T, 29.03.2023.

SPRK: Latvija ir trešajā vietā Eiropā pēc mobilā interneta patēriņa

LETA
SPRK: Latvija ir trešajā vietā Eiropā pēc mobilā interneta patēriņa
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Dators. Ilustratīvs foto.
Dators. Ilustratīvs foto. Foto: AFP / Scanpix

Pēc Eiropas Komisijas (EK) apkopotajiem datiem par 2019.gadu, Latvija ir trešajā vietā Eiropas Savienībā (ES) pēc mobilā interneta patēriņa, atpaliekot no Austrijas un Somijas, aģentūrai LETA pavēstīja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK).

Pērn mobilā interneta lietotājs Latvijā vidēji patērēja 16,85 gigabaitus (GB) mēnesī.

Vienlaikus, izvērtējot pētījuma rezultātus, SPRK konstatējusi, ka Latvijā mobilo sakaru lietotāji mēnesī pērn par diviem GB mobilā interneta patēriņu maksāja vidēji 8,5 eiro, kas ir par 17% mazāk nekā vidēji ES.

Piemēram, Grieķijā par tādu pašu pakalpojumu mēnesī lietotāji maksā vidēji 18,54 eiro, Portugālē - 17,9 eiro, Īrijā - 15,48 eiro, Lietuvā - 8,93 eiro, bet Igaunijā - 3,88 eiro. Starp ES 27 dalībvalstīm Latvijā ir desmitais mazākais mēneša maksājums par diviem GB mobilā interneta - augstākā cena tiek piemērota Grieķijā, bet zemākā maksa ir Polijā - 2,05 eiro.

Izvēloties atšķirīgus tarifu plānus, SPRK konstatējusi, ka maksa atšķiras, piemēram, par neierobežotu minūšu un zvanu skaitu un pieciem GB mobilā interneta pērn Latvijā lietotāji maksāja vidēji 20,57 eiro mēnesī, kas ir par 47% mazāk, salīdzinot ar Eiropas vidējo rādītāju.

SPRK Elektronisko sakaru un pasta departamenta direktors Andris Virtmanis pauda, ka, izvērtējot EK apkopotos rezultātus, SPRK pozitīvi novērtē situāciju par lietotājiem nodrošināto pakalpojuma pieejamību.

"Izvērtējot EK gūtos rezultātus, pozitīvi novērtējam situāciju par lietotājiem nodrošināto pakalpojuma pieejamību. EK publicētie dati liecina, ka vidēji katram Latvijas iedzīvotājam ir vismaz viens mobilā interneta pieslēgums. Tas nozīmē, ka pakalpojuma pieejamība un ekonomiski pamatota cena iet roku rokā. Savukārt augstās maksas dēļ tādās valstīs, kā Ungārijā, Portugālē ne katram lietotājam ir iespēja nodrošināt mobilo sakaru pieslēgumu," pauda Virtmanis.

Tāpat SPRK salīdzinājusi lejupielādes vidējo ātrumu vērtības starp dažādām Eiropas valstīm. Latvijā lietotājiem vidējais lejupielādes ātrums pērn bija 36,4 megabiti (Mbiti) sekundē, kamēr augstākais lejupielādes ātrums bija Igaunijā - 69,1 Mbiti sekundē un Beļģijā - 62,9 Mbiti sekundē, bet zemākais Portugālē - 19,7 Mbiti sekundē.

SPRK uzsvēra, ka jāņem vērā, ka gan interneta kvalitātes novērtēšanas pieeja, gan mērījumu vietu izvēle un kopējais mērījumu skaits, gan periods, par kuru dati ir apkopoti, dažādās Eiropas valstīs atšķiras. Šie un citi faktori var būtiski ietekmēt lejupielādes ātruma vidējos rezultātus. Lai iegūtu savā starpā salīdzināmus rādītājus, mērījumi būtu jāveic ar līdzvērtīgu mērīšanas sistēmu un mērījumu metodoloģiju.

Salīdzinot Latvijas cenas ar ikmēneša izmaksām citās Eiropas valstīs, SPRK atzinusi, ka Latvijā lietotājiem maksa par mobilo sakaru sniegtajiem pakalpojumiem ir relatīvi zema. "SPRK ieskatā, maksa par sniegto interneta pakalpojuma kvalitāti, nodrošinot augstu lejupielādes ātrumu, ir atbilstoša. Sniegtais pakalpojums lietotājiem ir pieejams par ekonomiski pamatotu cenu," norādīja Virtmanis.

SPRK realizē sabiedrisko pakalpojumu regulēšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas un ūdenssaimniecības nozarēs.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu