Turcija notiesā kurdu politiķi par prezidenta apvainošanu

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans FOTO: AP/Scanpix

Turcijas tiesa pirmdien piespriedusi cietumsodu bijušajam Tautas demokrātiskās partijas (HDP) līdzpriekšsēdētājam Selahatinam Demirtašam par prezidenta apvainošanu, vēsta ziņu aģentūra "Anadolu".

Demirtašam piespriests trīsarpus gadu ilgs cietumsods par Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana un toreizējā premjerministra Ahmeta Davutoglu apvainošanu 2015.gadā.

Demirtašam tikušas izvirzītas vairākas ar terorismu saistītas apsūdzības, un kopš 2016.gada novembra viņš atrodas pirmstiesas apcietinājumā.

Tiesas sēdē pirmdien Demirtašs piedalījās ar videozvana starpniecību. Viņš kritizēja tiesas spriedumu.

Starptautiskās tiesību organizācijas uzskata, ka Demirtašs un citi kurdu politiķi kļuvuši par mērķiem, jo nostājušies opozīcijā Erdoganam.

Turcijas prokuratūra pagājušajā nedēļā lūdza Konstitucionālo tiesu aizliegt opozīcijas Tautas demokrātisko partiju (HDP), kas iestājas par kurdu tiesībām un ir trešais lielākais politiskais spēks parlamentā. Prokurors lūdza likvidēt HDP, apsūdzot to saistībā ar terorismu, un aizliegt vairāk nekā 600 HDP biedru iesaistīties politikā.

Turcijas parlaments tikmēr atņēma deputāta mandātu HDP politiķim Omeram Farukam Gergerlioglu, jo apelācijas tiesa paturējusi viņam spēkā notiesājošo spriedumu apsūdzībās terorisma propagandā saistībā vecu ierakstu sociālajā medijā.

Erdogans uzskata, ka HDP ir saistīta ar kurdu bruņoto separātistu grupējumu Kurdistānas Strādnieku partiju (PKK), kas kopš 1984.gada cīnās par neatkarīgas Kurdistānas valsts izveidošanu kurdu apdzīvotajos apgabalos Turcijā.

Šis konflikts kopumā prasījis aptuveni 45 000 cilvēku dzīvības. Līdzīgi Turcijai, gan ASV, gan Eiropas Savienība (ES) PKK uzskata par teroristisku organizāciju.

Demirtašs atradās ieslodzījumā arī laikā, kad 2017.gadā notika referendums par prezidenta pilnvaru paplašināšanu, un 2018.gada prezidenta vēlēšanu laikā. Šajās vēlēšanās Demirtašs bija Erdogana konkurents uz prezidenta amatu.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa uzskata, ka Demirtašs tika aizturēts, lai ierobežotu politiskās debates, un aicinājusi viņu atbrīvot.

Uz augšu
Back