Arheologus pārsteigusi sena mūmija un "dubļu kokons", kurā tā apglabāta

FOTO: Sowada et al., PLOS ONE, 2021

Retās “dubļu mūmijas” atklāšana no Senās Ēģiptes laika pamatīgi pārsteidza arheologus, kuri negaidīja sacietējušo dubļu kokonā atrast mūmiju. 

Dubļu čaula ir līdz šim neredzēts atradums. Apglabāšanas paņēmiens, kas līdz šim nav redzēts visā Senās Ēģiptes arheoloģisko izrakumu vēsturē, rakstīts pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “PLOS One”

Iespējams, dubļu kokons tika izmantots, lai stabilizētu mūmiju pēc tam, kad tā bija bojāta. Tomēr dubļus, iespējams, lietoja, arī lai atdarinātu augstākās sabiedrības kārtas mumificēšanas paņēmienus, kur bieži tika izmantots uz sveķiem bāzēts materiāls. 

Kāpēc tad šis indivīds bija klāts ar dubļiem, nevis sveķiem? 

“Dubļi ir krietni lētāks materiāls par sveķiem,” izdevumam “Live Science” skaidroja pētījuma galvenā pētniece Karīna Sovada. 

FOTO: Sowada et al., PLOS ONE, 2021

Dubļu čaula nav vienīgā dīvainība, kas saistīta ar šo mūmiju. Tā ir veidota līdz 1207. gadam pirms mūsu ēras un pēc nāves tika bojāta. Turklāt tika ievietota nepareizajā sarkofāgā, kas bija paredzēts sievietei, kura nomira agrāk. 

Kā jau daudzas Ēģiptes mūmijas, arī “dubļu mūmija” ar tās sarkofāgu tika atklāta 19. gadsimtā. To savā īpašumā ieguva Anglijas-Austrālijas politiķis sers Čārlzs Nikolsons un nogādāja mūmiju Austrālijā. Nikolsons to 1860. gadā ziedoja Sidnejas Universitātei. Tomēr izskatās, ka kāds, kurš Nikolsonam pārdeva mūmiju, viņu apmānījis. Sarkofāgs izrādījās jaunāks par ķermeni, kas tajā apglabāts. 

Dubļu mūmija 

Pirmās aizdomas par to, ka šī 3400 gadu senā mūmija ir neparasta, pētniekiem radās 1999. gadā pēc tam, kad tā tika pārbaudīta ar datortomogrāfijas palīdzību. Atklājās, ka tās iekšienē ir kaut kas dīvains. Lai izpētītu tālāk, zinātnieki paņēma dažus paraugus no mūmijas saitēm, atklājot, ka tās satur smilšainu dubļu mikstūru. 

Kad pētnieki 2017. gadā vēlreiz pārbaudīja mūmiju, viņi atklāja iepriekš nezināmas detaļas par mūmijas čaulu. 

Sieviete pēc nāves tika mumificēta un ietīta audumā. Pēc tam viņas atliekas, to skaitā kreisais celis, tika nezināmos apstākļos sabojātas. Iespējams, to izdarīja kapeņu izlaupītāji, kas centās mūmiju “restaurēt”. 

FOTO: Sowada et al., PLOS ONE, 2021

Lai arī kurš centās salabot mūmiju, viņš izveidoja tādu kā dubļu sviestmaizi, ievietojot dubļus starp lina auduma saitēm. 

Vēlāk mūmija tika bojāta atkal. Šoreiz bojājumi bija labajā kakla un galvas pusē. Izskatījās, ka šie bojājumi radušies salīdzinoši nesen un bija salaboti ar metāla stieņiem. 

Šī “dubļu mūmija” nav vienīgā Senās Ēģiptes mūmija, kura piedzīvojusi pēcnāves remontu. Valdnieka Seti I mūmija tika pārsieta vairāk nekā vienu reizi. Tāpat arī valdnieka Amenhotepa III (Tutanhamona vectēva) mūmija. 

Uz augšu
Back