P, 25.09.2023.

Atsevišķām pašvaldībām varētu būt problēmas nodrošināt GMI celšanu

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Nauda
Nauda Foto: Edijs Pālens/LETA

Lai gan Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) atbalsta garantētā minimālā ienākuma (GMI) līmeņa celšanu līdz 109 eiro un trūcīgas personas ienākumu līmeņa noteikšanu 218 eiro apmērā, tomēr ir atsevišķas pašvaldības, kurām varētu būt problēmas nodrošināt GMI palielināšanu, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja LPS priekšsēdētājs Gints Kaminskis.

Kaminskis piebilda, ka pašvaldības ir gatavas palielināt GMI, tomēr dažām vietvarām varētu būt problēmas ar tā nodrošināšanu, kā piemēru minot Rēzeknes novadu, kurā, lai palielinātu pabalstu izmaksas gadā papildu nepieciešami 400 000 eiro.

"Pat tik lielai pašvaldībai kā Rēzeknes novadam tas var sagādāt problēmas, bet, ja cilvēkiem ir grūtības, tad vienīgais kas var nākt palīgā ir pašvaldība. Tomēr pats galvenais sarunās ar Labklājības ministriju ir panākts, ka gadījumos, ja kādai pašvaldībai būs problēmas, tad tai tiks meklēts risinājums," sacīja Kaminskis.

LPS priekšsēdētājs atgādināja, ka pašvaldības atbalsta Labklājības ministrijas plānu un tagad viss atkarīgs no sarunām ar Finanšu ministriju.

LETA jau ziņoja, ka LPS valdes sarunās ar labklājības ministri Ramonu Petraviču (KPV LV) tika atbalstīti divi ministrijas piedāvātie varianti GMI līmeņa un trūcīgas personas ienākumu līmeņa celšanai.

Kā pirmais variants tiek piedāvāts GMI palielināt līdz 109 eiro, bet trūcīgas personas ienākumu līmeni noteikt 218 eiro apmērā. Otrs variants paredz GMI celt līdz 164 eiro un noteikt vienādus trūcīgo un maznodrošināto personu ienākumu līmeņus - katru 270 eiro apmērā. 

Kopumā pirmā varianta īstenošanai nākamajam gadam papildus nepieciešami 25 miljoni eiro, bet otrajam variantam - 40 miljoni eiro.

Diskusiju rezultātā LPS valde atbalstīja kopīga darba turpināšanu pie Satversmes tiesas sprieduma izpildes un LM izstrādāto priekšlikumu virzīšanu turpmākai apspriešanai valdībā un Saeimā, kā reālāko iespējamo akcentējot pirmo variantu. 

LPS valde uzsvēra arī nepieciešamību aktīvi iesaistīt pašvaldības likumdošanas izmaiņu izstrādāšanas procesā, sniedzot savu palīdzību kvalitatīvu dokumentu izstrādē. Tāpat jāturpina diskusijās par iespējamā valsts līdzfinansējuma nodrošināšanu GMI un dzīvokļa pabalsta izmaksai situācijā, ja pašvaldībām strauji krītas ieņēmumi vai palielinās GMI līmeņa pieprasījumu skaits.

Vienlaikus LPS valde norāda, ka LM piedāvājums Satversmes tiesas sprieduma izpildei ir jāskata kopā ar risinājumiem nabadzības mazināšanā valstī, akcentējot ekonomiskās situācijas uzlabošanu un sekmējot nodarbinātību valstī un pašvaldībās.

Pabalstu izmaksai ir jābūt mērķētai, lai to saņemtu tā sabiedrības daļa, kura patiesi nekādi nevar un nespēj sev nodrošināt iztiku, uzsvēra LPS.

Plānotās izmaiņas likumdošanā virzīs apstiprināšanai valdībā līdz šī gada augusta beigām un paredzēts šo jautājumu iekļaut arī gaidāmajās sarunās par nākamā gada valsts budžetu.

Jau ziņots, ka saskaņā ar Satversmes tiesas spriedumu pašreizējais GMI līmenis nākamā gada 1. janvārī vairs nebūs spēkā, tāpēc jārod risinājums, lai ikvienam Latvijas iedzīvotājam nodrošināt iztikas līdzekļus un cilvēka cienīgu dzīvi.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu