Krievijā notiks protesti pret Navaļnija apcietināšanu
Tālajos Austrumos jau sākušās aizturēšanas

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs FOTO: AFP / Scanpix

Krievijā sestdien vairāk nekā 60 pilsētās plānoti protesti apcietinātā opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atbalstam.

Navaļnija atbalstītāji aicina cilvēkus sestdien plkst.14 pulcēties savu pilsētu centrālajos laukumos, lai pieprasītu viņa atbrīvošanu.

Tikmēr Krievijas varasiestādes jau iecerētās akcijas priekšvakarā sākušas opozīcijas aktīvistu aizturēšanas.

Maskavā ceturtdien tika aizturēta Navaļnija dibinātā Korupcijas apkarošanas fonda (FBK) juriste Ļubova Soboļa un opozīcijas politiķa preses sekretāre Kira Jarmiša.

Soboļa ceturtdienas vakarā tika atbrīvota, bet viņai piespriests 250 000 rubļu (2746 eiro) naudassods. Cits Navaļnija sabiedrotais Georgijs Alburovs notiesāts ar desmit diennakšu arestu.

Jarmišai apcietinājumā jāpavada deviņas dienas. Citam FBK juristam Vladlenam Losjam piespriests trīs diennakšu arests. Losjam, kurš ir Baltkrievijas pilsonis, uzdots līdz 25.janvārim pamest Krieviju un viņam aizliegts iebraukt Krievijā līdz 2023.gada 27.novembrim.

Vairākos Krievijas reģionos aizturēti vairāk nekā desmit Navaļnija sabiedrotie un aktīvisti.

Policija izteikusi oficiālus brīdinājumus opozīcijas atbalstītājiem un neatkarīgajiem žurnālistiem saistībā ar gaidāmajiem protestiem.

Augstskolas Krievijas reģionos mudina studentus nepiedalīties protestos, dažas arī draudot ar disciplinārsodiem, pat izslēgšanu.

2

Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs piektdien skaidroja - "ir tikai dabīgi, ka ir šādi brīdinājumi par iespējamām sekām likumu neievērošanai", jo šie ir aicinājumi uz "nesankcionētiem, nelikumīgiem pasākumiem".

Krievijas Ģenerālprokuratūra un policija nākušas klajā ar publiskiem brīdinājumiem par piedalīšanos nesankcionētās demonstrācijās un aicinājumiem uz tām.

Prokurori arī pieprasījuši, lai Krievijas mediju un tīmekļa uzraudzības dienests "Roskomnadzor" ierobežo piekļuvi tīmekļa vietnēm, kurās tiek pausti aicinājumi uz sestdienas protestiem.

Krievijas lielākais sociālais tīkls "VKontakte" piektdien bija nobloķējis visas mājaslapas, kas bija veltītas protestiem.

"Roskomnadzor" arī pavēstīja, ka noteiks sodanaudas sociālo mediju uzņēmumiem par nepilngadīgo iedrošināšanu piedalīties protestos.

Pusaudžu vidū lielu popularitāti iemantojuši sociālajā tīklā "TikTok" publicētie aicinājumi piedalīties sestdienas demonstrācijās, kā arī video, kuros redzams, kā skolēni savās klasēs noņemt Putin portretus un to vietā uzstāda Navaļnija portretus, vēsta Krievijas mediji.

Krievijas Izglītības ministrija skubina vecākus "pasargāt" bērnus no sestdienas pasākumiem, skaidrojot, ka "nevienam nav tiesību ievilkt jaunatni dažādās politiskās akcijās un provokācijās".

Navaļnija sabiedrotie aicina atbalstītājus nezaudēt drosmi un piedalīties sestdienas akcijās. Maskavā akcijā solījusi piedalīties Navaļnija sieva Jūlija.

"Nebīstaties! Atstājiet to Kremlim. Mums ir taisnība, un mums ir vairākums," sociālajā tīklā "Facebook" mudināja Soboļa.

Desmitiem Krievijā pazīstamu cilvēku, arī aktieri, mūziķi, žurnālisti, rakstnieki, sportisti un populāri blogeri, pauduši atbalstu Navaļnijam, daži arī solījuši piedalīties demonstrācijās.

Jau ziņots, ka Navaļnijs svētdien tika aizturēts Maskavas Šeremetjevas lidostā pēc atgriešanās no Vācijas, kur vairāk nekā četrus mēnešus atlaba pēc saindēšanas ar kaujas vielu "Novičok".

Krievijas Federālais sodu izpildes dienests Navaļnija aizturēšanu skaidro ar to, ka Navaļnijs esot pārkāpis viņam piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumus.

Dienests tiesā pieprasījis Navaļnijam piespriesto trīsarpus gadu nosacīto cietumsodu nomainīt pret reālu ieslodzījumu.

Maskavas Himku tiesa pirmdien Navaļniju apcietināja uz 30 dienām līdz 15.februārim.

Uz augšu
Back