"SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis pavēstīja, lai arī sagaidāms aktīvāks inflācijas kāpums, kas gada otrajā pusē varētu pārsniegt 3%, šobrīd nekas neliecina, ka tai būt jākļūst nekontrolējami augstai.
Gašpuitis norādīja, ka vismaz īstermiņa inflācijas tendences kļūst pārliecinošākas.
Pasaulē pieaug inflācijas gaidas, kas balstās cerībās uz situācijas normalizēšanos un milzīgajos ekonomiskajos stimulos, kuru ietekme vēl pagaidām tiek izjusta minimāli.
Viņš skaidroja, ka gan uzņēmumu, gan mājsaimniecību uzkrājumi, ekonomikai atveroties, ātri atgriezīsies patēriņā.
Tāpat bailes no inflācijas var steidzināt tēriņus un iegriezt inflāciju, pauda Gašpuitis, piebilstot, ka uzņēmumi izmantos jebkuras iespējas, lai kompensētu negūtos ieņēmumus, gan jauno nosacījumu izmaksas, un to var novērot arī šobrīd, kad ierobežoti pieejamo pakalpojumu cenas pieaug.
"Tas, cik sinhroni pasaule un arī Latvija atvērsies, noteiks cenu kāpuma straujumu. Ja pakalpojumu atgūšanās atsāksies spēji, samazināsies preču cenu pieauguma risks, jo var mazināties preču pieprasījums. Tomēr uzņēmumu vēlme kompensēt krīzes sekas var būt spēcīgāka, nekā tas bijis citos atkopšanās posmos, neierastās krīzes rakstura dēļ," skaidroja Gašpuitis.
Ekonomists norādīja, ka pagaidām gada izteiksmē deflāciju uztur enerģijas cenas. Naftas cenas turpina kāpumu un šogad sasniegušas jaunas virsotnes - 70 ASV dolārus par barelu. Pasauli ir pārsteigusi OPEC pozīcija - cena vispirms, tad apmērs. Tādējādi OPEC atgūst zaudējumus, ko valstis uzkrāja 2020.gadā, kad "Brent" cena vidēji bija 43 ASV dolāru par barelu, kas ir zem "normālās cenas" 58 ASV dolāri par barelu.
Gašpuitis skaidroja, lai OPEC valstis spētu atgūt zaudējumus, nepieciešams 15 ASV dolāru bonuss, kas šobrīd "normālo cenu" veido 73 ASV dolāri par barelu.
"Arī pārtika turpinās sadārdzināties. Nedaudz šo kāpumu var piebremzēt jaunā spēlētāja ambīcijas sevi pieteikt tirgū. Tomēr, tas, visdrīzāk, cenu augšupejošo vektoru tikai piebremzēs. ANO Pārtikas cenu indekss turpināja pieaugt devīto mēnesi pēc kārtas un sasniedza augstāko līmeni kopš 2014.gada jūlija. Arī algu kāpums ir noturējies ļoti spēcīgs, kas turpinās spiest uz cenu līmeni," pavēstīja Gašpuitis.
Viņš pauda viedokli, ka inflācija varētu būt viens no šīs krīzes rezultātiem, kas uzjundīs jautājumu par to, kāds ir ilgtspējīgs parāda līmenis un daudzu aktīvu novērtējumi, piemēram, akciju un mājokļu cenas.
"Par ilgāka termiņa perspektīvām jautājumu joprojām ir daudz. Viens no tiem ir neskaidrā pandēmijas ietekme uz izmaiņām globālajā konjunktūrā.
Covid-19 krīze ir radījusi acīmredzamu nelīdzsvarotību starp piedāvājumu un pieprasījumu, galvenokārt pakalpojumos. Parasti šādās situācijās samazinās algas un cenas un tādējādi inflācijas spiediens.
Tomēr vēl nenosakāms ir digitalizācijas un attālinātā darba paliekošā ietekme uz jaunā piedāvājuma un pieprasījuma līdzsvaru. Bet to, kamēr valda ierobežojumi, noteikt ir neiespējami," skaidroja Gašpuitis.
Bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš pavēstīja, ka februāris, visticamāk, ir pēdējais mēnesis tuvākajā laikā, kad Latvija vēl bija vērojama patēriņa cenu deflācija gada laikā, un martā Latvijā atkal atgriezīsies inflācija.