Pk, 19.08.2022.

Minskā sagrābtā lidmašīna: Lietuva vēršas Interpolā; Baltkrievija pārmet nepamatotas apsūdzības

TVNET/LETA
Minskā sagrābtā lidmašīna: Lietuva vēršas Interpolā; Baltkrievija pārmet nepamatotas apsūdzības
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 13
Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite
Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite Foto: Publicitātes foto

Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite pirmdien vērsusies Interpolā saistībā ar svētdien Baltkrievijā notikušo "Ryanair" lidmašīnas sagrābšanu un opozicionāra Romāna Protaseviča aizturēšanu Minskā. Tikmēr Baltkrievijas varasiestādes pārmet Rietumiem nepamatotas apsūdzības par politiskiem iemesliem lidmašīnas nosēdināšanai un apgalvo, ka rīkojušās saskaņā ar likumu.

Lietuva vēršas Interpolā

Kā norāda Lietuvas Iekšlietu ministrija, Lietuva tādējādi grib pievērst šīs starptautiskās kriminālpolicijas organizācijas uzmanību nedemokrātisku režīmu rīcībai, kuri nevairās laist darbā jebkādus līdzekļus, lai izrēķinātos ar saviem politiskajiem pretiniekiem.

Vēstulē Interpola ģenerālsekretāram ministre norāda, ka īpaša uzmanība jāpievērš Interpolam iesniegtajiem pieprasījumiem, lai pasargātu cilvēkus, kuri tiek vajāti politisku iemeslu dēļ.

"Mums jādara viss iespējamais, lai nepieļautu starptautisko juridisko instrumentu izmantošanu vajāšanai un represijām," viņa rakstījusi, cita starpā atgādinot arī par Krievijas centieniem safabricēt lietas pret Lietuvas izmeklētājiem, prokuroriem un tiesnešiem, kas bijuši iesaistīti 1991.gada 13.janvāra apvērsuma lietas iztiesāšanā.

"Bet runa nav tikai par 13. janvāra lietu un tajā iesaistīto tiesnešu drošību.

Lietuvai kaimiņos notiek cilvēku vajāšana,

un vakardienas incidents, kad privātas kompānijas lidmašīna ar varu tika nosēdināta Minskas lidostā un tika arestēts žurnālists, rada lielas bažas par cilvēku drošību," norādījusi Bilotaite.

Saskaņā ar Lietuvas Iekšlietu ministrijas rīcībā esošajiem datiem kopš pērn augustā notikušajām nedemokrātiskajām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā apcietināti vairāk nekā 35 000 cilvēku, kas piedalījušies mierīgos protestos.

Lai novērstu iespēju, ka nedemokrātiski režīmi nākotnē varētu censties izmantot Interpolu nelikumīgai un politiski motivētai personu vajāšanai, Lietuva lūgusi Eiropas Komisiju izanalizēt Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu tiesisko regulējumu un praksi šai jautājumā un meklēt kopēju risinājumu ES līmenī.

Lietuva grib panākt, lai tiktu izveidota kopēja ES sistēma, kurā būtu iespējama informācijas apmaiņa par nedemokrātisku režīmu vajātiem cilvēkiem, lai vismaz Eiropas Savienībā viņi varētu justies droši.

Baltkrievija sūdzas, ka tiekot nepatiesi apsūdzēta

Baltkrievijas režīma varasiestādes svētdien piespieda aviokompānijas "Ryanair" lidmašīnu, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu, nolaisties Minskā, lai aizturētu opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, opozīcijas medija "Nexta" dibinātāju Romānu Protaseviču. 26 gadus vecais Protasevičs pagājušajā gadā pameta "Nexta" projektu.

Rietumu līderi nodēvēja šādu rīcību par "valsts terorismu", un gaidāms, ka Eiropas Savienība (ES) drīzumā pastiprinās sankcijas pret Baltkrieviju.

"Nav šaubu, ka mūsu kompetento varasiestāžu rīcība (..) pilnībā atbilda noteiktajiem starptautiskajiem noteikumiem," paziņoja Baltkrievijas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis Anatolijs Glazs, apsūdzot Rietumus situācijas politizēšanā.

"Tiek izvirzītas nepamatotas apsūdzības," sacīja ministrijas preses pārstāvis, pārmetot Rietumiem nevēlēšanos būt objektīviem un draudēšanu ar jaunām sankcijām.

Viņš pauda nožēlu, ka "Ryanair" reisa pasažieriem nācies piedzīvot zināmas neērtības. "Tomēr aviācijas drošības noteikumi ir absolūta prioritāte," viņš piebilda.

Kas notika?

Lidsabiedrība "Ryanair" svētdien paziņoja, ka tās lidmašīnai ceļā no Atēnām uz Viļņu likts nolaisties Minskas lidostā, jo no Baltkrievijas dispečeriem saņemta informācija par potenciālu drošības apdraudējumu. Šī informācija vēlāk neapstiprinājās, bet opozīcijas medija "Nexta" dibinātājs Protasevičs, kam Baltkrievijā draud nāvessods, Minskas lidostā tika aizturēts. "Telegram" kanālam "Nexta" bija ļoti svarīga loma pagājušajā gadā Baltkrievijā notikušo masu protesta akciju organizēšanā.

Brīdī, kad lidmašīnai Baltkrievijas gaisa telpā tika norādīts mainīt kursu, tā jau atradās tuvāk Viļņai nekā Minskai. Kā pastāstījusi Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas galvenā ārlietu padomniece Asta Skaisgirīte, lai panāktu, ka lidmašīna dodas uz Minskas lidostu, to pavadījis Baltkrievijas gaisa spēku iznīcinātājs un militārais helikopters.

Lidmašīnas sagrābšanu asi nosodījušas ES augstākās amatpersonas, NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs un daudzas ES dalībvalstis un citas valstis.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu