Īpašums, kur plāno “4 Wind” vēja parku, agrāk piederēja Popes pagasta pārvaldes vadītājam Mārtiņam Libkovskim. 2015.gadā viņš prasīja un saņēma atļauju uzstādīt tajā vēja plūsmas mērītāju. 2018.gadā viņa zemi nopirka kolhoza “Sarkanā bulta” mantinieks, 160 personām piederošais uzņēmums “Jaunpope”.
Libkovskis norāda, ka sākotnēji nebija pat tādas domas – būvēt vēja parkus attiecīgajā zemē. Komentējot to, kādēļ saskaņojumi izpētei un vēja mērīšanai šajā vietā bija jau 2015.gadā, viņš pieļāva, ka bija, norādot, ka daudzās vietās vēja mērīšanai ir bijuši saskaņojumi.
Uz jautājumu, kādi sarunā ar “Jaunpopi” bija pārdošanas iemesli, viņš norāda, ka vienkārši gribējis pārdot zemi.
Par darījumu Libkovskis saņēmis ap 400 000 eiro. “4 Wind” reģistrēts bijušā kolhoza ēkā. Tepat oficiāli atrodas arī cits vēja parka attīstītājs “Envirsus”, kas savus ģeneratorus grib celt otrpus Popei, mežā.
Ir tapuši ļoti daudzi projekti, kas būtībā paredz, ka tuvākās desmitgades, nākamo 10 gadu laikā viss šis Popes kalns varētu tikt no visām pusēm ieskauts ar vēja ģeneratoriem, tai skaitā 61 ģeneratora parku tepat netālu “Latvijas valsts meža” zemēs.
Līdz šim mežos ģeneratorus celt nedrīkstēja. Pirms trim gadiem atbalstu konkrētajam projektam valdībā mēģināja panākt Jāņa Dūklava (ZZS) vadītā Zemkopības ministrija. Pagājušajā nedēļā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai Jura Pūces vadībā tas izdevās – vēja parkus drīkstēs būvēt visās mežu zemēs, ja pašvaldība tā vēlēsies. “Envirsus” vēja parka teritorijā tas nozīmēs 254 hektāru izciršanu.
“4 Wind” un “Envirsus” līdzīpašnieks līdz šā gada pavasarim bija Kristaps Stepanovs. Viņš bija Ekonomikas ministrijas Enerģētikas departamenta vietnieks laikā, kad Latvijā ieviesa obligāto iepirkuma komponenti (OIK), subsīdijas vēja un citas zaļās enerģijas ražotājiem. 2011.gadā viņš pameta darbu valsts pārvaldē un kļuva par atjaunojamās enerģijas lobistu. Kad bijušais ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro pagājušā gada vasarā atlaida “Latvenergo” padomi, un tās vietā bez konkursa iecēla sev uzticamas personas, pie amata tika arī Stepanovs.
Vēja enerģijas uzņēmumu “Winergy”, “4 Wind”, “Envirsus” valdes loceklis Kristaps Stepanovs norāda, ka projektos atbilstoši normatīvo aktu prasībām vienā sākts ietekmes uz vidi novērtējums, otrs ir vispār tādā stāvoklī, kas no 2016.gada nav virzīts uz priekšu.
Aprīlī abus Popes vēja enerģijas uzņēmumus nopirka čehu miljonārs Tomašs Kršeks. Pirms diviem gadiem viņš pārdeva savu daļu autotransporta ražotājā “Škoda”. Kopš tā laika Kršeks aktīvi iegulda riska investīciju projektos un startapos. Viens no čeha iekārotajiem īpašumiem ir Latvijas farmācijas kompānija “Olainfarm”. Bet, kāpēc viņš ieinteresēts ieguldīt vēja ģeneratoros, Stepanovs atteicās komentēt.
Ventspils novadā pēdējo 14 gadu laikā radīti plāni vēl sešiem jauniem vēja parkiem. Divi no tiem no pašvaldības saņēmuši atļauju sākt būvniecību.
Vēja parks “Grīvas” meža teritorijā pieder firmai “Winergy”. Ventspils novadā firmai jau pieder deviņi strādājoši vēja ģeneratori. “Grīvām” detālplānojumu pirms 12 gadiem izstrādāja Libkovskis, bet apstiprināja Ventspils novada vadītājs Mucenieks.