ASV jauns Covid-19 antirekords; Tramps paziņo par finansējuma apturēšanu PVO

Donalds Tramps

FOTO: AFP/SCANPIX

ASV fiksēts lielākais Covid-19 upuru skaits vienā valstī diennakts laikā. ASV prezidents Donalds Tramps tikmēr paziņojis, ka aptur finansējumu Pasaules Veselības organizācijai (PVO).

ASV antirekords

ASV pēdējo 24 stundu laikā ir reģistrēti 2228 jauni nāves gadījumi ar Covid-19, kas ir pasaulē lielākais jauno upuru skaits vienā diennaktī kopš jaunā koronavīrusa globālās pandēmijas sākuma, liecina Džonsa Hopkinsa universitātes otrdienas vakarā apkopoti dati.

Minētie upuri reģistrēti laika posmā no plkst.20.30 pirmdien (plkst.3.30 otrdien pēc Latvijas laika) līdz plkst.20.30 otrdien (plkst.3.30 trešdien pēc Latvijas laika).

Jauno upuru skaits ir krasi pieaudzis pēc tam, kad tas iepriekšējās divas diennaktis bija krities. 

Iepriekšējais jauno upuru skaita antirekords ASV un pasaulē bija 10.aprīlī, kad nomira 2108 Covid-19 pacienti.

ASV kopš pandēmijas sākuma ir reģistrēti vismaz 25 757 nāves gadījumi ar Covid-19, un valsts tagad ir pirmajā vietā pasaulē gan nāves gadījumu, gan infekcijas gadījumu skaita ziņā.

Tramps paziņo par finansējuma apturēšanu PVO

Tramps otrdien paziņoja par ASV finansējuma apturēšanu PVO, jo šī ANO aģentūra, pēc viņa teiktā, slēpusi jaunā koronavīrusa uzliesmojuma nopietnību Ķīnā pirms tā izplatīšanās pa visu pasauli.

Tramps pēdējā laikā saņēmis pārmetumus par situācijas nopietnības ignorēšanu un nepietiekamu rīcību, lai mazinātu uzliesmojuma smagumu.

Tramps preses konferencē paziņoja, ka ir devis savai administrācijai norādījumus apturēt finansējumu, kamēr "tiek veikta pārbaude, lai izvērtētu Pasaules Veselības organizācijas lomu koronavīrusa izplatības nopietni aplamā pārvaldībā un slēpšanā".

Tramps sacīja, ka PVO ir liegusi pārredzamības iespēju saistībā ar Covid-19 uzliesmojumu un ka ASV tagad "apspriedīs, ko darīt ar visu naudu, kas tiek nodota PVO".

PVO lielākais finansējuma avots ir ASV, kas pērn tai piešķīra 400 miljonus ASV dolāru.

62

"Pēc Covid-19 pandēmijas izcelšanās mums ir dziļas bažas, vai Amerikas dāsnums ir izmantots vislabākajā iespējamā veidā," sacīja ASV prezidents.

Jau vēstīts, ka Tramps 7.aprīlī paziņoja, ka viņš apsver ASV finansējuma apturēšanu PVO, un apsūdzēja šo ANO aģentūru Ķīnai labvēlīgā neobjektivitātē jaunā koronavīrusa pandēmijas laikā.

Tramps toreiz sacīja, ka PVO "šķiet ļoti neobjektīva Ķīnas virzienā" un "tas nav pareizi". Viņš apsūdzēja PVO neveiksmīgā atbildē uz koronavīrusa pandēmiju un iespējamā informācijas slēpšanā koronavīrusa uzliesmojuma sākumā.

Tramps pirms tam tviterī paziņoja, ka PVO bijusi "ļoti centrēta uz Ķīnu", un netieši norādīja, ka tas ietekmējis PVO politiku attiecībā uz jauno koronavīrusu, kas radies šajā valstī. 

Tramps atgādināja PVO ieteikumu neierobežot starptautiskos ceļojumus, lai apturētu vīrusa izplatīšanos no Ķīnas, un jautāja, kāpēc PVO devusi "tik kļūmīgu ieteikumu".

"Laimīgā kārtā es jau agri noraidīju viņu padomu saglabāt mūsu robežas atvērtas Ķīnai," tviterī rakstīja Tramps, atsaucoties uz savu lēmumu aizliegt iebraukšanu no Ķīnas.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs brīdinājis, ka patlaban nav īstais laiks, lai samazinātu PVO resursus.

62

Jaunā koronavīusa krīzei "mūsu dzīves laikā nav precedenta, un tai ir nepieciešama bezprecedenta atbilde", paziņojumā norādīja ANO ģenerālsekretārs, atbildot uz ASV lēmumu apturēt finansējumu PVO, kas, kā skaidro Vašingtona, nav pienācīgi reaģējusi uz pandēmiju.

"Šādos apstākļos, saprotams, ir iespējams, ka vieni un tie paši fakti dažādās struktūrās tika interpretēti atšķirīgi," pavēstīja Gutērrešs.

"Tiklīdz mēs beidzot būsim pāršķīruši lappusi saistībā ar šo epidēmiju, būs laiks, lai nopietni paraudzītos atpakaļ un saprastu, kā šāda slimība radās un izplatījās ar tādu postu tik ātri pa visu pasauli, un kā tie, kas bija iesaistīti, reaģēja uz šo krīzi," skaidroja Gutērrešs. "Gūtās mācības būs būtiski svarīgas, lai efektīvi reaģētu uz līdzīgiem izaicinājumiem, ja tādi radīsies nākotnē."

"Tā kā patlaban nav tāds laiks, nav arī laiks, lai samazinātu resursus Pasaules Veselības organizācijas operācijām vai jebkuras citas humānās organizācijas operācijām cīņā pret šo vīrusu," norādīja Gutērrešs.

Uz augšu
Back