Pk, 2.12.2022.

Zoodārza pērtiķi kļuvuši moderni un izvēlas satiksmes troksni

TVNET
Zoodārza pērtiķi kļuvuši moderni un izvēlas satiksmes troksni
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Pērtiķis. Ilustratīvs attēls.
Pērtiķis. Ilustratīvs attēls. Foto: Unsplash

Lai arī pērtiķa sākotnējā sūtība ir karāšanās džungļu koku zaros, Somijas zoodārza pērtiķi ir kļuvuši pārāk moderni, jo priekšroku dod pilsētas satiksmes, nevis džungļu skaņām. 

Eksperimentā, lai noskaidrotu, kā tehnoloģijas varētu uzlabot nebrīvē esošo dzīvnieku labklājību, zinātnieki pērtiķu iežogojumā Helsinku zoodārzā izveidoja īpašus tuneļus, kuros bija iestrādāti sensori. Tas pērtiķiem sniedza iespēju izvēlēties, ko dzirdēt – lietus, satiksmes, deju mūzikas vai dzen skaņas. 

“Mēs domājām, ka viņi dos priekšroku daudz nomierinošākām skaņām, piemēram, dzen mūzikai, tomēr viņi izvēlējās satiksmes skaņas,” izdevumam “AFP” stāstīja Somijas universitātes pētniece Iljēna Hirskija-Duglasa. 

Automašīnu skaņas izrādījās vispopulārākā izvēle dzīvnieku vidū. Viņi nereti pat sapulcējās satiksmes trokšņu tuneļos un, cieši saspiedušies, tur pārlaida nakti. Ne pie vienas citas skaņas nekas tāds netika novērots. Pētnieki uzskata, ka satiksmes skaņas pērtiķiem atgādina dažus no viņu pašu dabiskās komunikācijas veidiem. 

“Savvaļā šie pērtiķi izmanto augstas frekvences spiedzienus, lai kontaktētos ar citiem. Satiksmes skaņas varētu būt līdzīgas šiem spiedzieniem,” skaidroja pētnieki. 

Skaņas eksperimenti ar nebrīvē dzīvojošiem dzīvniekiem ir veikti arī iepriekš, tomēr zinātnieki saka, ka šis bija pirmais mēģinājums sniegt dzīvniekiem pilnīgu kontroli pār to, ko klausīties. 

Nākotnē zoodārzi varētu būt aprīkoti ar dažādām līdzīgām ierīcēm un iespējām. 

“Dzīvnieki nākotnē varētu, piemēram, kontrolēt apgaismojumu, siltumu un temperatūru vai pat spēlēt spēles,” teica Hirskija-Duglasa. 

Arī citi Eiropas zoodārzi ir izrādījuši interesi par šīm tehnoloģijām un pētījuma rezultātiem. Tagad pētnieki domā šajos tuneļos ierīkot arī ekrānus, lai līdz ar skaņām pērtiķi varētu izvēlēties arī vēlamo vizuālo pārraidi.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu