"SEB bankas" vadītāja: Banku spēja izsniegt kredītus šobrīd ir ļoti augsta

Ieva Tetere FOTO: Zane Bitere/LETA

Banku spēja izsniegt kredītus šobrīd ir ļoti augsta, intervijā aģentūrai LETA atzina "SEB bankas" valdes priekšsēdētāja Ieva Tetere.

"Tas, ko mēs šobrīd redzam Latvijā, bankām ir iespēja finansēt, tās spēj nodrošināt resursus. Lielākā daļa banku par pagājušo gadu neizmaksāja dividendes. Stiprināja spēju atbalstīt ekonomiku. (..) Līdz ar to finanšu sektors ļoti labi sagatavojās un nodrošinājās pret šo krīzi. Man liekas, ka pašreiz banku spēja izsniegt kredītus ir ļoti liela, bankas jūtas ļoti drošas un stipras gan likviditātē, gan kapitāla pietiekamībā, tādēļ arī likmes ir pietiekami zemas," teica Tetere.

Viņa arī atzīmēja, ka vienmēr ir bijuši uzņēmumi, kuriem ir viegli iegūt banku aizdevumus, jo tiem ir savs kapitāls, laba pārvaldība, nodrošināta naudas plūsma, no kuras kredīts tiks atmaksāts, kā arī ir mazāki uzņēmēji, kuriem ir un arī turpmāk būs sarežģītāk iegūt banku aizdevumus, jo uzņēmums ir neliels, nav stabilas naudas plūsmas, trūkst sava kapitāla un līdzdalības projektā, taču šajos gadījumos noteikti ir jāmeklē citi risinājumi - vai nu jāskatās uz kādu no "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" garantijām, vai jāmeklē privātais investors, kas var investēt kapitālā, kā arī ir pieejams riska kapitāls. 

"Ir jāmeklē citas iespējas. Katram no šiem stāstiem ir iespējams cits risinājums, un vienmēr ir pamatots iemesls, kādēļ bankas konkrētajā gadījumā uz šiem riskiem neparakstījās," piebilda Tetere.

Vienlaikus viņa atzina, ka pieprasījumā pēc aizdevumiem šogad marts un aprīlis bija ļoti klusi mēneši, tostarp privātpersonu segmentā aprīlī vēlme aizņemties, nopirkt jaunu mājokli, mašīnu bija sarukusi apmēram trīs reizes. Savukārt jūnijā, salīdzinot ar attiecīgo mēnesi iepriekšējos gados, aktivitāte bija 70% apmērā, liecinot par to, ka aktivitāte pamazām ir atgriezusies.

"Ja skatās uz bankas rezultātiem, tad kopējais kredītportfelis ir pat pieaudzis. Tas ir saistīts gan ar atsevišķu lielo uzņēmumu finansēšanu, gan tādēļ, ka esam spējuši saglabāt nemainīgu kredītportfeli vidējo uzņēmumu segmentā. Kopumā jaunais finansējums pirmajā pusgadā palielinājies par 69%. Taču, runājot ar uzņēmējiem, ir skaidri redzams, ka daudzi attīstības projekti tiek piebremzēti un iepauzēti. Ir tāda nogaidoša attieksme. Daudzi uzņēmēji saka, ka šogad bija plānojuši ieguldīt summu "X", taču tagad plāni ir mainījušies un ieguldīts tiks divreiz mazāk," pauda Tetere.

Viņa arī atzīmēja, ka šī pandēmijas izraisītā krīze visā pasaulē ir atšķirīga no iepriekšējām krīzēm, jo industrijas ļoti atšķiras. Ir tādas, kuras tieši tagad ļoti aug un izmanto iespēju paplašināties vai apgūt jaunus biznesus, bet ir industrijas, kuras tika drastiski ietekmētas un nebija iespējas transformēties vai piedāvāt ko jaunu, piemēram, tūrisms, viesnīcas. Tajā pašā laikā daudzi būvniecības uzņēmumi ir ļoti apmierināti, jo projekti turpinās. Arī citi uzņēmumi šīs krīzes iespaidā ir sakārtojuši loģistikas ķēdes. "Ir gan ļoti pozitīvi stāsti, gan arī ļoti sarežģītas situācijas," sacīja "SEB bankas" vadītāja.

Uz augšu
Back