Spēkā stājas dažādi ierobežojumu atvieglojumi; atjaunota lielo tirdzniecības centru darbība (5)

Ilustratīvs foto Foto: BaLL LunLa/Shutterstock
TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X

No šodienas atjaunota lielo tirdzniecības centru darbība, ieviešot drošas tirdzniecības modeli, noteikts Ministru kabineta noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", kas izsludināti oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" un šodien stājas spēkā.

"Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" paredz, ka ir atcelti tirdzniecības vietu darbības ierobežojumi tirdzniecības centros, kuru kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir virs 7000 kvadrātmetru.

Ekonomikas ministrija (EM) lēmumu atcelt ierobežojumus lielajiem tirdzniecības centriem pamatoja ne tikai epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, bet ministrija atsaucās arī uz Būvniecības valsts kontroles biroja veiktās izpētes laikā secināto par augsto gaisa kvalitāti lielajos tirdzniecības centros, kā arī ierobežojumu atcelšanas pozitīvo ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi un vienlīdzīgas konkurences situācijas nodrošināšanu tirdzniecībā.

"Ir pamats uzskatīt, ka darbības ierobežojumu atcelšana tirdzniecības centros, kuru kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir virs 7000 kvadrātmetru, ne tikai nodrošinās pilnīgu droša tirdzniecības modeļa ieviešanu tirdzniecības nozarē, bet kopumā novērsīs iepriekš minētos uzņēmējdarbības un godīgas konkurences ierobežojumus, kā arī mazinās Covid-19 infekcijas izplatības riskus tirdzniecība vietās," pauda EM.

Tāpat no noteikumiem svītrota prasība par tirdzniecības dalībnieku skaita ierobežojumu ielu tirdzniecības organizēšanas vietā. Turpmāk pašvaldības domei būs tiesības ielu tirdzniecības jomā noteikt maksimāli pieļaujamo tirdzniecības dalībnieku skaitu ielu tirdzniecības organizēšanas vietā pašvaldības administratīvajā teritorijā.

EM uzsvēra, ka tādējādi konceptuāli tiek atcelti tirdzniecības dalībnieku skaita ierobežojumi ielu tirdzniecības organizēšanas vietās, saglabājot prasību nodrošināt epidemioloģiski drošu iepirkšanās vidi iepriekš minētajās vietās.

Vienlaikus, lai izvairītos no Covid-19 izplatības riskiem attiecībā uz tādām ielu tirdzniecības organizēšanas vietām, kur tiek izveidotas noslēgta tipa tirdzniecības vietas jeb teltis, kurās pulcējas būtisks skaits apmeklētāju un tiek radīts drūzmēšanās risks un nepietiekama svaiga gaisa plūsma, tirdzniecības dalībnieki aicināti šādās noslēgta tipa tirdzniecības vietās nodrošināt, ka slēgtas sienas laukums veido ne vairāk kā 50-75% no kopējā tirdzniecības vietas sānu sienu slēgtā laukuma, lai tādējādi nodrošinātu atbilstošu vēdināšanu.

EM informēja, ka ikvienā tirdzniecības vietā ir jāievēro virkne drošības prasību, tostarp pircējiem un darbiniekiem ir jālieto mutes un deguna aizsegi, jānodrošina 25 kvadrātmetri uz vienu apmeklētāju, kā arī groziņu, ratiņu vai iepirkšanās somu skaitam jāatbilst maksimāli atļautajam apmeklētāju skaitam.

Arī turpmāk tirdzniecības vietās būs jākontrolē apmeklētāju plūsma pie ieejas un izejas. Ja infrastruktūra atļauj, jānodala ieeja no izejas, ievērojot ugunsdrošības prasības.

Tirdzniecības vietās ir jādeleģē klātesoša atbildīgā persona, kas pastāvīgi organizē prasību izpildi, informācija par atbildīgo personu jāizvieto labi redzamā vietā. Tāpat ir jāizstrādā iekšējās kontroles sistēma epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošanai, kas ietver apmeklētāju aprēķinu, iekšējās procedūras un kontroles, kā arī atbildīgo personu, lai kontroles institūcijas var objektīvi pārliecināties par prasību izpildi.

Tirdzniecības vietās aizliegts organizēt un reklamēt par septiņām dienām īsākus speciālos piedāvājumus, kas varētu motivēt apmeklētājus tūlītēji doties un uzturēties tirdzniecības vietā, tādejādi radot pulcēšanās risku.

Policija par pārkāpumiem var slēgt tirdzniecības vietu līdz septiņām dienām.

No šodienas iekštelpās varēs pulcēties līdz desmit cilvēkiem un brīvā dabā līdz 20 cilvēkiem

No šodienas, ievērojot divu mājsaimniecību principu, iekštelpās varēs pulcēties līdz desmit cilvēkiem un brīvā dabā līdz 20 cilvēkiem, noteikts Ministru kabineta noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", kas izsludināti oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" un šodien stājas spēkā.

Savukārt bēru un kristību ceremoniju norisē turpmāk varēs piedalīties cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ievērojot noteiktu dalībnieku skaitu - līdz desmit cilvēkiem iekštelpās un līdz 20 cilvēkiem brīvā dabā.

Grozījumi noteikumos par klātienes praktiskām mācībām, ko nevar veikt attālināti, paredz, ka pirmās palīdzības praktisko apmācību varēs veikt klātienē desmit cilvēku grupā, ievērojot noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības - apmācību laikā pasniedzējs un apmācāmā persona lieto respiratoru bez vārsta, nodrošināta divu metru distance, apmācību dalībniekiem ir veikts Covid-19 tests un tas ir negatīvs.

Savukārt tie cilvēki, kuri izgājuši pilnu vakcinācijas kursu un kopš vakcinācijas pagājušas 14 dienas, klātienē pirmās palīdzības apmācībās varēs piedalīties līdz 20 cilvēkiem grupā, neveicot Covid-19 testu, nelietojot mutes un deguna aizsegu, kā arī neievērojot divu metru distanci.

Veselības ministrija norāda, ka spēkā esošie epidemioloģiskās drošības ierobežojumi pakāpeniski tiks mazināti, izvērtējot gan saslimstības rādītājus, gan vakcinācijas aptveri sabiedrībā.

Līdz jūlija vidum notiks epidemioloģiski drošu slidošanas sporta treniņu izmēģinājumi

No šodienas līdz 11.jūlijam notiks epidemioloģiski drošu slidošanas sporta treniņu izmēģinājumi, lai pārbaudītu, kā turpmāk varētu norisināties sacensības un iekštelpu treniņi epidemioloģiski drošā veidā, noteikts Ministru kabineta noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", kas izsludināti oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" un šodien stājas spēkā.

Pilotprojektu organizēšana ir saskaņota ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM), Veselības ministriju (VM) un attiecīgā sporta veida federāciju. To norises epidemioloģiskās drošības prasības saskaņojis Slimību profilakses un kontroles centrs.

Kā pirmo paredzēts īstenot pilotprojektu sporta treniņu norisei hokejā, daiļslidošanā un šorttrekā ledus hallēs jeb iekštelpu slidotavās. Pamatojums minētā pilotprojekta izvēlei ir šo sporta veidu un to treniņprocesam nepieciešamās sporta infrastruktūras specifika, kā arī fakts, ka minētajos sporta veidos ārā nav iespējas attīstīt slidošanas prasmes.

Pilotprojekta īstenošanas vietas ir Latvijā esošās ledus halles.

Klātienē ierobežotā pret Covid-19 vakcinētu cilvēku lokā varēs norisināties vairāku nozaru praktisko zināšanu apguve

Klātienē ierobežotā pret Covid-19 vakcinētu cilvēku lokā varēs norisināties vairāku nozaru praktisko zināšanu apguve, paredz grozījumi Ministru kabineta noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", kas izsludināti oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" un šodien stājas spēkā.

Personas, kurām ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, kas apliecina personas statusu vakcinācijā pret Covid-19, varēs piedalīties pieaugušo profesionālās izglītības programmu apguvē klātienē līdz 20 personām grupā.

Šīm personām klātienes mācībās nebūs jāievēro prasības par masku nēsāšanu, distances ievērošanu un citas epidemioloģiskās drošības prasības. Izņēmums ir par regulāru telpu vēdināšanu.

Šāds ierobežojumu atvieglojums attiecināms uz tām personām, kurām ir pagājušas 14 dienas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas ar Eiropas Zāļu aģentūras vai līdzvērtīgu regulatoru reģistrētām vai Pasaules Veselības organizācijas atzītām vakcīnām vai no 22 līdz 90 dienām pēc vakcīnas "AstraZeneca" pirmās devas saņemšanas.

Tāpat turpmāk klātienē varēs īstenot praktiskās mācības nozarēs, tai skaitā klīniskās mācības veselības aprūpē un apmācību pirmās palīdzības sniegšanā, kurās ir noteikta obligāta prasība pēc kvalifikācijas uzturēšanas.

Klātienē varēs īstenot arī profesionālās tālākizglītības programmu praktiskās daļas apguvi, kvalifikācijas praksi un profesionālās kvalifikācijas eksāmena kārtošanu, kā arī profesionālās pilnveides programmu praktiskās daļas apguvi, ja to nevar veikt attālināti.

Jaunais regulējums nosaka, ka klātienē praktiskās zināšanas drīkstēs apgūt vienā grupā līdz 10 izglītojamiem, ievērojot un nodrošinot visus epidemioloģiskos drošības noteikumus.

Bibliotēku, muzeju un kultūrvietu individuālie apmeklējumi ir atļauti, ievērojot drošības protokolus

Bibliotēku, muzeju un kultūrvietu individuālie apmeklējumi ir atļauti ar nosacījumu, ka tiek ievērots drošības protokols, tai skaitā veicot iepriekšēju pierakstu un aizpildot anketas par apmeklējumu un uzraugot mobilitātes datus par lielu objektu apmeklēšanu.

To nosaka grozījumi Ministru kabineta noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", kas izsludināti oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" un šodien stājas spēkā.

Kultūras ministrija (KM) atsaucās uz Ministra kabineta 26.marta sēdi, kur tika izskatīta prezentācija Covid-19 izplatību ierobežojošo pasākumu pārskatīšanai. Ierobežojošo pasākumu pārskatīšanas otrajā solī, saslimstības 14 dienu kumulatīvajam rādītājam uz 100 000 iedzīvotājiem sasniedzot 320, kā viens no pārskatāmajiem pasākumiem paredzēta iespēja individuāli apmeklēt bibliotēkas, muzejus un kultūrvietas, nodrošinot 25 kvadrātmetrus telpas katram apmeklētājam.

Kapusvētkos pie dzimtas kapiem nedrīkstēs pulcēties vairāk par desmit cilvēkiem no divām mājsaimniecībām

Kapusvētkos pie dzimtas kapiem nedrīkstēs pulcēties vairāk par desmit cilvēkiem no divām mājsaimniecībām, noteikts Ministru kabineta noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", kas izsludināti oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" un šodien stājas spēkā.

Dievkalpojumu laikā kapusvētkos ārtelpās būs jāievēro divu metru distance, jālieto mutes un deguna aizsegs, bet vēlāk pulcēties varēs tikai divu mājsaimniecību ietvaros līdz desmit personām ap savas ģimenes vai dzimtas kapavietām, bet ievērojot distanci no pārējām personām.

Reliģiskajām organizācijām sadarbībā ar kapsētas apsaimniekotāju būs jānodrošina epidemioloģiskās drošības un piesardzības prasību ievērošana, kontrole un jāorganizē cilvēku plūsmas dievkalpojuma norises vietā, kā arī dievkalpojuma norises vietā jāizvieto informācija par epidemioloģiskās drošības un piesardzības nosacījumiem.

Sporta inventāra nomas pakalpojumus drīkstēs sniegt arī iekštelpās

Sporta inventāra nomas pakalpojumus drīkstēs sniegt arī iekštelpās, paredz grozījumi noteikts Ministru kabineta noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", kas izsludināti oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" un šodien stājas spēkā.

Ekonomikas ministrijas (EM) skaidroja, ka, sākoties gada siltajai sezonai, būtiski pieaug iedzīvotāju mobilitāte, tiecoties pavadīt laiku ārtelpās atbilstoši epidemioloģiskās drošības prasībām un epidemiologu ieteikumiem.

Līdz šim bija sporta inventāra noma iekštelpās bija liegta, lai gan, kā uzsvēra EM, ir atļautas organizētas sporta nodarbības, dabas aktivitātes un tūrisma aktivitātes ārā, ievērojot stingras epidemioloģiskās drošības prasības.

Tādējādi valdība lēma atļaut sniegt iekštelpās sporta inventāra nomas pakalpojumus, nosakot, ka šī pakalpojuma sniegšana veicama atbilstoši spēkā esošajam regulējumam.

Tāpat valdība atbalstīja priekšlikumu atļaut sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu iekštelpās tūristu mītnē nakšņojošiem viesiem. Šo pakalpojumu varēs sniegt no plkst.6 līdz 22, vienā telpā varēs atrasties viens viesmīlis, kurš apkalpo vienas mājsaimniecības locekļus.

Valdība arī noteikumos nostiprināja iepriekš Saeimā pieņemto lēmumu, paredzot, ka sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus ārā atļauts sniegt līdz plkst.24.

Komentāri (5)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu