"Drīzāk pūcei aste ziedēs." Lietuva atbild uz Baltkrievijas prasību izdot Tihanovsku

Baltkrievu opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska. FOTO: Heikki Saukkomaa/Lehtikuva/via REUTERS

Baltkrievija pieprasījusi Lietuvai izdot baltkrievu opozīcijas līderi Svetlanu Tihanovsku, piektdien paziņojis Baltkrievijas ģenerālprokurora birojs. Lietuva noraidījusi Tihanovskas izraidīšanas iespēju.

Tihanovska bija spiesta bēgt uz Lietuvu pēc 9.augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām, par kuru uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko. Tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa Lukašenko atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Tihanovsku.

Pēc vēlēšanām Baltkrievijā sākās protesti pret Lukašenko režīmu, kas izvērsās par nepieredzēti plašu masu kustību.

Baltkrievijas ģenerālprokurora birojs paziņoja, ka pieprasījis Lietuvai izdot Tihanovsku,

lai viņa varētu Baltkrievijā stāties tiesas priekšā par "noziegumiem pret valdošo kārtību, sabiedrības drošību un valsti".

42

Baltkrievijas izmeklētāji šonedēļ paziņoja, ka Tihanovska kopā ar sabiedrotajiem plānojusi izraisīt nekārtības un ieņemt valdības ēkas Gomeļā.

Tihanovska šīs apsūdzības noraidījusi.

Lietuva neizskatīs Baltkrievijas pieprasījumu izdot Tihanovsku, piektdien pavēstījis Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis.

"Lietuva ir bijusi un būs mūris, aiz kura var patverties visi demokrātiskie spēki, kurus vajā režīmi," teikts Landsberģa izplatītajā paziņojumā.

"Tāpēc visi, kas atraduši patvērumu Lietuvā, var justies droši, ka netiks izdoti režīmiem - ne par savu cīņu par demokrātiju, ne par vārda brīvību, ne par ticību," uzsvēris Lietuvas ārlietu ministrs.

"Bet Baltkrievijas režīmam mēs varam pateikt - drīzāk pūcei aste ziedēs, nekā mēs sāksim izskatīt tā pieprasījumus," piebildis Landsberģis.

42

Pagājušajā mēnesī Baltkrievijā tika pārmeklētas vairāku desmitu mediju darbinieku un tiesību aizstāvju mājas un biroji un vairākiem žurnālistiem pēdējā laikā piespriesti cietumsodi par protestu atspoguļošanu.

Protestu laikā aizturēti tūkstošiem cilvēku un vismaz četri demonstranti gājuši bojā.

Tihanovskai nedēļas nogalē plānots brauciens uz Ženēvu. Atrodoties ārpus Baltkrievijas, viņa tikusies ar Eiropas Savienības (ES) un Rietumu līderiem.

ES ir piemērojusi sankcijas Lukašenko un viņa sabiedrotajiem, bet Lukašenko joprojām bauda Maskavas atbalstu un noraidījis domu par atkāpšanos.

Uz augšu
Back