Vai nezāļu iznīcinātājs "Roundup" ir nekaitīgs cilvēkam?

"Roundup"

FOTO: publicitātes

Jau ziņots, ka Vācijas koncerns "Bayer" paziņojis, ka izmaksās līdz pat 10,9 miljardiem ASV dolāru (9,7 miljardiem eiro), lai ārpus tiesas atrisinātu lietu par herbicīda "Roundup" iespējamo saistību ar vēzi, ziņo "The Guardian". Ziņu programmā "Panorāma" aptaujātie eksperti pauž atšķirīgus viedokļus par šā izstrādājuma ietekmi uz cilvēka veselību.

Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD) uzskata, ka uzņēmuma ražotā līdzekļa iespējamā saistība ar vēzi neatstās ietekmi uz šo līdzekļu lietošanu Eiropā un Latvijā. Tikmēr vides aizstāvji uzsver nepieciešamību pārskatīt un samazināt pesticīdu un herbicīdu lietošanu.

"Roundup" sastāvā ir viens no populārākajiem herbicīdiem - glifosāts, kas šobrīd nokļuvis uzmanības centrā.

To lieto arī Eiropā, un tas ir arī viens no populārākajiem nezāļu iznīcinātājiem Latvijā.

"Tie signāli ir diezgan miksēti, kas nāk no Amerikas, bet, kas noteikti ir skaidrs un kas paliek spēkā, ir tas, ka gan Eiropā, gan arī citviet pasaulē glifosāta lietojums atbilstoši tam, kā viņš ir paredzēts, ka tas ir drošs, tas vēzi neizraisa," intervijā ziņu raidījumam "Panorāma" uzsvēra VAAD Augu aizsardzības departamenta direktors Vents Ezers.

"Nezāļu ierobežošana ir svarīga tāpēc, lai samazinātu slimību un kaitēkļu ietekmi uz kultūraugu. Respektīvi, viņiem ir optimāli augšanas apstākļi, un tādā ziņā netieši viņš ir izturīgāks."

Biedrības “Ekodizaina kompetences centrs” vadītāja Jana Simanovska gan uzskata, ka pesticīdu – tajā skaitā arī herbicīdu izmantošana būtu jāpārskata un būtiski jāsamazina, to vietā ieguldot līdzekļus pētījumos par preventīvajiem pasākumiem, lai nosargātu augu veselību, bet pesticīdu izmantošanu vajadzētu atļaut tikai kā ārkārtēju risinājumu, nevis ikdienu.

“Tieši tāpēc ir jāmaina uzskats par pesticīdiem, jo pastāv uzskats, ka pesticīdi ir atļauti un atrodas veikalā, tie ir droši un es gribu pateikt, ka nē,” 

norādīja Simanovska.

"Arī ievērojot visas instrukcijas tik un tā kādam tas kaitējums tiek nodarīts, jo ir vesela rinda organismu, uz kuriem to kaitējumu nepārbauda, es domāju, abiniekus, tos dzīvniekus, kas dzīvo tajā pašā laukā, un tie dzīvnieki mums ir nepieciešami. Tāpēc mums ir jāmaina tā attieksme. Un ir vajadzīgs valstiskā līmenī ieguldīt gan izglītošanā, gan arī metožu attīstībā."

"Roundup" ražo "Bayer" sastāvā esošais uzņēmums "Monsanto". 

"Bayer" paziņojis, ka izmaksās vēl līdz 1,22 miljardiem dolāru (1,09 miljardiem eiro), lai izbeigtu vēl divas citas lietas, no kurām viena saistīta ar polihlorbifenila nonākšanu ūdeņos.

"Bayer" norāda, ka summas palīdzēšot "izbeigt apmēram 75%" no 125 000 sūdzību, kas pret to ierosinātas.

Vienošanās vēl jāapstiprina Kalifornijas ziemeļu apgabala tiesnesim.

Kalifornijas tiesas zvērinātie 2019. gada maijā lika "Monsanto" izmaksāt vairāk nekā divus miljardus dolāru pārim, kas pēc "Roundup" lietošanas sasirga ar vēzi. 2018. gadā 289 miljonu dolāru kompensāciju izcīnīja bijušais skolas apsaimniekotājs, kurš pēc herbicīda lietošanas saslima ar vēzi. 2019.gadā pirmajā federālā līmeņa tiesā prasības iesniedzējs izcīnīja 80 miljonus dolāru.

"Bayer" apstrīdējis visus trīs lēmumus.

Uz augšu