P, 25.09.2023.

Pirmo reizi vēsturē izmērīts radiācijas līmenis uz Mēness

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 5
Ķīnas zonde Chang'e-4
Ķīnas zonde Chang'e-4 Foto: AFP / Scanpix

Jaunā pētījumā zinātnieki noskaidrojuši, ka radiācijas līmenis uz Mēness ir 2,6 reizes lielāks nekā Starptautiskajā Kosmosa stacijā.

NASA līdz 2024. gadam programmas “Artemis” ietvaros plāno uz Mēness nogādāt pirmo sievieti vēsturē un pirmo vīrieti kopš 1972. gada. Neatkarīgi no tā, kad NASA kosmosa kuģis uz Mēness nolaidīsies, “Artemis” astronautiem būs vajadzīga nopietna aizsardzība pret radiāciju.

Pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “Science Advances”, rakstīts, ka, izmantojot īpašu mērinstrumentu, kas atrodas uz Ķīnas Mēness zondes “Chang'e-4”, zinātnieki pirmo reizi vēsturē spēja izmērīt radiācijas līmeni uz Mēness.

Ar ierīces palīdzību zinātnieki noskaidroja, ka uz Mēness radiācijas līmenis ir aptuveni 60 mikrozīvertu stundā. Tas ir 2,6 reizes vairāk nekā Starptautiskajā Kosmosa stacijā. Salīdzinoši lidmašīnas pasažieris, ceļojot no Vācijas uz Ņujorku, ir pakļauts piecas līdz desmit reizes mazākam radiācijas daudzumam, bet uz Zemes radiācijas līmenis ir vairāk nekā 200 reižu mazāks.

Protams, lidojums pāri Atlantijas okeānam ilgst vien dažas stundas. NASA plānotais lidojums uz Mēnesi varētu būt vairākus mēnešus ilgs.

“Mēs, cilvēki īsti neesam radīti, lai varētu izturēt radiāciju kosmosā. Tomēr astronauti ilgākas viesošanās uz Mēness laikā var aizsargāties no radiācijas, piemēram, mītnes vietas apliekot ar biezu Mēness zemes kārtu,” stāstīja viens no pētījuma autoriem Roberts Vimmers-Šveingrūbers.

Pētnieki saka, ka veiktie mērījumi var palīdzēt NASA un citām kosmosa aģentūrām labāk saprast radiācijas radītās briesmas atklātā kosmosā.

“Iegūtie mērījumi arī tiks izmantoti, lai pārskatītu un attīstītu modeļus, kas var tikt izmantoti nākotnes misijās. Piemēram, ja cilvēks dosies ceļā uz Marsu, šie jaunie mērījumi mums ļaus jau laicīgi aprēķināt, kādam radiācijas daudzumam astronauti būs pakļauti,” piebilda Vimmers-Šveingrūbers.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 5

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu