7. aprīlī Latvijā beidzās Covid-19 pandēmijas dēļ izsludinātais ārkārtas stāvoklis. Šo 149 dienu laikā esam piedzīvojuši, iespējams, lielāko sabiedrības šķelšanos Latvijas vēsturē. Notikumi, kurus esam piedzīvojuši, sašķēluši mūs tajos, kuri uzticas un neuzticas zinātnei, pret un par vakcīnām noskaņotajos, valdības rīcības atbalstītājos un pretiniekos. 

TVNET komandas veidotā dokumentālā filma-projekts "Covid-19 teritorija" ir skaudrs šo 149 dienu šķērsgriezums, kas atspoguļo mūsu noieto ceļu, kura laikā apstājās kultūras un izklaides dzīve, tika apturēta uzņēmējdarbība un ar milzīgu jaudu lielā sabiedrības daļā uzplauka sazvērestības teorijas. Šis ir laiks, kurš kā lakmusa papīrītis izgaismoja mūsu patiesās vērtības un saprāta līmeni. 

Filmas "Covid-19 teritorija" veidošanā piedalījusies pieredzējusi TVNET žurnālistu komanda ar Latvijā pazīstamo režisoru Jāni Vingri priekšgalā. Mūsu mērķis bija parādīt plaisu starp cilvēkiem, starp mediķiem un Covid-19 noliedzējiem, starp valdību un tautu. Mūsu uzdevums bija veidot vēsturisku liecību, kliedēt melus un sazvērestības teorijas ap Covid-19 un vakcīnām, kā arī atspoguļot Latvijas ārstu pārcilvēcisko darbu kara laika apstākļos. Tās ir liecības, kuru nozīmi vēl šobrīd neapzināmies, bet kuras kalpos kā šī mainīgā gadsimta stūrakmeņi un vēstījums nākamajām paaudzēm - par mūsu cilvēkiem, kas izcīnīja karu, lai mēs varētu elpot.

Mēs sākām šo projektu, jo negribam vairs zaudēt mūsu cilvēkus.

Mūs satrauc, ka mūsu ārsti izdeg, kamēr jaunu sazvērestību apjoms sabiedrībā un neticība mediķu, zinātnieku un valsts amatpersonu teiktajam, ārkārtas situācijai ieilgstot, aug. 

Mūs satrauc, ka ziņām par mirušajiem no Covid-19 katru dienu kāds sociālajos tīklos pieliek smejošu sejiņu, kamēr kādam citam tas nozīmē sagrautu nākotni.

Mūs satrauc, ka esam zaudējuši empātiju un vairs nemākam sajust otra cilvēka ciešanu atbalsi sevī, jo, kad mēs zaudējam empātiju, mēs zaudējam cilvēcīgumu.

Mūs satrauc, ka daudzi no mums ir apmulsuši, bezspēcīgi un tāpēc kļūst par vieglu ēsmu ambicioziem cilvēkiem, kas ražo konspirācijas, lai iegūtu popularitāti, ietekmi, slavu un naudu.  

Mēs saprotam, kāpēc cilvēki pievēršas konspirācijām - jo tās rada maldinošu piederības sajūtu. Laikā, kad daudzi zaudējuši darbu, spiež neapmaksāti rēķini un kredīti, aizmirsties izklaidēs nav iespējams un nosodīt  mistisku, nezināmu vīrusu ir pārāk bezjēdzīgi, cilvēki vienojas aiz kopīga "mēs", kas notiekošajā vaino valdību, pasaules ekonomikas eliti, premjeru, Bilu Geitsu un mediķus, jo tas ir kaut kas reālāks par slimību, kas vēl nav skārusi pašu. Grēkāža, kurš būtu vainojams nācijas nelaimēs, meklēšana ir neatņemama sazvērestību sastāvdaļa, jo grēkāža meklējumi kaut nedaudz mazina aizvainojuma, bezspēcības un sagrauto cerību sajūtu, ko atnesusi pandēmija. Tāpēc tur, kur zinātnieki un mediķi redz vīrusa uzliesmojumu, sazvērnieki redz šauras, nīstamas cilvēku grupas koordinētu rīcību. Viņiem nav mērķa atrast jaunu, labāku risinājumu esošajai situācijai, viņu vienīgais mērķis ir atbrīvoties no bezspēcības un netaisnības sajūtas radītā negatīvisma un rast apmierinājumu, nomelnojot citus un graujot demokrātijas pamatus.

Tikmēr mediķi aizsargtērpos katru dienu pārkāpj slieksnim, kas savieno divas pasaules, divas atšķirīgas realitātes. Viņi turpina "sarkanajās zonās" glābt dzīvības, stājoties pretī vīrusam, dezinformācijai un nepamatotiem apvainojumiem. Aiz šī sliekšņa citas izvēles nav.

TVNET filmu "Covid-19 teritorija" iespējams noskatīties arī Youtube platformā! 

"Ticība ekstrēmām [sazvērestības] teorijām noved pie tā, ka cilvēki paši sevi apdraud. Tas apdraud sabiedrības spēju būt kaut cik vienotiem. Latvijai raksturīga šī škirtne - tie, kuri tic demokrātiskām vērtībām un Eiropai un tie, kas vairāk tic autoritārām vērtībām un Putinam. Šobrīd redzam, ka sabiedrība (un tas nav tikai Latvijā) safragmentējas mazākos "ticības klubiņos". Problēma, ka šie klubiņi nespēj savā starpā sarunāties. Līdz ar to spēja par kaut ko vienoties, kas jebkurā demokrātiskā valstī ir ļoti būtiska, sāk zust. Šis ir jauns, ļoti bīstams fenomens, kurš vērojams arī visos politiskajos procesos šeit un pasaulē. Vienlaikus kāds, tajā skaitā lielās tehnoloģiju kompānijas, no tā gūst peļņu, graujot  demokrātiju." 

NATO Stratēģiskās komunikācijas izcīlības centra direktors Jānis Sārts intervijā filmā "Covid-19 teritorija".

Šeit skatāmas arī projekta laikā tapušās īsfilmas par tēmu "Covid-19 teritorija".