Maina nosacījumus klātienes tirdzniecībai un aizliedz nebūtisku ieceļošanu Latvijā (9)

Papildināts
LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls Foto: Pixabay

Ministru kabinets piektdien atbalstīja no pirmdienas, 8.februāra, noteikt stingrākus nosacījumus klātienes tirdzniecībai, vienlaikus vēl notiek diskusijas par preču sortimenta ierobežojumu atcelšanu pārtikas un higiēnas preču veikalos. Savukārt no 11.februāra līdz 25.februārim Latvijā no Eiropas Savienības (ES), Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīm, Šveices un Apvienotās Karalistes drīkstēs ieceļot tikai neatliekamu un būtisku iemeslu dēļ.

Vienlaikus noteikts, ka, konstatējot epidemioloģiskās drošības pasākumu pārkāpumus, uzraugošās iestādes varēs lemt par tirdzniecības vietas darbības apturēšanu līdz septiņām dienām.

Valdība piektdien vēl diskutē par to, vai veikt grozījumus rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, lai no pirmdienas, 8.februāra, atceltu tirgojamo preču ierobežojumus pārtikas un higiēnas preču veikalos. Ekonomikas ministrija piedāvā paredzēt, ka no 8.februāra mazumtirdzniecības pakalpojumus klātienē varēs sniegt veikali, kur tirgo pārtiku ne mazāk kā 70% no preču sortimenta, kā arī veikali, kur tirgo higiēnas preces ne mazāk kā 70% no preču sortimenta.

Vienlaikus no pirmdienas, 8.februāra, pilnīgi visās tirdzniecības vietās būs jāievieš "drošas tirdzniecības" koncepcija,

paredz veiktie grozījumi noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai".

Jaunais regulējums arī paredz, ka iepirkšanās grozu, ratu vai tirdzniecības dalībnieka nodrošināto iepirkšanās somu skaits kopā nedrīkst pārsniegt maksimāli atļauto apmeklētāju skaitu tirdzniecības vietā. Iepirkties bez groza vai ratiem būs aizliegts.

Tirdzniecības centru īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam būs pienākums nodrošināt, ka tirdzniecības centrā netiek pārsniegts maksimāli pieļaujamais apmeklētāju skaits, pie ieejas labi redzamā vietā jāizvieto informācija par maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu, jākontrolē apmeklētāju plūsma pie tirdzniecības centra ieejām un izejām. Tāpat tirdzniecības centros jānodrošina, ka

apmeklētāji tirdzniecības centrā tiek ielaisti tikai pa vienam, kā arī jānodrošina, ka tirdzniecības centrā ir uzstādīta elektroniska apmeklētāju plūsmas uzskaites iekārta.

Līdzīgas prasības noteiktas arī tirgus pārvaldītājam - būs jānodrošina vienam apmeklētājam tirgus paviljonā ne mazāk kā 25 kvadrātmetrus no publiski pieejamās telpu platības, pie tirgus ieejas labi redzamā vietā jāizvieto informācija par maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu, kā arī jākontrolē apmeklētāju plūsma pie tirgus paviljona ieejām un izejām.

Tirgus pārvaldītājam arī jānodrošina, ka apmeklētāji tirgus paviljonā tiek ielaisti tikai pa vienam, izņemot personas, kam nepieciešama asistenta palīdzība, un bērnus līdz 12 gadu vecumam, ar kuriem var būt kopā viena pilngadīga persona.

Visās tirdzniecības vietās būs jāieceļ atbildīgā persona, kas organizēs epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošanu tirdzniecības vietā.

Regulējums arī paredz, ka

tirgotājiem būs aizliegts ārpus tirdzniecības vietām reklamēt speciālos piedāvājumus, kas ir īsāki par septiņām dienām

un varētu motivēt apmeklētājus tūlīt doties un uzturēties tirdzniecības vietā, tādējādi radot pulcēšanās risku. Minētais ierobežojums neattieksies uz preču atlaidēm.

Epidemioloģiskās drošības prasību ievērošanu kontrolēs Valsts un pašvaldību policija, kā arī kontroles tiesības būs Patērētāju tiesību aizsardzības centram.

Aizliedz nebūtisku ieceļošanu Latvijā

Laika posmā no 11.februāra līdz 25.februārim Latvijā no Eiropas Savienības (ES), Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīm, Šveices un Apvienotās Karalistes drīkstēs ieceļot tikai neatliekamu un būtisku iemeslu dēļ, paredz valdībā apstiprinātie grozījumi rīkojumā "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu".

Lai gan jau līdz šim būtiski ierobežota ieceļošana ES, tai skaitā Latvijā, no trešajām valstīm. Arī atsevišķajos patlaban noteiktajos izņēmuma gadījumos, lai ieceļotu Latvijā no šīm valstīm, tam būs jābūt būtiskam iemeslam.

Tas nozīmē, ka iepriekšminētajā laikā posmā faktiski aizliegta jebkāda ieceļošana bez būtiska iemesla Latvijā.

Latvijā drīkstēs ieceļot tikai neatliekamu un būtisku iemeslu dēļ.

Par būtiskiem ieceļošanas iemesliem uzskatāmi:

  • darbs,
  • mācība un studijas,
  • ģimenes apvienošanās,
  • medicīnas pakalpojumu saņemšana,
  • tranzīta vai nepilngadīgo pavadīšana,
  • atgriešanās pastāvīgajā dzīves vietā
  • došanās uz bērēm.

Vienlaikus noteikts terminēts starptautisko pasažieru pārvadājumu aizliegums caur lidostām, ostām, kā arī ar autobusiem no vai uz Apvienoto Karalisti, Īriju un Portugāli.

Pēc ĀM paustā, tās ir valstis, kurās ir augstākā Covid-19 vīrusa celmu ar paaugstinātu izplatīšanās spēju izplatība.

"Ņemot vērā, ka šī pasažieru pārvadājumu atcelšana ir saistīta ar sabiedrības veselības apsvērumiem, ka tā ir terminēta, kā arī faktu, ka personām no minētajām valstīm, ja tām ir neatliekami un būtiski iemesli ieceļot Latvijā, ir iespēja ieceļot, neizmantojot tiešos reisus, šai laikā tiek aizliegti jebkādi regulārie pasažieru pārvadājumi," akcentēja ĀM, norādot, ka vienlaikus ir atļauti pasažieru pārvadājumi ar valsts gaisa kuģiem un militāro transportu un ĀM ierosināti neregulāri pasažieru pārvadājumi repatriācijas nolūkos.

Savukārt ar satiksmes ministra atļauju plānots veikt pasažieru pārvadājumus - ne vairāk par pieciem pasažieriem - ar privāto gaisa transportu un biznesa lidojumus, neregulāros pasažieru pārvadājumus, pasažieriem šķērsojot Latvijas teritoriju tranzītā un neregulāros pasažieru pārvadājumus, kuri ir speciāli organizēti darbinieku nogādāšanai darbu pienākumu veikšanai.

Tāpat atļauti ir pārvadājumi, kuros darbinieku pārvadāšana tiek veikta, pamatojoties uz darba devēja pārvadātājam iesniegtu darbinieku sarakstu, un neregulārie pasažieru pārvadājumi, kuri ir speciāli organizēti sportistu un sporta darbinieku nogādāšanai Latvijā pēc dalības sporta sacensībās ārvalstīs vai dalībai starptautiskā sporta pasākumā Latvijā.

Tas, vai persona, kas vēlas ieceļot Latvijā, atbilst iepriekš minētajiem kritērijiem, kas tai atļauj ieceļot Latvijā, būs jāapliecina pašai personai, aizpildot elektronisko anketu vietnē "covidpass.lv". Dokumentāri vai citi drošticami pierādījumi šā apgalvojuma patiesumam, aizpildot elektronisko anketu, nebūs jāpievieno, tomēr personām jāņem vērā, ka tādiem jābūt personas rīcībā un tos jāspēj uzrādīt pēc pieprasījuma Valsts robežsardzei vai Valsts policijai.

ĀM akcentēja, ka personai nav jāuzrāda ieceļošanas mērķi apliecinošus dokumentus, ja informācija, kas apliecina kādu no minētajiem ieceļošanas mērķiem, jau ir pieejama valsts informācijas sistēmās, piemēram, informācija par personas dzīvesvietu, civilstāvokli, personu tiešu radniecību ir pieejama Iedzīvotāju reģistrā.

Lai apliecinātu, ka ieceļošana, izmantojot pārvadātāja transportlīdzekli vai transportlīdzekli, kas neveic komercpārvadājumu, tiek veikta darba pienākumu veikšanai, profesionālie kravas automobiļu un autobusu vadītāji pēc Valsts robežsardzes vai Valsts policijas pieprasījuma uzrāda atbilstošas kategorijas vadītāja apliecību un digitālā tahogrāfa vadītāja karti vai pēdējās darba dienas tahogrammu, kā arī darba devēja izsniegtu Starptautiskā transporta darbinieka sertifikātu, kura forma un saturs atbilst Eiropas Komisijas (EK) izstrādātajam paraugam, paredz grozījumi.

Savukārt, ja persona ieceļo Latvijā ar pasažieru pārvadātāju reisu, pārvadātājs kontrolē, vai pasažieris ir reģistrējies vietnē "covidpass.lv", bet nekontrolē elektroniskajā anketā norādītās informācijas pilnīgumu vai patiesumu. Vienlaikus pasažieru pārvadātājam nav tiesību uzņemt reisā un pārvadāt personas, kuras nav aizpildījušas elektronisko anketu "covidpass.lv" un deklarējušas ieceļošanas mērķi, paredz grozījumi.

ĀM uzsvēra, ka, ieceļojot Latvijā minēto būtisko un neatliekamo iemeslu dēļ, netiek atceltas vai mainītas citas, jau noteiktās, epidemioloģiskās drošības prasības, proti, ieceļotājiem joprojām nepieciešams veikt Covid-19 testu un ievērot pašizolāciju.

Komentāri (9)CopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu