Pētījums: kāpēc mums nerūp mūsu zobu un mutes veselība?

FOTO: unsplash.com

Pētījums atklāj, ka katrs otrais Latvijas iedzīvotājs nevēršas pie ārsta, novērojot smaganu asiņošanu, katrs desmitais – ir zaudējis zobu, neskatoties uz ārstēšanu.

Lāzeru zobārstniecības klīnika Era Esthetic Dental sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat Latvija veica aptauju, kas parādīja, ka Latvijas iedzīvotāji diezgan vieglprātīgi izturas pret savu veselību:

katrs otrais nevēršas pie stomatologa, pat novērojot smaganu asiņošanu, lai gan tā ir nopietnas saslimšanas pazīme, kas var izraisīt sāpīgas operācijas nepieciešamību, darbaspēju zudumu uz vairākām nedēļām un pat zoba zaudēšanu.

«Šī ir ļoti satraucoša tendence, kuras sekas ir acīmredzamas: tās rezultātā katrs desmitais zaudē zobu, neskatoties uz ārstēšanu, katram piektajam izārstētie zobu kanāli atkārtoti iekaist vairāk nekā divas reizes, bet 25% saskaras ar to vismaz vienu reizi,» komentē klīnikas Era Esthetic Dental virsārste, Dr. med. Ieva Henkuzena. «Novērojot smaganu asiņošanu, ļoti svarīgi ir pie speciālista vērsties laicīgi; pat savlaicīgi konsultējoties ar stomatologu, konservatīvās ārstēšanas metodes diemžēl var nesniegt vēlamos rezultātus, jo periodontīts ir ļoti nopietna saslimšana, kas var izraisīt insultu un sirds slimības.» Ārste piebilst, ka pastāv vairāki riska faktori, kas paaugstina periodontīta attīstības iespējamību, ko raksturo smaganu apsārtums, asiņošana un sāpīgums:

  • Smēķēšana vai zelējamās tabakas lietošana;
  • Cukura diabēts un sistēmiskas saslimšanas, kas pasliktina imūnsistēmas darbību;
  • Iedzimtība;
  • Noteikti medikamenti, piemēram, kontracepcijas tabletes, antidepresanti, zāles asinsspiediena regulēšanai utt.;
  • Grūtniecība – hormonālās izmaiņas var padarīt grūtnieci uzņēmīgāku pret baktērijām, kas izraisa smaganu slimību;
  • Stress;
  • Nepareizs uzturs.

Tradicionāli periodontītu ārstē diezgan sāpīgā veidā. Ārstēšanās procesā smaganu atdala no zoba, lai notīrītu zoba saknes, bet veikto iegriezumu sašuj. Process ir ļoti sāpīgs un prasa ilgu atveseļošanās laiku – parasti 2 līdz 4 nedēļas, turklāt šajā laikā drīkst lietot tikai šķidru pārtiku.

«63% Latvijas iedzīvotāju jau tāpat izjūt uztraukumu pirms došanās pie zobārsta, bet 81% – diskomfortu pēc ārsta apmeklējuma, un tas viss neskatoties uz piedāvātajām anestēzijas metodēm! Tāpēc pašsaprotami, ka periodontīta ārstēšanas iespējamība ar nopietnu ķirurģisku iejaukšanos var šķist biedējoša,» komentē Ieva Henkuzena.

71% Latvijas iedzīvotāju sapņo par zobu ārstēšanu bez sāpēm, bet katrs otrais (56%) ar nepacietību gaida inovācijas šajā jomā.

«Atsaucoties uz mūsu pacientu gaidām, ar prieku varam informēt, ka pirmo reizi Latvijā ir pieejama mutes dobuma slimību ārstēšanas tehnoloģija ar lāzeru. Tagad sāpju sajūtas gan procedūras laikā, gan pēc tās ir kļuvušas par pagātni, tāpat var aizmirst par vienas un tās pašas slimības atkārtošanos. Turklāt, tā kā lāzera izmantošanas laikā rotējošie instrumenti, proti, urbji, netiek lietoti, ārstēšanas gaitā nepalielinās baktēriju saturs gaisā, tātad, salīdzinot ar tradicionālajām tehnikām, šī metode ir ievērojami drošāka koronavīrusa pandēmijas apstākļos,» stāsta stomatoloģijas klīnikas Era Esthetic Dental direktore Jūlija Jurgele.

Uz augšu
Back