EM: Šogad apstrādes rūpniecībā izaugsmes tempi varētu sasniegt 4%

AS "Latvijas Finieris" rūpnīcas "Lignums" atjaunotais un rekonstruētais laminēšanas cehs, kur 2014.gada decembrī bija izcēlies ugunsgrēks. FOTO: Ieva Makare/LETA

Kopumā 2021.gadā apstrādes rūpniecībā izaugsmes tempi varētu sasniegt 4%, kas būtu straujāk nekā kopējā ekonomikas izaugsme, aģentūru LETA informēja Ekonomikas ministrija (EM).

Līdzīgi kā kopējā ekonomikā, arī apstrādes rūpniecības tuvāko mēnešu perspektīvas ir neskaidras, skaidroja EM. Acīmredzami ražotāji spēj pielāgoties esošajai situācijai, taču arvien jauni epidēmijas uzliesmojumi un vīrusa izplatības ierobežojošie pasākumi vismaz gada sākumā var apgrūtināt arī apstrādes rūpniecības nozares darbību.

Ministrijas ieskatā sagaidāms, ka līdzīgi kā 2020.gada vasarā, arī beidzoties vīrusa izplatības otrajam vilnim, apstrādes rūpniecībai ir potenciāls straujākai izaugsmei, jo īpaši uz eksporta apjomu pieauguma rēķina.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem apstrādes rūpniecības izlaides apjomi 2020.gada novembrī gan pēc neizlīdzinātajiem datiem, gan arī kalendāri izlīdzinātiem datiem bija par 4,3% lielāki nekā pirms gada. EM atzīmē, ka gada griezumā tas bija lielākais mēneša pieaugums pērn.

EM uzsver, ka pēc Covid-19 izraisītās krīzes pēdējos mēnešos lielākā daļa nozaru uzrāda pozitīvas tendences. Novembrī gada griezumā strauji auga lielākā apstrādes rūpniecības apakšnozare - kokapstrāde - par 14,6%. Tāpat pozitīvs ieguldījums nozares izaugsmē bija elektrisko iekārtu ražošanai (pieaugums par 20,4%), poligrāfijai (par 22%), iekārtu un mehānismu ražošanai (par 11,4%) un gumijas un plastmasu ražošanai (par 8,6%).

Savukārt, pēc divu mēnešu izaugsmes negatīvās tendences apstrādes rūpniecībā novembrī gada griezumā bija vērojamas otrajā lielākajā rūpniecības apakšnozarē - pārtikas ražošanā (kritums par 1,5%). Saruka arī dzērienu (par 13,8%), mēbeļu (par 5,9%) un gatavo metālizstrādājumu (par 1,8%) ražošanas apjomi.

Kopumā gada 11 mēnešos apstrādes rūpniecības produkcijas apjomi bija par 2% mazāki nekā pirms gada. Novembrī strauji auga arī apstrādes rūpniecības apgrozījums faktiskajās cenās - par 7%. Par 2,1% pieauga vietējā tirgū realizētās produkcijas apjomi, savukārt par 9,6% - eksportā realizētās produkcijas apjomi.

Uz augšu
Back