Vai jau ir pieejama vakcīna?
Pašlaik tiek izmēģinātas vairākas vakcīnas no dažādiem ražotājiem. Pašreizējie rezultāti pēc klīniskajiem izmēģinājumiem ir daudzsološi, tomēr ne Eiropā, ne ASV tās pagaidām nav ieguvušas nepieciešamās atļaujas plašākai izmantošanai.
Tāpat Krievija augustā paziņoja par to, ka ir atļauts izmantot tās izstrādāto “Sputnik V” vakcīnu, tomēr šāds Krievijas solis visā pasaulē tika kritizēts kā pārāk pārsteidzīgs, ņemot vērā, ka vakcīna netika izmēģināta uz plašāku cilvēku skaitu.
Novembrī farmācijas uzņēmumi “Pfizer” un “Moderna” paziņoja, ka viņu vakcīnas ir par 95% efektīvas, un šīs ziņas nekavējoties izpelnījās pozitīvu reakciju finanšu tirgos, ļaujot smagāk cietušo nozaru uzņēmumiem, piemēram, aviokompānijām, cerēt uz to, ka jau nākamgad izdosies atjaunot ekonomisko aktivitāti.
Tiesa gan, eksperti norāda, ka pastāv vairāki jautājumi, piemēram, cik ilgi vakcīnas ļaus pasargāt sevi pret slimību un kādas būs blaknes. Vienas no lielākajām bažām ir tās, ka vakcīna var ļaut organismam izstrādāt antivielas, kas pārāk ātri var aiziet bojā. Tomēr augstais efektivitātes rādītājs ļauj cerēt, ka vakcīna tik tiešām būs efektīva.
“Jo vairāk antivielu tiek izstrādātas, jo ilgāku aizsardzību sniedz vakcīna. Jāsaka, ka iepriekš cerējām uz aptuveni 70% efektivitāti, tāpēc šie rezultāti, kas liecina par vismaz 90% efektivitāti, pārsniedz jebkādas labākās prognozes,” saka bijušais Hārvardas Sabiedrības veselības skolas dekāns Berijs Blūms.
Eksperti gan uzsver, ka vakcīnu efektivitāte procentuāli var arī samazināties, jo izmēģinājumi turpinās.
“Mums jāsaprot, ka klīniskie izmēģinājumi notiek “optimālos” apstākļos. Līdz ar to reālos apstākļos vakcīnas efektivitāte var būt zemāka par iepriekš paziņoto,”
saka Edinburgas Universitātes infekciju slimību profesors Hosē Vaskezs-Bolands.
Kad pirmās vakcīnas būs pieejamas Eiropā?
Eiropas varasiestādes paudušas cerību, ka vakcīnas Eiropā būs pieejamas šā gada pašās beigās vai nākamā gada sākumā. Līdz tam vakcīnām ir jāiziet visas nepieciešamās formalitātes un jāiegūst nepieciešamās atļaujas.
Eiropas Slimību kontroles centra vadītāja Andrea Amona norāda, ka optimistiskākā scenārija gadījumā vakcināciju varēs veikt jau nākamā gada pirmajā ceturksnī. Vispirms vakcīnas būs pieejamas veselības aprūpes nozares darbiniekiem, kā arī galvenajām riska grupām. Tomēr, pēc Amonas vārdiem, pašlaik lielākās problēmas varētu rasties ar loģistikas jautājumiem.
“Labākajā gadījumā vakcīnas izplatīšana varētu sākties jau šā gada beigās. Bet masveida vakcinācija norisināsies pakāpeniski 2021. gada garumā,” prognozē Vaskezs-Bolands.
Pasaules Veselības organizācijas vecākais zinātnieks Somja Svaminatans 16. novembrī sacīja, ka “pašlaik varam skatīties uz nākamā gada pirmo pusi, kad būs ļoti limitēts skaits vakcīnu devu. Arī piegādes būs ierobežotas, jo vēl būs jānoslēdz vairākas abpusējas vienošanās, lai attīstītu piegādes loģistiku, jo vairākas valstis un valstu bloki ir pasūtījuši simtiem miljonu vakcīnu devu”.
Eiropas Zāļu aģentūra strādā pie tā, lai atļautu vakcīnām nonākt plašākā sabiedrībā pēc iespējas ātrāk, tāpēc ir sākta vakcīnu izvērtēšana.