžuģimene, gan vairāki nepilngadīgie, kuri sēdēja tālāk no apsūdzētajiem.

Nākamā sēde notiks 20.martā plkst.10.00. Otrdien sākās tiesas izmeklēšana un tika nopratināti divi cietušie. Nākamajā sēdē turpināsies tiesas izmeklēšana.

Apsūdzētie ar portālu TVNET nevēlējas runāt, norādot, ka «neko nekomentēs». Arī prokurore, kura bija ieradusies uz tiesas sēdi, komentārus sniegt nevēlējās.

Iespējama seksuāla vardarbība

Kā savulaik jau rakstīja portāls TVNET, viena no meitenēm, kura augusi ģimenē, piekrita pastāstīt par redzēto, piedzīvoto.

Meitene stāstīja par to, ko dzirdējusi no citām meitenēm, proti, audžutēvs «līdis klāt, aizticis krūtis, bāzis rokas biksēs».

Meitene pieļāva, ka citas audžumeitas to, iespējams, atļāva pašas, jo ik pa laikam citām tika pirkti dažādi našķi. Pati viņa seksuālu vardarbību netika piedzīvojusi.

Problēmas ar alkoholu

Portāls TVNET savulaik par audžuvecākiem interesējās pagastā. «Zelta gabaliņš viņš nebija,» tā piecdesmitgadnieku, audžumammas Zaigas vīrieti, raksturoja pagasta vadītājs. «Mētājās starp diviem pagastiem, un tā viņi kaut kā satuvinājās. Likās, ka pie Zaigas saņēmies.»

To, ka Jurim ir problēmas ar alkoholu, tuvējā apkaimē zināja visi.

Arī meitene, kura savulaik auga audžuģimenē, sacīja, ka audžutēvs alkoholu mēdza lietot visai bieži, tāpat reibums viņam neesot traucējis vadīt automašīnu.

Foto: Jānis Škapars/TVNET

Ko noskaidrojusi policija?

Iepriekš Valsts policija (VP) bija lūgusi prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret audžuvecākiem, kuri vairāku gadu garumā vērsuši fizisku un emocionālu vardarbību pret astoņiem bērniem, tostarp divas nepilngadīgās audžumeitas cietušas no seksuālas vardarbības.

Tolaik divas nepilngadīgās meitenes vērsās Rīgas reģiona policijas iecirknī, kur ziņoja par audžuģimenē pret viņām notiekošu seksuālo un fizisko vardarbību no audžuvecāku puses.

Likumsargi nekavējoties sāka resorisko pārbaudi, bet pērn augustā sāka kriminālprocesu. Tāpat, iegūstot informāciju par audžuģimenē pret bērniem vērsto, iespējams, noziedzīgo nodarījumu, policija informēja konkrētās teritorijas pašvaldības vadību un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju.  

Ņemot vērā izmeklējamās lietas apjomu un sarežģītību, turpmāko kriminālprocesa izmeklēšanu pārņēma VP Dzimumnoziegumu apkarošanas nodaļa. 

Foto: Jānis Škapars/TVNET

Izmeklēšanā noskaidrots, ka kopš 2015. gada decembra pret divām nepilngadīgām audžumeitām vērsta seksuālā vardarbība. Savukārt laikā no 2016. gada vasaras līdz 2016./2017. gada ziemai viena no nepilngadīgajām meitenēm sistemātiski izvarota.

Kopumā vardarbīgas apiešanās rezultātā astoņiem bērniem nodarītas fiziskas un emocionālas ciešanas, kas ilga sistemātiski laikā no 2007.gada līdz 2019.gadam. 

Pēc policijas iniciatīvas no ģimenes izņemti visi tobrīd aizbildniecībā esošie nepilngadīgie bērni - kopumā pieci, un ievietoti krīzes centrā. Savukārt abi audžuvecāki aizturēti un viņu dzīvesvietā veikta kratīšana.

1961.gadā dzimušajai sievietei piemērots drošības līdzeklis, kas nav saistīts ar apcietinājumu, savukārt 1968.gadā dzimušajam vīrietim piemērots apcietinājums, kas pašlaik ir mainīts.

Par vardarbīgu apiešanos ar mazgadīgo var tikt piemērota brīvības atņemšana līdz pieciem gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods. Savukārt par seksuālo vardarbību un nepilngadīgā izvarošanu var sodīt ar brīvības atņemšanu no pieciem līdz 20 gadiem vai mūža ieslodzījumu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu