Pk, 2.12.2022.

Valdība atbalsta solidaritātes nodokļa samazināšanu un izmaiņas autoratlīdzību sistēmā

TVNET/LETA
Valdība atbalsta solidaritātes nodokļa samazināšanu un izmaiņas autoratlīdzību sistēmā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Foto: Valsts kanceleja

Ministru kabinets otrdien atbalstīja grozījumus Solidaritātes nodokļa likumā, paredzot no nākamā gada par 0,5 procentpunktiem samazināt solidaritātes nodokļa likmi.

Minētie grozījumi ir daļa no 2021.gada budžetu pavadošās likumprojektu paketes.

Patlaban solidaritātes nodokļa likme ir 25,5%, bet pēc likuma grozījumiem likme būs 25%.

Patlaban 1% tiek novirzīts veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanai, 14% tiek novirzīti valsts pensiju speciālajā budžetā, bet 10,5% tiek iemaksāti iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) kontā Valsts kasē, taču no 2021.gada par 0,5 procentpunktiem samazināsies IIN kontā iemaksājamā likme.

Tādējādi IIN kontā Valsts kasē turpmāk tiks iemaksāti 10%, vienlaikus no nākamā gada 15% tiks novirzīti nepersonalizēti.

Gala lēmums par likuma grozījumiem jāpieņem Saeimai.

Ministru kabinets šodien apstiprināja izmaiņas autoratlīdzību sistēmā no 2021.gada 1.jūlija.

Kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK) skaidroja, ka

valdībā skatītais piedāvājums izmaiņām nodokļu piemērošanā autoratlīdzību saņēmējiem panākts kā kompromisa variants

ar Finanšu un Labklājības ministrijām.

Viņš pauda, ka bija būtiski panākt, lai izmaiņas autoratlīdzību saņēmējiem sāktu darboties pakāpeniski, nevis ar 1.janvāri, kā sākotnēji bija iecerēts - lai visi, kas noslēguši līgumus, spētu pilnvērtīgi un bez zaudējumiem pildīt savas līgumsaistības. Tas piedāvā radošajām personām - autoratlīdzību saņēmējiem - sociālās apdrošināšanas pakalpojumu grozu: slimības pabalstu, sākot no 11.dienas, maternitātes un paternitātes pabalstu u.c., vienlaikus dodot iespēju nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējiem.

Līdz nākamā gada 1.jūlijam autoratlīdzību saņēmējiem paredzēts saglabāt līdzšinējo nodokļu maksāšanas kārtību un likmes. Savukārt no 2021.gada 1.jūlija notiks pakāpeniska sagatavošanās autoratlīdzību saņēmēju nodokļu nomaksai, izmantojot t.s. saimnieciskās darbības kontu.

No 2021.gada 1.jūlija autoratlīdzību saņēmēji varēs izvēlēties vienu no trim nodokļu nomaksas veidiem.

Viens no tiem paredz tādu veidu, kāds ir tagad, izmantojot pašnodarbināto personu nodokļu nomaksas režīmu autoram, kas ir reģistrējis savu saimniecisko darbību. Otrs variants paredz līdzīgu variantu, izmantojot darba ņēmēju vispārējo nodokļu nomaksas režīmu.

Trešais variants paredz jaunu iespēju, kas paredzēta autoratlīdzības saņēmējam, nereģistrējoties kā saimnieciskās darbības veicējam. Šis modelis paredz, ka autoratlīdzības izmaksātājs pirms autoratlīdzības izmaksas veiks 25% nodokļa nomaksu no autoratlīdzības apgrozījuma līdz 25 000 eiro gadā. Gadījumā, ja apgrozījums pārsniegs 25 000 eiro, tad tiks piemērota 40% nodokļa likme. Nodoklis tiks sadalīts proporcijās - 80% valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, bet pārējie 20% - iedzīvotāju ienākumu nodoklim.

No 2022.gada 1.janvāra, tiklīdz būs iespēja nodokļu nomaksai izmantot tā saukto saimnieciskās darbības kontu, autoru nodokļu nomaksa tiks veikta līdzīgā kārtībā kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, piemērojot autoratlīdzību saņēmējiem no 2021.gada 1.jūlija ieviestās likmes un apgrozījuma apmēru.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu