"Atkāpšanās nav tik cēla kā izskatās." Politologi komentē Pūces demisiju

Latvijas Universitātes (LU) Sociālo zinātņu fakultātes dekāns Jānis Ikstens, LU Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) lektore Lelde Metla-Rozentāle

FOTO: LETA/TVNET

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) demisiju komentē Latvijas Universitātes (LU) Sociālo zinātņu fakultātes dekāns Jānis Ikstens, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) lektore Lelde Metla-Rozentāle un LU Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

 

Ikstens norādīja, ka, viņaprāt, šī atkāpšanās no amata nav tik "skaista un cēla", kā varbūt izskatās. Viņš domā, ka Pūce izjutis zināmu spiedienu partiju apvienības iekšienē, īpaši ņemot vērā faktu, ka Rīgas domē AP ir izteiktā mazākumā iepretim partijai "Progresīvie", lai gan viņi ir vienā frakcijā.

Politologs uzskata, ka "Progresīvie" varētu būt ļoti daudz jautājumu un grūti strādāt kopā ar AP, ņemot vērā šo notikumu.

9

Tāpat viņš uzskata, ka jāņem vērā fakts, ka Pūce ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vadītājs, un tā ir pašvaldību ministrija.

"Protams, ļoti iespējams, saprotot to, ka ar sīku blēdību viņi ir smagi iekrituši, faktiski, lai nezaudētu Rīgu, Pūce bija spiests atkāpties," pauda Ikstens, vienlaikus piebilstot, ka arī sākotnējā politiķa retorika bijusi, ka tas bijis vien joks, un viņš neko nav prasījis.

Politologa ieskatā, tas liecinājis par pilnīgi skaidru un stingru noliegumu, tomēr šodien viņš nonācis pie šāda lēmuma.

Eksperts atzina, ka

"dziesma par Pūci kā nākamo premjeru ir nodziedāta".

9

Viņaprāt, būtisks ir jautājums, kurš no AP tiks virzīts vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatā, un ļoti iespējams, šis trieciens Pūcem ir premjera Krišjāņa Kariņa (JV) valdību stiprinošs. "Brīdī, kad Pūce ir faktiski neitralizēts kā potenciālais Kariņa konkurents, saglabājas jautājums, vai ir kādi nākamie cilvēki [kas ieņemtu šo amatu]," teica eksperts.

Lelde Metla-Rozentāle pauda viedokli, ka politiķis parādīja dubulto morāli - tad tas bija slikti, bet, kad pats rīkojas, tad tas vairs nav slikti. Pūces atkāpšanos politoloģe vērtē pozitīvi, jo, viņasprāt, Pūcem nebija citas izejas, citādi pazūd jebkāda vērtību sistēma, par ko partija iestājas.

RSU lektore norādīja, ka Ušakova atlaišana ir apliecinājums tam, ka tas bija politisks lēmums.

"Redzams, ka Pūce nebija gaišais tēls, kurš sēž mājās un domā, cik slikti rīkojies bijušais Rīgas mērs. Viņš izdarīja to pašu,"

9

teica politoloģe, piebilstot, ka viņa atlaišanas lēmums pieņemts ne aiz vērtību pārliecības, bet politiskā uzstādījuma.

Vienlaikus viņa atzina, ka valstiski šī situācija ir slikta, jo ātri jāatrod kāds Pūces vietā, ņemot vērā, ka turpinās administratīvi teritoriālās reformas īstenošana, kur Pūce bija galvenais virzītājspēks.

Viņasprāt, ātri atrast kādu Pūces vietā būs līdzīgs stāsts, kā bija ar ekonomikas ministra Ralfa Nemiro (KPV LV) aiziešanu. 

"Kaut ko atradīs, bet cik tas būs kvalificēts cilvēks tai brīdī, lai iekļautos un spētu atbalstīt pašvaldības cīņā ar Covid-19, un zināt, kur, kas notiek. Tas radīs zināmu apdraudējumu," pauda eksperte.

Ojārs Skudra Pūces

lēmumu atkāpties no amata sauc par pašsaglabāšanos,

9

 lai varētu turpinātu darbu politikā, jo, ņemot vērā pēdējos notikumus gan saistībā ar SIA "Rīgas satiksme" autostāvvietu caurlaižu izmantošanu, gan "saķeršanos" starp valdības vadītāju un veselības ministri Ilzi Viņķeli (AP) ministru varētu atsaukt no amata.

"Izskatās, ka pēc Pūces dalības radio raidījumā "Krustpunktā" "Attīstībai/Par" iekšienē bijis kaut kāds skandāls," komentēja eksperts, neizslēdzot, ka apvienības biedri ir pieprasījuši Pūces demisiju.

Viņš pieļāva, ka dziļākas nesaskaņas ir arī valdībā, īpaši ņemot vērā, ka tiek izskatīts nākamā gada budžets un likums "Par pašvaldībām".

9

"Demisijas pieņemšana ar steigu ir Kariņa vēlme saglabāt valdību," pārliecināts Skudra.

Vienlaikus viņš pauda, ka Pūcem būtu jāpamet partijas "Latvijas attīstībai" vadītāja amats. "Pretējā gadījumā tas nav loģiski, ne no politiskā, ne no atbildības viedokļa," piebilda profesors.

Vērtējot to, vai Pūce varēs turpināt veiksmīgu politisko karjeru, Skudra atzina, ka tas būs atkarīgs no tā, vai pret viņu tiks ierosināta lieta Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB). "Ja lieta par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu tiks ierosināta, viņš tiks politiski aprakts," uzskata politologs. Tāpat esot svarīgi, vai apvienības iekšējā opozīcija ļaus viņam atgriezties Saeimā.

Skudra atturējās prognozēt, kurš varētu ieņemt demisionējošā ministra vietu, pieļaujot, ka tas varētu būt kāds no pašvaldību vadītājiem, turklāt pēdējā laikā partijas "Latvijas attīstībai" rindas papildinājuši vairāki domju priekšsēdētāji. Apvienība "Attīstībai/Par" ir kļuvusi trauslāka, tāpēc "spēlei" par jaunā ministra izvēli no kādas no apvienībā ietilpstošajām organizācijām jābūt uzmanīgai, secināja Skudra.

Jau ziņots, ka Pūce nolēmis atkāpties no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata, informēja partijā "Latvijas attīstībai".

Premjers mikroblogošanas vietnē "Twitter" norādīja, ka viņš pieņem Pūces demisiju un atbilstoši sadarbības līgumam sagaida, ka "Attīstībai/Par" izvirzīs jaunu kandidātu uz ministra amatu.

Šādu lēmumu Pūce pieņēmis pēc bijušā partijas biedra Māra Mičerevska paziņojuma, ka Pūce viņam prasījis sagādāt Rīgas domes deputāta autostāvvietu caurlaidi.

"Es esmu pieļāvis kļūdu. Man ir kauns, ka es esmu tā rīkojies Latvijas sabiedrības priekšā un manu kolēģu partijā, un partiju apvienībā priekšā. Arī draugu un ģimenes priekšā," paziņojumā par atkāpšanos no amata saka Pūce.

"Es par savu rīcību patiesi atvainojos un to no sirds nožēloju. Es esmu kļūdījies Rīgas pašvaldības autostāvvietu jautājumā, esmu patiesi izdarījis ļoti neveiksmīgu izvēli. Es esmu maldinājis savus kolēģus un Latvijas sabiedrību," pauž no amata aizejošais ministrs, uzsverot, ka par izdarītām kļūdām ir jāuzņemas atbildība un tieši to viņš arī darīs.

Pūce uzskata, ka radusies situācija liedz viņam pilnvērtīgi pildīt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatu, tāpēc viņš šodien lūdzis Kariņu atbrīvot viņu no amata.

"Nevēlos, lai jau tā sarežģītā politiskā vide mazinātu sabiedrības uzticību, jo tikai un vienīgi ar sabiedrības atbalstu un sapratni valsts ir spējīga attīstīties, pārvarot grūtības. Šobrīd, cīnoties ar pandēmiju un tās sekām, sabiedrības uzticība valdībai ir ļoti svarīga," uzskata Pūce.

Vēstīts, ka KNAB izvērtēs publiski izskanējušo informāciju Pūces, iespējams, prettiesisku "Rīgas satiksme" autostāvvietas caurlaides izmantošanu.

Birojā aģentūrai LETA apliecināja, ka atbilstoši savai kompetencei izvērtēs publiski izskanējušo informāciju par amatpersonas, iespējams, prettiesisku "Rīgas satiksme" autostāvvietu caurlaižu izmantošanu.

Uz augšu
Back