Svini Miķeļdienu: Brīvdabas muzeju pieskandinās ražas svētki

FOTO: Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs

Svētdien, 27. septembrī, Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā norisināsies gardie Rudens ražas svētki. Muzeja viesiem būs iespēja iegādāties lauku labumus un amatnieku darinājumus bagātīgajā Miķeļa dienas tirgū, doties rotaļās ar folkloras kopām, izmēģināt veiklību senajās spēlēs un nogaršot vilinošo rudens zupu.

Miķeļdiena jeb rudens saulgrieži jau izsenis iezīmē lauku darbu pabeigšanu un svinības ar bagātīgu mielastu, skaļu līksmību un tradicionālo Miķeļdienas tirgu.

Miķeļdiena ir laiks, kad apcirkņi pilni un laiks celt galdā visus vasarā sarūpētos labumus.

Arī Brīvdabas muzejā norisināsies bagātīgas Miķeļdienas svinības un visas dienas garumā būs iespēja iegādāties rudenīgus dzērienus un sīrupus, vietējo vīnu un alu, sezonālas ogas un augļus, Latvijā ievāktu medu un dažādus našķus, kā arī zemnieku saimniecībās sarūpētus piena un gaļas produktus. Miķeļdienas tirgū varēs sastapt arī amatniekus – pasākumā būs iespējams apskatīt un iegādāties keramikas un koka darinājumus, rotas, kā arī ziemai noderīgos adījumus.

Rudens ražas svētkos ieskanēsies arī kāzu dziesmas, talku balsi un lustīga tirgus mūzika. No 12.00 līdz 13.30 visi būs aicināti sadziedāties ar Lēdurgas kultūras nama folkloras kopu "Putni", savukārt no 14.00 līdz 15.30 muzeju pieskandinās Mālpils kultūras nama folkloras kopa "Mālis".

Svētku laikā būs padomāts arī par mazajiem viesiem, kuriem būs iespēja piedalīties zīļu darbnīcā (11.00-15.00), izmēģināt spēkus un veiklību dažādās senajās spēlēs un vizināties zirga mugurā.

Dienu bagātinās arī Agroresursu un ekonomikas institūts (AREI), kas piedāvās iegādāties otro latviešu maizīti – kartupeļus –, kā arī pelēkos zirņus “Bruno”, kailgraudu miežus “Kornēlija” un “Irbe” un miežu plāceņus gatavotus pēc seno laiku receptes. Ēdienkarti varēs papildināt arī ar veselīgajiem diedzējamiem kviešu graudiem un auzu graudiem tējas pagatavošanai, kā arī nogaršot dažādus gardumus turpat uz vietas. Lieli un mazi saimnieki varēs papildināt savus krājumus ar lopbarības rudziem zaļmēslojumam, ko izmanto zemes atveseļošanai siltumnīcās, mazdārziņos un atklātā laukā.

Ikvienam būs iespēja apciemot arī augu veselības telti, kurā Valsts augu aizsardzības dienesta eksperti apmeklētājiem sniegs konsultācijas,

kā atpazīt un  visefektīvāk,  dabai draudzīgāk ierobežot dažādus dārza kaitēkļus un slimības, savukārt mazajiem būs interesantas izglītojošas spēles un uzdevumi par augu veselību. Čaklākie uzdevumu pildītāji saņems īpašas balvas ar Starptautiskā augu veselības gada simboliku.   

Atzīmējot gada ražīgāko laiku, Brīvdabas muzeja Izstāžu zālē 13.00 notiks arī Austras Ziļickas grāmatas “Senie labības mēri” atvēršanas svētki. Izdevums “Senie labības mēri” sniedz ziņas par labības mēru lomu tradicionālajā dzīvesveidā un padziļināti analizē Latvijas teritorijā 18.–20. gadsimtā lietotos labības mērus. Situāciju ilustrē arī pilns Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja labības mēru kolekcijas katalogs.

Kad pirkumu grozi pilni, grāmata izskatīta un kājas spēlēs pagurušas, apmeklētāji varēs mieloties ar rudens zupu.

Uz augšu
Back