Piensaimnieki: 5% PVN likme piena produktiem cenu samazinātu par 11%

FOTO: AFP/SCANPIX

Samazinātās 5% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes ieviešana piena produktiem padarītu šos produktus par 11,7% lētākus un par 5% palielinātu to noietu, pauda Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

LPCS nosūtījusi Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) un finanšu ministram Jānim Reiram (JV) organizācijas kongresā biedru parakstītu rezolūciju un aprēķinus, kā arī aicinājumu uz diskusiju par iniciatīvu ieviest samazināto PVN likmi piena produktiem.

Aprēķinos norādīts, ka vidēji viena mājsaimniecība ar diviem pieaugušajiem un vienu bērnu gadā piena produktu iegādei tērē 508,8 eiro, no kuriem 65,5 eiro tiktu ietaupīti pie samazinātās PVN likmes.

LPCS iniciatīvas mērķi ir monetārs atbalsts katram Latvijas iedzīvotājam pēckrīzes periodā, mērķtiecīgs un sistemātisks atbalsts stratēģiski svarīgajai piena nozarei pašregulēties un palielināt ieņēmumus. Kā uzsver organizācija, iniciatīva uzskatāma par sociāli taisnīgu risinājumu sabiedrības ienākumu nevienlīdzības mazināšanai un harmonizēšanai ar vadošajām Eiropas Savienības (ES) valstīm, kur vidējā PVN likme piena produktiem ir 9%.

Tāpat kā pozitīvo piemēru LPCS minēja PVN likmes samazināšanas dārzeņiem, augļiem un ogām no 21% līdz 5%.

LPCS valdes priekšsēdētājs Šolks atzīmēja, ka iniciatīvas vadmotīvs ir "Mazinot barjeras, mēs stimulējam ekonomiku". Viņš skaidroja, ka samazinot PVN Latvijā plaši patērētiem, tradicionāliem un veselīgiem pārtikas produktiem, tie tiek padarīti pieejamāki vietējam patērētājam, jo īpaši mazāk nodrošinātām mājsaimniecībām.

"Vienlaikus veicinām lielāku piena produktu noietu, kas piena nozarei nozīmētu vairāk darba, bet sabiedrībai kopumā tas ļautu caur konkrētiem Latvijas valdības darbiem, ne tikai vārdiem, sevi apzināt kā pilnvērtīgi attīstītu ES valsti, kurā izdevumi par pārtiku neaizņem nesamērīgi lielu proporciju ikmēneša tēriņos," nepieciešamību samazināt PVN likmi piena produktiem komentēja Šolks.

Kā ziņots, LPCS kongresā maijā tika izskatīts "Food Union" piedāvājums un nolemts virzīt likumdevējam iniciatīvu par PVN likmes samazināšanu piena produktiem no 21% uz 5%. Samazinātā likme attiektos uz visiem piena produktiem, proti, produktiem, kuru sastāvā ir vismaz 50% svaigpiena, ļaujot sagaidāmajam cenu kritumam sasniegt pēc iespējas lielāku patērētāju loku.

Jūlijā SIA "Maxima Latvia" sadarbībā ar Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomi (LOSP) un "Zemnieku Saiemu" sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sāka parakstu vākšanu iniciatīvai samazināt PVN no 21% uz 5% tādiem pārtikas produktiem kā svaiga gaļa, svaigas zivis, olas un piena produkti.

Latvijas Piensaimnieku Centrālās Savienība ir 1995.gadā dibināta organizācija, kuras galvenais darbības fokuss vērsts uz piena pārstrādes uzņēmumu interešu aizstāvību. Patlaban LPCS kā kooperatīvajā sabiedrībā ir 12 biedri, kas kopā pārstrādā apmēram 80% no Latvijā rūpnieciski pārstrādātā piena.

Uz augšu
Back