Ieziemo braucamrīku: kur un kā pareizi ziemā uzglabāt velosipēdu?

FOTO: Unsplash

Laikā, kad strauji kļūst ne vien vēsāks, bet arī lietaināks, daudziem rodas jautājums – ko darīt ar velosipēdu gada aukstajos mēnešos, kā to pareizi sagatavot ziemai un kur rast vietu tā glabāšanai?

Notīri rumaku

Pirmais solis uz ilgu un veselīgu velosipēda kalpošanu ir tā tīrība. Siltajā sezonā atšķirībā no aukstā gadalaika noteikti nav nepieciešams velosipēdu mazgāt pēc katra izbrauciena pa pilsētu (tomēr, ja tas noticis pa zemes ceļiem vai lietainā laikā un uz riteņa tikuši dubļi vai kādi citi netīrumi, būtu vēlams tos uzreiz notīrīt), taču pirms velo likšanas ziemas miegā tam noteikti jābūt tīram un kārtīgam. Speciāla vai sarežģīta tīrīšana nav nepieciešama – to var izdarīt tāpat ar šļūteni, ja tāda ir pieejama, vai ar birstīti un kādu sadzīves tīrīšanas līdzekli. Svarīgi velosipēdu arī kārtīgi nožāvēt, lai izvairītos no rūsas rašanās stāvēšanas periodā. Arī to iespējams paveikt, izmantojot katram mājās esošas lietas – papīra vai auduma dvieli vai lupatiņu.

Noskaidro problēmas un risini tās 

Mazgājot velosipēdu, iespējams vienlaikus to arī kārtīgi apskatīt – pirms ieziemošanas jāsaremontē viss remontējamais, lai pavasarī velosipēds ir braucamā kārtībā un neprasa papildu laika vai finansiālus ieguldījumus. Pavasaros bieži veidojas rinda uz velosipēdu tehniskajām apkopēm remontdarbnīcās, tādēļ visizdevīgāk būs to nodot apskatei un salabot vēl rudenī, rīkojoties racionālāk un domājot soli uz priekšu. Tādējādi pavasarī, sākoties siltam laikam, braucamrīks būs gatavs ripot, atliks vien piepumpēt riepas un, iespējams, noslaucīt sakrājušos putekļus.

Glabā pareizi

Taču vissvarīgākais velosipēda ilgam un veselīgam mūžam ir pareiza tā uzglabāšana laikā, kad ar to netiek braukts. Velosipēda glabāšana tam nepiemērotā vietā un apstākļos var ievērojami saīsināt tā kopējo mūža ilgumu un kvalitāti – gaisa mitrums un temperatūras svārstības atstās iespaidu ne vien uz braucamrīka izskatu, bet arī nodarīs bojājumus tā nozīmīgākajām detaļām.

Klasiska kļūda ir velosipēda glabāšana uz vaļējas lodžijas vai balkona – lai gan tas atrodas zem nojumes un ir šķietami pasargāts, velosipēdam tik un tā no visām pusēm piekļūst mitrums un tas ilgtermiņā rada bojājumus. Tā vietā velosipēdu ir ieteicams glabāt speciālās novietnēs, kuras ir sastopamas jaunajos projektos, sausos pagrabos vai garāžās. Vēl labs variants ir velosipēdu glabāšana vasarnīcās vai lauku mājās, ja ir iespējams rumakus transportēt.

Tomēr ne visiem ir šādas iespējas. Daudzdzīvokļu māju iemītniekiem, visticamāk, nav īpašas telpas, kurā glabāt velosipēdu, taču istabā tas aizņem gana daudz vietas, ko varētu izmantot citiem mērķiem. Pēdējos gados arī Latvijā vairāki uzņēmumi piedāvā par nelielu samaksu nodot velosipēdu glabāšanā. 

Uz augšu
Back