Vairāki pie frakcijām nepiederošie deputāti bažīgi par e-Saeimu

Deputāte Linda Liepiņa

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Daļa pie Saeimas frakcijām nepiederošo deputātu nobažījusies par valdošo partiju vēlmi veikt "modernu valsts apvērsumu", izriet no politiķes Lindas Liepiņas sacītā aģentūrai LETA.

iepiņa uzsvēra, ka Saeimas Prezidijs ir sasaucis parlamenta ārkārtas sēdi, otrdien, 26.maijā, ieplānojot sākt galīgajā lasījumā izskatīt administratīvi teritoriālo reformu regulējošo likumprojektu. Sēdes norise plānota jaunajā platformā "e-Saeima".

Deputāte norādīja, ka "e-Saeima" nav nedz sertificēta, nedz arī paredzēta Satversmē. "Mēs to nopietni uztveram kā valsts apvērsuma mēģinājumu, jo mūs mēģina piespiest strādāt ar sistēmu, kas nav ne sertificēta, ne paredzēta Satversmē," teica Liepiņa.

Viņa pauda, ka minētajai sistēmai ir daudz nepilnību, kas ierobežojot deputātu darbu, kā arī Saeimas Kārtības rullī paredzētās tiesības.

"Sistēma ir nedroša, jo nav iespējams pārliecināties, vai balsojuma brīdī caur šo sistēmu kāds neiespaido deputātu - ir grūti pārliecināties, ka balsojums notiek pēc brīvas gribas," norādīja politiķe.

Liepiņa pauda, ka šāda "e-Saeima" kā rīks būtu nepieciešama tikai galējas nepieciešamības apstākļos, piemēram, kara laikā, kad parlamentam ir jāpieņem kritiski svarīgi lēmumi, bet sanākšana nav iespējama.

"Valstī patlaban nav tādu apstākļu, lai šādu rīku izmantotu. Ir skaidrs, ka šis ir tas brīdis, kad Covid-19 krīzes aizsegā, kad cilvēki ir ierobežoti savās darbībās un izpausmēs, deputāti tiek vēl vairāk ierobežoti. Rīks ir vēršanās pret demokrātiju, opozīciju," uzskata Liepiņa.

Neatkarīgie deputāti plāno nepiedalīties sēdēs, kurās tiks izmantota minētā sistēma, jo uzskata, ka, tajā piedaloties, viņi pieļaus sistēmas leģitimēšanu.

"Šodien dienaskārtībā ir tikai viens jautājums par administratīvi teritoriālo reformu, kas acīmredzot koalīcijai ir jāizdzen cauri, pārkāpjot likumus un demokrātiju. Ja šodien tā ir šī reforma, tad ir jautājums, kādus jautājumus grib bīdīt caur to nākotnē. Šis ir nopietns drauds demokrātijai, varētu teikt, ka tas ir mēģinājums veikt modernu valsts apvērsumu," vērtēja politiķe.

Liepiņa atklāja, ka pie frakcijām nepiederošie deputāti ne tikai neplāno piedalīties šādās sēdēs, bet arī izmantot citas iespējas, lai aizstāvētu savas tiesības.

Politiķis Aldis Gobzems sociālajā medijā "Facebook" tāpat uzsvēra, ka šāda kārtība ir mēģinājums "nozagt valsti", vienlaikus aicinot iedzīvotājus otrdien, 26.maijā, pulcēties pie Saeimas, lai protestētu pret notiekošo.

Savukārt "Jaunās Vienotības" Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks un jurists Andrejs Judins aģentūrai LETA pauda viedokli, ka e-Saeimas sistēmas izmantošana atbilst Satversmei un Saeimas Prezidijs atbilstoši parlamenta Kārtības rullim ir apstiprinājis dokumentu, kā strādāt ar šo sistēmu. Kā skaidroja Judins, Kārtības rullis nosaka, ka Prezidijs var lemt par Saeimas darba organizācijas jautājumiem.

Komentējot pārmetumus par "modernu valsts apvērsumu", politiķis norādīja, ka ar šiem apgalvojumiem tiek mēģināts paralizēt Saeimas darbu, turklāt no atsevišķu deputātu puses visu laiku esot redzama destrukcija un tas, ka viņi nedomājot valstiski. Kā vienu no destruktīviem "izgājieniem" deputāts minēja atsevišķu opozīcijas parlamentāriešu pieprasījumu balsot par jautājumiem, kur visai Saeimai ir vienprātība. Tas tiekot darīts, jo pašlaik balsošana aizņem vairākas minūtes.

Opozīcijas deputāti gan iepriekš norādījuši, ka šos balsojumus prasa, protestējot pret "demokrātijas ierobežošanu", jo katras Saeimas sēdes sākumā ar koalīcijas balsīm tiek samazināts atļautais debašu ilgums.

Judins norādīja, Saeima varētu būt pirmais vai viens no pirmajiem parlamentiem pasaulē, kas strādās e-platformā. Politiķis atzina, ka sākotnēji var būt arī problēmas e-Saeimas izmantošanā - kādam var nebūt pieejams internets vai kāds nevarēs pieslēgties bez konsultantu palīdzības. Tāpēc ir iespējams nākt ar rosinājumiem par sistēmas uzlabojumiem, pauda politiķis. Viņš norādīja, ka JV frakcija e-Saeimas sistēmu plāno izmantot, tāpat kā līdz šim pulcējoties atsevišķā frakcijai atvēlētā zālē vienā no Saeimas ēkām.

Politiķis akcentēja, ka e-Saeimas sistēma ļaus Saeimai ārkārtējās situācijas laikā nodrošināt rīcībspēju brīžos, kad nepieciešams pieņemt steidzamus lēmumus. Atbilstoši Prezidija noteiktajai kārtībai Saeimas sēde šajā platformā varēs sanākt ne agrāk kā pēc 30 minūtēm pēc sēdes izsludināšanas un tas ļaus sanākt Saeimai krietni agrāk, nekā tad, ja būtu jāgaida deputātu sabraukšana no dažādiem novadiem, pauda politiķis.

Judins sarkastiski atzīmēja, ka 1922.gadā, kad Satversme tiks apstiprināta, nebija iespējams ierakstīt e-Saeimas platformas izmantošanu. Politiķis gan atzina, ka var diskutēt un lemt par šīs platformas izmantošanas nostiprināšanu normatīvajos aktos.

Vaicāts par bažām par deputātu iespējamo ietekmēšanu, Judins norādīja, ka jau tagad nav iespējams izslēgt dažādas teorētiskas iespējamības - ka kāds deputāts ir uzpirkts vai viņa ģimenes locekļi ir paņemti par ķīlniekiem. Līdz ar to vienmēr var kaut ko izdomāt, lai iebilstu pret piedāvāto rīcības modeli, piemēram, prasīt, lai deputāti uz Saeimas sēdi brauc ar visām ģimenēm, lai būtu skaidrība par ģimenes locekļu drošību, skaidroja politiķis, norādot iespējamiem pārspīlējumiem, kādus kāds varētu gribēt prasīt. 

Virkne koalīcijas politiķu šonedēļ sociālajos medijos pēc pirmā "e-Saeimas" izmēģinājuma norādīja, ka sistēma ir ērti lietojama un parocīga, būtiski atvieglojot deputātu darbu ārkārtas apstākļos.

Uz augšu