Sv, 29.01.2023.

Blinkens: ASV vēlas ciešākas saites ar Grenlandi

LETA/AFP
Blinkens: ASV vēlas ciešākas saites ar Grenlandi
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens.
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens. Foto: Frederic J. Brown/Pool via AP

ASV vēlas stiprākas attiecības ar Grenlandi, īpaši komerciālās, ceturtdien sacīja ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, vienlaikus uzsverot, ka Savienotās Valstis atšķirībā no bijušā prezidenta Donalda Trampa nevēlas Grenlandi pirkt.

Blinkens apmeklēja šo Dānijas autonomo teritoriju, noslēdzot četru dienu vizīti, kuras gaitā viņš Islandes galvaspilsētā Reikjavīkā tikās ar Arktikas reģiona valstu ārlietu ministriem.

"Esmu Grenlandē, jo Savienotās Valstis par svarīgu uzskata mūsu partnerību un vēlas to vēl stiprāku," žurnālistiem vizītes noslēgumā sacīja Blinkens.

ASV pērn no jauna atvēra konsulātu Grenlandes galvaspilsētā Nūkā un solīja 12 miljonus dolāru (9,8 miljonus eiro) civilajiem projektiem.

"Mēs vēlamies rast ceļus, lai vēl vairāk stiprinātu mūsu komerciālās attiecības," norādīja ASV vadošais diplomāts.

Vaicāts, vai ASV galīgi atteikušās no jebkādiem Grenlandes pirkšanas plāniem, Blinkens ar smaidu atbildēja: "Es varu apstiprināt, ka tā tas ir."

Grenlandes jaunais premjerministrs Mute Egede, kas pie varas nāca aprīlī, sacīja, ka ir "pārliecināts, ka šī desmitgade būs jauna laikmeta sākums attiecības starp mūsu valstīm".

Kreisā valdība, kas tika izveidota pēc pagājušā mēneša pirmstermiņa vēlēšanām, ir saistīta ar nelielo neatkarības atbalstītāju partiju "Naleraq", kas iestājas par attiecību uzlabošanu ar ASV.

2019.gadā Tramps atcēla valsts vizīti Dānijā pēc tam, kad šīs valsts premjerministre Mete Fredriksena noraidija viņa priekšlikumu, ka ASV varētu nopirkt Grenlandi, nodēvējot to par absurdu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu