LDDK: Pēcbreksita vienošanās ir pozitīvs signāls Latvijas uzņēmumiem

Eurostari rong väljumas Inglise kanali tunnelist Coquelles's enne Brexitit. FOTO: Denis Charlet / AFP

Apvienotās Karalistes un Eiropas Savienības (ES) 24.decembrī panāktā pēcbreksita vienošanās par tirdzniecības un sadarbības nolīgumu ir pozitīvs signāls Latvijas eksportējošiem uzņēmumiem, jo bezvienošanās gadījumā uzņēmumi, kas sadarbojas ar Apvienoto Karalisti, būti krietni neizdevīgākā situācijā, aģentūrai LETA atzina Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

Pēc viņas teiktā, līdz ar panākto vienošanos uzņēmēji varēs turpināt sadarbību ar Apvienoto Karalisti, nesatraucoties par jauniem tarifiem un kvotām, kādi būtu bezvienošanās breksita gadījumā. 

"Lai arī uzņēmējiem nāksies saskarties ar papildu muitas formalitāšu kārtošanu kā tas ir ar trešajām valstīm, būtiski, ka līdz ar panākto vienošanos starp Apvienoto Karalisti un ES tiks nodrošinātas iespējas sadarboties vienlīdzīgas konkurences apstākļos un īstenot sadarbību savstarpējo interešu jomās," sacīja Meņģelsone.

LDDK ieskatā, Latvijas uzņēmumiem šobrīd un turpmāk būtu svarīgi investēt, lai sekmētu produktivitāti un pakāptos augstāk piegādes ķēdēs pēc saražotās produkcijas un pakalpojumu pievienotās vērtības. Lai to sekmētu, kā vienu no iespējām LDDK saredz uzņēmēju un augstskolu, pētniecības institūciju sadarbību ar Apvienoto Karalisti ES finansētās programmās pētniecībā, inovācijās un kosmosa jomā. 

Tāpat uzņēmēju organizācija uzskata, ka Latvijai jāturpina izmantot iespējas darboties ES vienotajā tirgū ar uzņēmumiem, kuriem ir sadarbība ar Apvienotās Karalistes uzņēmumiem.

Jau ziņots, ka valdība pirmdien, 28.decembrī, ārkārtas sēdē atbalstīja ES un Apvienotās Karalistes panākto pēcbreksita vienošanos.

Sēdē tika izskatīta Ārlietu ministrijas (ĀM) sagatavotā Latvijas pozīcija par ES un Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes vienošanos par nākotnes attiecībām.

ĀM sniegtā informācija liecina, ka Latvija ir gandarīta, ka ES un Apvienotajai Karalistei ir izdevies panākt vienošanos par abu pušu attiecībām pēc pārejas perioda beigām šogad 31.decembrī.

ES un Apvienotās Karalistes vienošanās ietver trīs līgumus - abu pušu tirdzniecības un sadarbības līgumu, līgumu par drošības procedūrām klasificētās informācijas apmaiņai un aizsardzībai, kā arī Apvienotās Karalistes valdības un Eiropas Atomenerģijas kopienas (EURATOM) līgumu par sadarbību kodolenerģijas drošā izmantošanā miermīlīgiem mērķiem.

Latvija atbalsta līgumu parakstīšanu un provizorisko piemērošanu no 2021.gada 1.janvāra līdz tiks pabeigtas visas procedūras, kas nepieciešamas, lai līgumi varētu stāties spēkā.

ES un Apvienotā Karaliste 24.decembra sarunās Briselē panāca vienošanos par abu pušu pēcbreksita attiecībām. Apvienotā Karaliste izstājās no ES šogad 31.janvārī, bet pārejas periods pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES, kura laikā uz Apvienoto Karalisti attiecas ES vienotā tirgus un muitas savienības noteikumi, beigsies 31.decembrī. Panāktā vienošanās regulēs abu pušu attiecības pēc pārejas perioda beigām. 1.janvārī vienošanās stāsies spēkā pagaidu kārtībā, jo to šogad vairs nevar paspēt ratificēt Eiropas Parlaments.

Uz augšu
Back