/nginx/o/2025/04/30/16810507t1h550a.jpg)
Finanšu ministrija (FM) patlaban meklē risinājumu nodokļu sloga līdzsvarošanai ārvalstu investoriem, trešdien Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Eksporta un konkurētspējas apakškomisijas sēdē sacīja FM Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.
Viņa skaidroja, ka patlaban uzņēmumu ienākumu nodoklis (UIN) Latvijā tiek maksāts sadalot peļņu dividendēs, taču ASV šīs investoru - ASV pilsoņu - saņemtās dividendes tiek apliktas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), jo ASV normatīvi paredz salīdzinoši unikālu nodokļu rezidences noteikšanas principu, kas ir balstīts uz ASV pilsonību un nav atkarīgs tikai no personas faktiskās dzīvesvietas.
Kaļāne informēja, ka patlaban FM ieskatā reālākais risinājums šai problēmai ir atgriezties pie klasiskās UIN sistēmas, vienlaikus ieviešot IIN dividenžu ienākumam.
Savukārt Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents Andris Bite atgādināja, ka pērn, vienojoties par nodokļu reformu, apsolīts UIN sistēmu nemainīt četrus gadus, un aicināja ievērot šo solījumu.
FM izskata arī citus risinājumus, kurus Kaļāne neatklāja, vienlaikus norādot, ka ar šiem risinājumiem pastāv riski diskriminēt citu valstu investorus, vai arī OECD tos var klasificēt kā "kaitīgus" nodokļus un tie būs jālikvidē.
Konsultāciju kompānijas "EY" partnere Ilona Butāne sacīja, ka tagadējā situācijā pastāv netieša dubultā nodokļu aplikšana starp Latviju un ASV, jo dividendes Latvijā tiek apliktas ar UIN, bet ASV par tām vēl ir jāmaksā IIN 10-37% apmērā.
Butāne informēja, ka ASV investoru ieskatā viena no opcijām būtu, ka kvalificētiem nodokļu nerezidentiem UIN tiek sadalīts daļās un vienu no tām varētu atzīt kā nodokļu kredītu ASV - UIN sadalot divās daļās, vienu no tām varētu atzīt kā IIN pielīdzināmo un to varētu ASV pusē atzīt kā nodokļu kredītu, samazinot nodokļu summu.
Savukārt Kaļāne skaidroja, ka, ņemot vērā to, ka Latvijā fizisko personu ienākums no dividendēm ir atbrīvots no IIN, nerodas nodokļu dubultā uzlikšana, neskatoties uz to, ka ASV dividenžu ienākumam piemēro IIN.
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvji informēja, ka pēc 2018.gada nodokļu reformas Latvijā UIN likme tika paaugstināta līdz 20%, nodrošinot Latvijas akcionāriem priekšrocības, pamatojoties uz reinvestētās peļņas neapliekamības principu, jo viņiem nav papildu nodokļu sloga, kamēr ārvalstu akcionāri - privātpersonas savās mītnes valstīs saskaras ar IIN nodokļu maksājumiem.
Attiecīgi Ekonomikas ministrijas un LIAA ieskatā būtu nepieciešama līdzsvarota esošo nodokļu sistēma gan vietējiem, gan ārvalstu privātajiem investoriem, attiecībā uz uzņēmumu peļņu, ko izmaksā fiziskām personām-nerezidentiem vai rezidentiem, kas vienlaikus ir nodokļu maksātāji jeb nodokļu rezidenti Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomiskās zonas, OECD, NATO valstīs, nemainot pastāvošo UIN un IIN sistēmu Latvijā.
LIAA informēja, ka šī gada 10.aprīļa Lielo un stratēģiski nozīmīgo investīciju projektu koordinācijas padomes sēdē nolemts, ka FM jāsagatavo normatīvā regulējuma grozījumus ar mērķi nodrošināt nodokļu sloga līdzsvarošanu ārvalstu investoriem, vienlaikus izvērtējot to ārvalstu investoru grupu tvērumu, uz kurām minētais risinājums būtu attiecināms.