Skandināvu dizains ir mainījies: 9 dizaina mīti

TVNET
Skandināvu dizains ir mainījies: 9 dizaina mīti
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: Unsplash

Ja atminamies skandināvu interjera dizaina ieteikumus žurnālos pirms dažiem gadiem vai leģendāros IKEA katalogus no 2009. gada, tad atmiņā ataust sniegbalts un sterils interjers. Tomēr laika zobs ir ieviesis arī izmaiņas askētiskajā skandināvu dizainā. 

Mīts: skandināvu stils ir minimālistisks

Vēl pirms desmit gadiem skandināvu dzīvokļi bija iekārtoti ārkārtīgi lakoniski un bez liekām detaļām un dekoriem. Taču laiks ir ieviesis pārmaiņas skandināvu mājīguma izpratnē. Tagad var droši apgalvot, ka arī ziemeļu kaimiņu mājokļos ir ieviesusies greznība: dārgakmeņu toņi, proti, smaragda, bordo vai safīra zilais; no samta darinātas mēbeles; furnitūra un jaucējkrāni matēti melnā krāsā, misiņa vai zelta tonī. “New York Times” žurnālisti atzīmē, ka skandināvu minimālisms vienkārši ir atgriezies pie saknēm, proti, 18. gadsimta, kad vietējo interjeru ietekmēja Versaļas un citu Eiropas karaļnamu stila vēsmas.

Mīts: skandināvu interjers ir sniegbalts

Tagad šādu interjeru uzskata par blāvu un tukšu – jaunākā skandināvu paaudze ir atkāpusies no neitrālā interjera standartiem. Pēdējos gados par tendenci ir kļuvusi grīdlīstu, palodžu un durvju krāsošana tādā pašā krāsā kā sienas, proti, izteiksmīgajos dārgakmeņu toņos vai tumšās krāsās.  

Foto: Ikea/Publicitātes foto

Mīts: skandināvu interjers ir identisks

Ja visas mēbeles nāk no viena veikala un pārsvarā telpas tiek ieturētas vienojošos toņos, tad patiesi ārvalstniekiem var rasties priekšstats, ka ziemeļos mājokļi atšķiras minimāli. Taču jaunās vēsmas liek cilvēkiem piedomāt pie savas identitātes atspoguļošanas interjerā – tie var būt izlikti hobiju rīki, mūzikas instrumenti, grāmatas vai kolekcijas. Māja ir kļuvusi par vietu, kur izrādīt savu personību.

Mīts: skandināvu interjers ir sterils

Askētiskais dizains vizuāli ir pat pārāk tīrs un sterils, kas savukārt liek domāt, ka arī mājokļa saimnieki ir nopietni un drūmi. Šā brīža interjera standarti ļauj cilvēkiem spēlēties ar interjeru un ieviest tajā eklektiskus motīvus, raibus tekstilus, neparastus dekorus un gleznas.

Mīts: Skandināvijā izmanto tikai ģeometriskus motīvus

Atsaucoties uz iepriekšminēto mītu, mūsdienu Skandināvijā simetriski dekori ir izgājuši no modes un tos aizstājuši dzīvnieku motīvi, zīmējumi, raksti un apdrukas.

Foto: Nordic Nest

Mīts: visas mēbeles interjerā ir no IKEA

Lai gan IKEA ir zviedru zīmols, kura produktu iegāde ir teju patriotisma jautājums, tomēr pēdējos gados skandināvu interjera dizaina principi aicina cilvēkus dot otru elpu senākām mēbelēm. Tas nozīmē – iegādāties mēbeles antikvariātos un krāmu tirdziņos, pārkrāsot un restaurēt pēc saviem ieskatiem, tādā veidā radot unikālu un neatkārtojamu mēbeli, kādas nav nevienam citam.

Mīts: skandināvu dizains ir skaists, bet nefunkcionāls

Patiesībā skandināvi ir ļoti praktiski cilvēki, kas primāri izvērtēs interjera priekšmeta ergonomiku un funkcionalitāti, nevis dekoratīvo pusi. Tas nozīmē, ka katram priekšmetam interjerā ir jābūt praktiskam, neatkarīgi no tā, vai tas ir modē vai nav. Piemēram, dīvānam, gultai un krēsliem ir jābūt ērtiem. Ja tie ir izgatavoti no moderna materiāla, tas drīzāk būs tikai papildu bonuss, bet ne galvenā prasība.

Mīts: skandināvi izmanto tikai dabiskus materiālus

Lai gan skandināvi mīl koku un tas joprojām ir aktuāls dizaina materiāls, tomēr šodien skandināvu dizainā parādās citi materiāli. Piemēram, patlaban aktuālas ir kļuvušas akrila mēbeles, akmens un marmora virsmas vai cementa mēbeles.

Foto: H&M Home

Mīts: Komfortu ir iespējams nopirkt

Pirms dažiem gadiem interjera pasaulē parādījās vārds “hygge”, kas apzīmē mājīguma un komforta sajūtu. Tomēr šī termina nozīme tika uztverta gaužām nepareizi – tika uzskatīts, ka pietiks vien nopirkt čības, vilnas segu, pagatavot tēju un iekurt kamīnu, lai mājās radītu tā saukto “hygge” sajūtu. Tomēr realitātē šis vārds vairāk ir saistīts ar sajūtām, nevis materiālajām vērtībām. “Hygge” nozīmē labi pavadītu laiku ar tuviniekiem; mīļas un vērīgas lietas, kas rada nostalģiju; labu miegu un mīlestības sajūtu. Šīs lietas nav iespējams iegādāties. Lai sasniegtu kaut ko līdzīgu “hygge” sajūtām, pirms iegādājies kādu interjera priekšmetu, pārdomā, vai tas sagādās prieku visiem mājiniekiem vai ir vērts padomāt par lietām, kas ģimenei darboties kopā, piemēram, galda spēles.   

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu