Kāpēc mazi šuneļi ir tik neganti?

Mazs un negants šunelis. FOTO: Unsplash

Varētu domāt, ka negantākie un agresīvākie ir tieši lielie suņi ar brangāko muskuļu masu, piemēram, rotveileri un pitbulterjeri, tomēr pierādīts, ka tieši mazāki suņi agresivitātē pārspēj lielākos sugasbrāļus. Kāpēc tā ir?

Vispirms ir svarīgi noskaidrot, ko suņu pasaulē nozīmē īpašības vārds “mazs”.

“Mazi suņi, kas ir mazāk nekā 9 kilogramus smagi, mēdz būt agresīvāki,” izdevumam "Live Science" teica dzīvnieku eksperts Džeimss Serpels.

Piemēram, takši, čivavas un Džeka Rasela terjeri daudz biežāk mēdz sakost cilvēkus nekā citi suņi. Tas parādīts 2008. gada pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “Applied Animal Behaviour Science”. Mazo suņu agresijas izpausmēs ietilpst arī rūkšana, riešana, ņurdēšana un lēkšana virsū. Pastāv dažas teorijas, kāpēc tā ir.

Mazais izmērs liek sunim būt bailīgākam un vairāk atbrīvot savu pašaizsardzības sistēmu. Citiem vārdiem, mazāku suņu šķirnes ir agresīvākas, jo tām ir vairāk no kā baidīties un ko atbaidīt. Daļēji mazu suņu agresīvā uzvedība varētu būt arī saimnieka vaina, proti, mazais mīlulis nereti tiek uztverts kā nevarīgs zīdainis. Saimnieki rezultātā ir pārlieku protektīvi un neļauj savam sunītim socializēties ar citiem dzīvniekiem, kā arī neiemāca pareizi reaģēt stresa situācijās.

Agresija arī varētu būt radusies evolūcijas ceļā, proti, cilvēki vēsturē nav pārāk centušies izskaust agresivitāti no nelieliem suņiem, vairāk uzmanības pievēršot lielāku suņu pieradināšanai un audzināšanai.

Evolūcijas teoriju atbalsta pētījumi, kuros atklāta saikne starp agresīvu uzvedību un augšanas gēna faktoru, kas mazam sunim liek būt mazam.

Tiesa, pētnieki nav pavisam droši par to, kura no teorijām ir vispareizākā, jo iepriekš mazo suņu agresivitātes cēlonis nav pētīts. Ļoti iespējams, ka katrai ir sava taisnība.

Ir skaidrs, ka ķermeņa izmērs nav vienīgā mazu suņu iezīme, kas ir saistīta ar agresiju. Piemēram, ir parādīts, ka suņi ar īsākām kājām vairāk baidīsies no nepazīstamiem suņiem un būs agresīvāki pret savu saimnieku. Kāpēc tā? Nav zināms.

Jebkurā gadījumā – to visu derētu paturēt prātā, meklējot savu nākamo četrkājaino draugu.

Uz augšu
Back