Pk, 2.06.2023.

Pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma “Ceļš uz Sibīriju, 1941”

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Publicitātes foto

Atceroties traģisko 1941. gada 14. jūniju, kad pēc Padomju Savienības vadības rīkojuma no okupētās Latvijas deportēja vairāk nekā 15 tūkstošus cilvēku, Latvijas Televīzija piedāvās ziņu speciālizlaidumu un režisores Dzintras Gekas jaunākās dokumentālās filmas “Ceļš uz Sibīriju, 1941” pirmizrādi.

14. jūnijā plkst. 9.45 LTV1 un sabiedrisko mediju portālā LSM.lv būs skatāms ziņu speciālizlaidums “80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām”. To vadīs žurnālists Jānis Geste, muzikālus priekšnesumus sniegs un atmiņās par savu ģimeni dalīsies LTV raidījuma “Dzimtaskoks” vadītājs Kārlis Būmeisters. Plkst. 10.50 gaidāma Valsts prezidenta Egila Levita uzruna, uzreiz pēc tam – pieslēgšanās piemiņas pasākumam “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” – izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdu lasījumiem, kas vienlaikus notiks 119 pašvaldībās un arī ārpus Latvijas. Raidījumā intervijas ar sabiedrībā zināmiem cilvēkiem tiešraidē papildinās arī LTV Ziņu dienesta žurnālistu sagatavotie sižeti, portālam "TVNET" pavēstīja Latvijas Televīzijas komunikācijas speciāliste Anita Jansone.

LTV1 piemiņas pasākumu programmā gaidāmi divi personīgi stāsti par okupācijas laika pretošanās kustības dalībnieci Lidiju Doroņinu-Lasmani. Plkst. 12.50 koncertizrādē “Purpura pārdevēja” Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā vēstīs par viņas vārdu un personību, paļāvību uz Dievu un piedošanu. Savukārt plkst. 19.15 LTV1 būs skatāma režisora Andreja Verhoustinska veidotā dokumentālā īsfilma “Lidija”.

Plkst. 21.05 LTV1 un REPLAY.lv pirmizrādi piedzīvos režisores Dzintras Gekas jaunākā dokumentālā filma “Ceļš uz Sibīriju, 1941.” – emocionāls un skumjš vēstījums par Sibīrijas bērniem – cilvēkiem, kuri atgriežas izsūtījuma vietās Sibīrijā, Jeņisejskā, Karaulā, Ustjportā, Biriļusos, Suhanojā un Peņkovā, lai ieraudzītu, kā tur izskatās šobrīd, kā latviešus sagaida un atceras vietējie iedzīvotāji.

“Neaizmirstiet, nenododiet, mūsu vārdā nepiedodiet,” – tā saka Sibīrijas bērni. 1941. gada 14. jūnijā izveda 15 424 Latvijas iedzīvotājus, viņu vidū bija ap 4000 zīdaiņu, bērnu un pusaudžu. Daudzi no vismazākajiem gāja bojā jau ceļā, citi no bada, slimībām un smaga darba mira vēlāk. Daļa izsūtīto bērnu izdzīvoja un atgriezās Latvijā, citi palika uz dzīvi Sibīrijā.

Filmas režisore ir Dzintra Geka, teksta autors Valdis Lūriņš, montāžas režisors Artūrs Hnikins, operators Aivars Lubānietis, komponists Pēteris Vasks, režisora asistente Madara Fiļipova. Filma veidota ar Kultūras ministrijas atbalstu.

Dienas noslēgumā plkst. 22.00 LTV1 būs skatāma latviešu kino drāma “Melānijas hronika”. Režisora Viestura Kairiša filma uzņemta pēc rakstnieces Melānijas Vanagas atmiņu romāna “Veļupes krastā” motīviem, stāsta par padomju varas atņemto – jaunības sapņiem, dzīves labākajiem gadiem, veselību, mājām un dzimto zemi.

Vienlaikus ar LTV1 deportāciju atceres programmu portālā LSM.lv būs atrodams plašs papildu saturs: atskats uz vēsturiskajiem notikumiem, kā arī sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku un Prezidenta kanceleju veidotā digitālā Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no piemiņas pasākumiem pašvaldībās un ārpus Latvijas. Kartē vēlāk plānots ievietot arī piemiņas pasākumu videomateriālus, datus par deportētajiem, kā arī izvesto cilvēku personīgos stāstus.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu