Lietuvas pētnieki nosauc iekštelpu piesārņojuma avotus, kas visvairāk kaitēs veselībai

FOTO: Unsplash

Patlaban vairums cilvēku lielu daļu laika pavada savās mājās. Ilgstoša atrašanās iekštelpās iet roku rokā ar iekštelpu piesārņojumu, kas var radīt kaitējumu veselībai. Kauņas universitātes pētnieki atklāj, kuri iekštelpu piesārņotāji izdalīs viskaitīgākos ķīmiskos savienojumus.

Iekštelpu gaisa kvalitāti būtiski ietekmē aromātiskās sveces, ēdiena gatavošana, arī smaržas, sadzīves ķīmija un atsvaidzinātāji, celtniecības un apdares materiāli, dzesēšanas sistēmas, žāvētāji un kamīni. Ir vērts atzīmēt, ka augstā temperatūrā un mitrumā arī notiek pastiprināta piesārņojošo vielu izdalīšanās. Lai noskaidrotu, kādi piesārņojuma avoti nodara vislielāko kaitējumu cilvēka veselībai,  2019. gadā Kauņas Tehnoloģiju universitātes pētnieki veica eksperimentu, kurā tika salīdzināti vairāki iekštelpu piesārņojuma avoti un to ietekme uz cilvēku veselību.

Pētījumā tika salīdzināta formaldehīda, acetaldehīda, benzola, toluola, nikotīna un mikrodaļiņu koncentrācija, ko rada katrs piesārņojuma avots. Pētījuma gaitā tika atklāts, ka viskaitīgākie piesārņojuma avoti ir cigaretes, ūdenspīpe, vīraki un odu indes, vēsta portāls “Science Direct”. Pārsteidzošus rezultātus uzrādīja elektronisko cigarešu un karsējamas tabakas izstrādājumu rezultāti. “Kontrolētā vidē elektroniskās cigaretes un karsējamā tabaka uzrādīja viszemāko formaldehīda, benzola, toluola un formaldehīda koncentrāciju, salīdzinot ar klasiskajām cigaretēm, vīrakiem un ūdenspīpēm,” raksta pētījuma autori Violeta Kauliene, Marija Meisutoviča-Akhtarieva un Daiņus Martzevičus. Tas gan nenozīmē, ka ilgtermiņā šie izstrādājumi nerada postošu ietekmi uz veselību. 

Uz augšu
Back