S, 30.09.2023.

Tuvojoties Jāņiem, Rīgā notiks vairāki ieskandināšanas pasākumi

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notiek Zāļu diena ar Jāņu ielīgošanu
Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notiek Zāļu diena ar Jāņu ielīgošanu Foto: Zane Bitere / LETA

Latvijas galvaspilsētā Rīgā šodien turpināsies virkne Jāņu ieskandināšanas pasākumu.

Par muzikālo platformu pārvērstais Retro tramvajs turpinās apceļot Rīgas apkaimes. Šodien no plkst.13 līdz 19.16 tas dosies maršrutā Aldaris-Ķengarags, bet rīt no plkst.14 līdz 20.10 maršrutā Zasulauka stacija-Ausekļa iela.

Atskaņojot svētku mūziku, Rīgu Retro tramvajā apceļos grupa "Sunny groove dixie", kvintets "Acumirklis", "Juglas orķestris" un "Pārmaiņu mūzikas kvartets".

Šodien Jāņu dziesmas varēs dzirdēt arī Vecrīgā no Latvijas Radio balkona, bet rīt no Rātsnama balkona. Ar 20 minūšu garām Līgo dziesmu programmām uzstāsies tradicionālās dziedāšanas kopa "Burdons".

Sadziedāšanos vadīs radio žurnālisti Iveta un Vidvuds Medeņi, kā arī Zoja Heimrāte un Valda Vītola.

Rīgas vasaras kultūras programmas Ielīgošanas koncerti 22.jūnijā izskanēs arī no kuģīšiem pilsētas kanālā, posmā no Latvijas Nacionālās operas līdz Valdemāra ielai. Tajos piedalīsies Medeņu, Heimrātu, Liporu, Dimantu, Rancānu ģimenes un tradicionālas dziedāšanas kopa "Burdons".

Īpašs ielīgošanas notikums šodien būs video stāsta "Saules ceļš" filmēšana ar deju ansambļa "Daiļrade" piedalīšanos.

Video stāsta saturiskā vēstījuma centrā būs mūsdienu cilvēka sastapšanās ar senajām latviešu dievībām - Saules, Mēness un Pērkona pasauli, attiecībām viņu un cilvēku starpā, bet tā filmēšana norisināsies dažādās pilsētas vietās, lai spontāni sniegtu prieku un iedvesmu dejas priekšnesuma vērotājiem.

Īso, bet spilgto priekšnesumu laikā pa slimnīcas logiem to varēs vērot mazie pacienti un mediķi Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā. "Daiļrades" dejotāju priekšnesumi priecēs garāmgājējus teritorijā pie Brīvības pieminekļa un Mežaparkā, netālu no Mežaparka Lielās estrādes. Filmēšanas procesu varēs vērot arī pie Mangaļsalas mola.

Šodien notiks Rīgas kultūras centru akcija "Rīgas pieskandināšana" - Jāņu dziesmu audioieraksta atskaņošana folkloras kopu izpildījumā, kas skanēs pie kultūras centriem "Imanta", "Iļģuciems", "Mazā ģilde", "Ritums", pie koncertzāles "Ave Sol", pie Kultūras pils "Ziemeļblāzma", pie VEF Kultūras pils, kā arī Rīgas Centrālās bibliotēkas galvenajā ēkā.

Stilizēta Jāņu vainagu brīvdabas izstāde "Katram savu Jāņu rotu!" līdz 27.jūnijam katru dienu būs skatāma Kultūras pils "Ziemeļblāzma" parkā. Pils parka teritorijā ap 2,5 metru augstumā būs izvietoti 10 stilizēti Jāņu vainagi metra diametrā.

Nostājoties tieši zem vainaga, iespējams smelties tajā iekodēto vasaras saulgriežu spēku, bet nostājoties konkrētā, iezīmētā vietā apmēram trīs metru attālumā no vainaga, iespējams iegūt fotogrāfiju, kurā darbojas mirāžas efekts - šķitīs, ka vainags atrodas nēsātājam uz galvas.

Jāņu vainagu brīvdabas izstādi papildinās fotofantāzijas žanrā veidotas pseidovitrāžas uzlīmes ar saulgriežu simboliku pils Austrumu fasādes logos.

Vasaras saulgriežu simbolika ir ietverta arī mākslinieces Sindijas Mačtamas grafiskā dizaina darbos "Jāņuzāles". Interesenti no līdz 30.jūnijam ar instalācijām aicināti iepazīties Kultūras un tautas mākslas centra "Ritums" logos, bet šodien kultūrtelpā "Strops" Pļavniekos un kultūrtelpā "Strops" Ziepniekkalnā.

Par vainagu kā Jāņu, pilnības un bezgalības simbolu no šodienas līdz 26.jūnijam varēs priecāties VEF Kultūras pilij garām braucošie un ejošie pilsētnieki. Ēkas baltās kolonnas rotās krāšņi dzīvo ziedu vainagi, kurus veidos floristi no SIA "BTB". Acis priecēs puķu košums un zāļu vijumi, liecinot par Jāņu ienākšanu pilsētas vidē.

Jāņu vizuālā identitāte šogad tapusi sadarbībā ar mākslinieci Līgu Purmali. Pilsētas stendos un afišu stabos Jāņu noskaņu radīs Purmales glezna "Pļava". Pilsētu rotās arī vairāk nekā 1200 pēc mākslinieka Jāņa Asara dizaina darināti svētku karogi un svētku noskaņu sajust palīdzēs pilsētvidē izvietotie mākslinieku Kriša Skrastiņa un Ievas Riekstiņas vides objekti - asociatīvie svētku tēli "Stāvēju, dziedāju…", kā arī mākslinieka Ata Izanda veidotie vides mākslas objekti "Saules laipa" un "Dziesmu kubs", kas būs izvietoti Bastejkalnā un Esplanādē.

Lai izvairītos no lielas ļaužu pulcēšanās epidemioloģiskās situācijas dēļ, šajā vasarā nenotiks tradicionālais Zāļu tirgus un Jāņu svinības 11.novembra krastmalā un Dzegužkalnā.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais