Omulīgākam mājoklim: kā ietaupīt un sasildīt vienlaikus

FOTO: Publicitātes foto

Mēdz teikt, ka skopais maksā divreiz, tāpēc, ja gribi ietaupīt ilgtermiņā, ir vērts veikt apkures sistēmas modernizāciju un parūpēties par mājokļa siltumizolāciju. Lūk, daži vērtīgi ieteikumi, kā efektīvi sasildīt mājokli, vienlaikus arī ietaupot ilgtermiņā.

Regulējami radiatori pašu komfortam

“Elektrum” Energoefektivitātes centra projektu vadītājs Anrijs Tukulis iesaka izvēlēties regulējamus radiatorus – tie ir ne tikai ērti lietojami, bet arī izdevīgi ilgtermiņā - regulējami radiatori atmaksāsies jau aptuveni divu gadu laikā. Starp citu, optimālā gaisa temperatūra mājoklī dienā ir vēlama no 20 ºC līdz 22 ºC, bet nakts stundās – par 3–4 ºC  mazāk, tāpat ņem vērā – katrs  paaugstinātais grāds apkures rēķinu sadārdzina par 5%. Tiesa, tā ietaupīsi vien tad, ja dzīvo privātmājā, jaunā daudzdzīvokļu projektā vai renovētā mājā, kur iespējama individuāla siltuma uzskaite. Ja vēlies vēl papildu ērtības un vēlamo temperatūru regulēt attālināti katrā telpā atsevišķi – pareizā izvēle būs viedie radiatori.

Izvēlies piemērotāko apkures sistēmu

Vairums vecākās paaudzes siltuma iekārtu darbojas neefektīvi, tādēļ, nomainot sistēmu uz modernāku, ilgtermiņā samazināsies apkures rēķins, turklāt šāda nomaiņa būs arī videi draudzīgāka.

Ļoti populāri un vieni no ekonomiskākajiem ir granulu katli, taču tie prasa samērā daudz laika un enerģijas, jo regulāri jātīra deglis un reizi trīs mēnešos jāiztīra arī katls.

Arī kamīnkrāsns ir viena no finansiāli izdevīgākajām apkures iespējām, bet tā jāpapildina ar kurināmo vismaz reizi 24 stundās. Ja apnicis nemitīgi gādāt par malkas vai granulu katlu, iespējams, vispiemērotākais būs siltumsūknis! Tas ļauj kontrolēt apkuri attālināti, ir draudzīgs videi, un apkope jāveic tikai reizi gadā. Turklāt daudzi no siltumsūkņiem spēj darboties arī reversi, neļaujot ēkai uzkarst vasarā!  Labs risinājums ir arī siltās grīdas ierīkošana, kas vienmērīgi izkliedē siltumu visā telpā, turklāt, salīdzinot ar radiatoriem, var ievērojami samazināt apkures rēķinu. 

Investē ventilācijas sistēmā

Ja izvēlies uzstādīt ventilācijas sistēmu, tad lūko pēc tādas, kas telpā ievada arī siltu gaisu. Jaunajās mājās jau tagad plaši tiek izmantotas rekuperācijas ventilācijas sistēmas, kas telpās esošo gaisu izvada uz āru, bet ienākošo svaigo gaisu bez papildu enerģijas patēriņa uzsilda, izmantojot izplūstošo gaisu, lai tas uzreiz būtu atbilstošā temperatūrā. Lai uzlabotu mikroklimatu, visbiežāk rekuperatori tiek uzstādīti telpās, kur ikdienā uzturas ne vairāk kā 10 cilvēki, taču ir iespējami tehniski risinājumi arī telpām ar lielāku cilvēku skaitu.

No 2021. gada rekuperācijas ventilācijas sistēmu iebūvēšana būs obligāta prasība visām jaunceltajām ēkām.

Izvēlies energoefektīvus logus

Lai cik energoefektīva būtu ēkas apkures sistēma, vislabākais rezultāts būs tikai tad, ja arī ēkai būs kvalitatīva siltumizolācija.

“Caur logiem pazūd aptuveni 30–40% siltuma, tāpēc ir svarīgi izvēlēties energoefektīvus logus – ilgtermiņā tas noteikti atmaksāsies,”

ir pārliecināts Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ivars Buls, kurš uzstāsies Ekonomikas ministrijas rīkotajos semināros Ķīpsalā. I. Buls iesaka iegādāties logus pie sertificētiem Latvijas logu ražotājiem. Ja logam gadīsies kāda kļūme, to būs vienkāršāk novērst. Pie logu maiņas jāņem vērā, ka nebūs vairs iepriekš pierastās gaisa apmaiņas pa logu un durvju spraugām. Tāpēc, lai neuzkrātos kondensāts un paaugstināta oglekļa dioksīda koncentrācija, ir jāpadomā par telpu vēdināšanu. Protams, var izmantot ierasto vēdināšanu, atverot logu, bet labāk izvēlēties vēdināšanas sistēmu ar kontrolētu gaisa pieplūdi, kas ļaus taupīt siltumu. Tikai jāņem vērā, ka jāizvēlas vēdināšanas sistēma, kas nebojā loga rāmi, – to nedrīkst urbt, pretējā gadījumā logam zudīs siltumizolācija. 

Lai labāk orientētos dažādos apkures risinājumos un plašajā siltumtehnikas piedāvājumā, apmeklē izstādi “ComfortHome 2020”, kas notiks no 2. līdz 4. oktobrim Ķīpsalā. Izstādes dalībnieki demonstrēs dažādus apkures, siltumapgādes un energoefektivitātes risinājumus, aktuālus apdares un siltināšanas materiālus, vārtus, mēbeles, audiotehniku u. tml. Būs arī vērtīgi profesionāļu padomi un noderīgi semināri daudzdzīvokļu māju apsaimniekotājiem, privātmāju un dzīvokļu īpašniekiem! Vairāk meklē šeit.  

Uz augšu
Back