Rīgas centrā tapis neierasts dārzs - tautasdziesmu augtuve

FOTO: Imanta Ziedoņa muzejs

Šogad par godu Krišjāņa Barona 185. jubilejai pēc K. Barona muzeja aicinājuma Imanta Ziedoņa muzejs sāk projektu “Ziedoņa muzejs ceļā ar Baronu”. Projekta ietvaros Rīgā, Sporta2 kvartālā ir radīta siltumnīca, kur ikviens var iestādīt savu "tautasdziesmu". 

“Tautasdziesma ir dziesmotās revolūcijas simbols, un Imants Ziedonis savās grāmatās raksta par to nozīmi ikviena latvieša dzīvē. Mūsuprāt, katram latvietim savā CV (dzīves gājumā) būtu ierakstāma viņa tautasdziesma, viņa vērtību pamats. Lai mudinātu mūsdienu sabiedrību par to domāt, meklēt un izaugt ar savu tautasdziesmu, esam izveidojuši jaunu kultūrvietu — “Tautasdziesmu augtuve” un orientēšanās spēli “Ziedonis. Barons. Tautasdziesma” Rīgas pilsētvidē,” stāsta Ziedoņa muzeja vadītāja Žanete Grende.

FOTO: Imanta Ziedoņa muzejs

“Tautasdziesmu augtuve” ir interaktīva kultūrvieta Sporta2 kvartālā Rīgā, kur ikviens interesents var ieiet, atrast savu tautasdziesmu un to “iestādīt”. Pilsētvides objektā iespējams ne tikai aplūkot jau iestādītās tautasdziesmas, bet arī klausīties tās un iepazīt jaunus faktus par Imantu Ziedoni un Krišjāni Baronu.

“Tautasdziesmu augtuvē” mājo ne tikai tautasdziesmas, bet arī dažādi dārza ziedi, lai radītu īstas siltumnīcas sajūtu.

FOTO: Imanta Ziedoņa muzejs

Savukārt orientēšanās spēle “Ziedonis. Barons. Tautasdziesma” tapusi sadarbībā ar jau pieredzējušiem spēļu veidotājiem “Roadgames”. Spēle “Ziedonis. Barons. Tautasdziesma” ir komandas orientēšanās spēle, kuru var veikt ģimenes un draugu kompānijas līdz pieciem cilvēkiem. Spēles dalībniekam divus stundu laikā ir iespēja palūkoties uz Latvijas galvaspilsētu no pavisam cita skatu punkta — caur vēsturiskām ēkām, personībām, interesantiem faktiem un radošiem uzdevumiem. “Ziedonis. Barons. Tautasdziesma” pieejama lejupielādējot lietotni “Roadgames” savā mobilajā viedierīcē. Spēle veidota tā, lai tās laikā būtu iespējams ievērot divu metru distanci.

FOTO: Imanta Ziedoņa muzejs

Pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu otrajā pusē Imants Ziedonis pēta K. Barona paveikto un izdod trīs tautasdziesmu izlases “Kas jāzina meitiņām” (1981), “Puisīts augu” (1984) un “Manas tautasdziesmas. Tu dzīvoji dižu darbu” (1985), pievienojot tām savus komentārus. Šajos darbos dzejnieks itin kā ielūkojas starp tautasdziesmu rindām un atklāj tajās slēpto filozofisko domu, dzīves pamatvērtības un principus. Grāmatā “Manas tautasdziesmas. Tu dzīvoji dižu darbu” Imants Ziedonis tautasdziesmas aplūko no trīs perspektīvām: paškopšanas, citkopšanas un idejas kopšanas. Viņaprāt, līdzvērtīga darbošanās visos šajos trīs plānos ir veids, kādā īstenot saskanīgu dzīvi — tādu, kāda tā tēlota latviešu tautasdziesmās.

FOTO: Imanta Ziedoņa muzejs

Notikumu ciklā “Ziedoņa muzejs ceļā ar Baronu” ietvaros līdz K. Barona dzimšanas dienai oktobra beigās plānoti vairāki sabiedrību iesaistoši kultūras pasākumi.

Visas iecerētās kultūras norises iespējams īstenot pateicoties bankas “Blue Orange” atbalstam. Projekta “Ziedoņa muzejs ceļā ar Baronu” aktivitātēm var sekot līdzi Ziedoņa muzeja mājaslapā un muzeja sociālajos tīklos iekš Facebook vai Instagram

Uz augšu
Back