:format(webp)/nginx/o/2019/12/19/12821372t1h5a9d.jpg)
Zinātnieki šimpanzes sirdī atklājuši “retu” kaulu, kas iepriekš primātu vidū nekad nebija novērots.
Saukts par “os cordis”, zinātnieku atklātais kauls atrodas vairāku dzīvnieku sugu sirds audos, tomēr tā funkcijas joprojām nav īsti skaidras.
“Tiek uzskatīts, ka kauls atbalsta sirds struktūru, kā arī, iespējams, spēlē zināmu lomu elektrisko signālu raidīšanā. Tas nav nekas neparasts liellopiem, savukārt suņiem tas tiek saistīts ar sirds slimībām. Kauls sirdī ir atrodams arī dažiem lielajiem zālēdājiem, ūdriem, kamieļiem un dažiem reptiļiem,” izdevumam “Newsweek” komentēja pētījuma galvenā autore Ketrīna Ratlenda.
Ratlenda ar savām kolēģēm kaulu ieraudzīja, veicot rūpīgu šimpanžu sirds izpēti, lai atklātu īpašas anatomiskas struktūras vai slimības pazīmes. Sirds un asinsvadu slimības ir raksturīgas nebrīvē turētiem šimpanzēm, tāpēc šo dzīvnieku sirds izpēte varētu ļaut labāk parūpēties par sugas pastāvēšanu un labklājību.
Kā rakstīts pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “Scientific Reports”, zinātnieki kaulu pamanīja, pētot šimpanžu sirdis ar datortomogrāfijas palīdzību.
/nginx/o/2020/06/11/13146333t1ha05e.png)
“Šī ir pirmā reize, kad, izmantojot šo sarežģīto tehnoloģiju, tiek pētīta šimpanzes sirds. Bija aizraujoši ieraudzīt sīko kaulu dzīvnieka sirdī. Šimpanzēm tas izrādās ļoti sīks - līdz 7,6 milimetriem, turpretī liellopiem tas var būt pat vairākus centimetrus garš,” stāstīja Ratlenda.
Šis atklājums ir nozīmīgs, jo tā ir pirmā reize, kad primātu vidū ir atklāts šāds kauls.
“Jauna kaula atklāšana kādai sugai ir rets notikums, īpaši šimpanzēm, kuru anatomija ir ļoti līdzīga cilvēku anatomijai,” piebilda Ratlenda.
Interesanti ir tas, ka visām šimpanzēm, kuru sirdī bija kauls, bija arī idiopātiskā miokarda fibroze jeb stāvoklis, kad nezināmu iemeslu dēļ veidojas sirds muskuļa rētas. Tā ir visizplatītākā sirds slimība dzīvnieku vidū.
“Tas varētu liecināt, ka šā kaula klātbūtne ir saistīta ar sirds slimībām,” teica Ratlenda.