FKTK brīdina par krāpnieciskiem zvaniem par it kā atvērtiem virtuālās valūtas kontiem

Ilustratīvs foto. FOTO: Brian A Jackson, Shutterstock.

Finanšu kapitāla un tirgus komisija (FKTK) brīdina par krāpniekiem, kuri zvana pa tālruni nejauši izvēlētiem Latvijas iedzīvotājiem, informējot par it kā atvērtiem virtuālās valūtas kontiem un nepieciešamību veikt darbības, lai tajos esošos līdzekļus pārskaitītu uz citu kontu. 

Komisijā norādīja, ka krāpnieki zvana pa tālruni nejauši izvēlētiem Latvijas iedzīvotājiem, uzdodoties par dažādu valstu uzraudzības iestāžu pārstāvjiem Latvijā vai Baltijā. Zvana laikā viltvārdis informē iedzīvotāju, ka uz tā vārda ir atrasts vai atvērts virtuālās valūtas konts ar tajā pieejamiem finanšu līdzekļiem. Krāpnieks aicina veikt dažādas darbības, lai šos līdzekļus pārvestu uz citu kontu un "neiekultos lielākās nepatikšanās". Sarunas parasti norisinās krievu valodā.

Ja krāpniekam izdodas sarunas biedru pierunāt sadarboties, tālāk tiek prasīti personas dati, lai atvērtu jaunu virtuālās valūtas kontu citā iestādē, uz kuru varētu pārskaitīt šos it kā atrasto līdzekļus. Ja upurim nav iemaņu šādu darbību veikšanai, viltvārži piedāvā pieslēgties cilvēka iekārtām attālināti, izmantojot, piemēram, "AnyDesk" programmu, taču nekādā gadījumā šādā veidā nedrīkst ļaut nezināmām personām pieslēgties ierīcēm.

Tāpat komisijā minēja, ka krāpnieks var likt veikt dažādas papildu darbības, piemēram, nosaukt maksājumu karšu vai autentifikācijas datus, lūgt pārtraukt sadarbību ar kādu finanšu iestādi, naudas trūkuma gadījumā aizņemties finanšu līdzekļus, atvērt tīmekļvietņu adreses internetā un veikt darbības atbilstoši instrukcijai.

Ja upuris pēc sniegtajām norādēm atvēris jaunu virtuālās valūtas kontu vai maksājumu kontu citā finanšu iestādē, tad tajā var it kā parādīties pieejama naudas summa, kuru krāpnieks sākotnēji nosaucis. Lai šo it kā pieejamo naudu izmaksātu, no upura tiek prasīts veikt komisijas maksas priekšapmaksu. FKTK vērš uzmanību, ka šāda veidā apmaksājot komisijas maksu vai citu viltvārža piedāvātu pakalpojumu, piemēram, apdrošināšanu vai garantijas maksu, samaksātā nauda tiek pilnībā zaudēta.

Šādās situācijās nedrīkst veikt darbības, kuras lūdz viltvārdis, nevajag sniegt informāciju un veikt maksājumus. Ir jāpārtrauc telefona saruna un jāinformē FKTK, zvanot pa tālruni 67 774 800 vai rakstot uz e-pastu: fktk@fktk.lv. 

Lai nekļūtu par krāpnieka upuri, FKTK aicina nekādā gadījumā nesadarboties, bet gadījumā, ja ir radušās aizdomas par iesaistīšanu krāpniecībā, kā arī, ja ir ciesti zaudējumi, FKTK aicina vērsties Valsts policijā.

FKTK aicinām sadarboties tikai ar licencētiem finanšu tirgus dalībniekiem, kuriem ir tiesības sniegt finanšu pakalpojumus Latvijā. Par to iespējams pārliecināties finanšu un kapitāla tirgus dalībnieku reģistrā, kas pieejams FKTK mājaslapā.

Uz augšu
Back