Sv, 24.09.2023.

1,82 miljardi eiro: apstiprināts apjomīgais Latvijas Atveseļošanas fonda plāns

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 28
Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto Foto: StepanPopov/Shutterstock

Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padome otrdien apstiprināja 1,82 miljardu eiro apjomīgo Latvijas Atveseļošanas fonda plānu, apstiprina Finanšu ministrijā (FM).

Līgumu par finansējuma saņemšanu plānots noslēgt augustā, un kā pirmā atbalstu saņems veselības nozare, kurā jau ir uzsākta projektu sagatavošana.

"Eiropas Komisija atzina, ka Latvijas plāns aptver plašu, savstarpēji pastiprinošu reformu un investīciju kopumu, kas palīdzēs efektīvi atrisināt daudzas ekonomiskās un sociālās problēmas, kuras Eiropas Padome bija minējusi Latvijai 2019.gada un 2020.gada Eiropas pusgadā adresētajos ieteikumos. Plānā paredzēts risināt izaicinājumus tādās jomās kā veselības aprūpe, izglītība un prasmes, sociālā iekļaušana, pētniecība un inovācija, izmaksu ziņā pieejami mājokļi, valsts pārvalde, uzņēmējdarbības vide, cīņa ar ēnu ekonomiku un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju," informēja FM.

Plānots, ka Atveseļošanas fonda plānā ietvertie pasākumi veicinās ekonomikas "zaļo" un digitālo pāreju, ieviešot strukturālās reformas un risinot sociālās un cilvēkkapitāla attīstības jautājumus. Plānā likts uzsvars uz prasmju attīstību, piemēram, saistībā ar augstākās izglītības reformām, attiecībā uz privāto ieguldījumu veicināšanu pētniecībā un attīstībā un digitālajām prasmēm, kas ir nozīmīgas nākotnes ekonomikas attīstībai.

Latvija digitālo prasmju pilnveidošanai ir paredzējusi 95 miljonus eiro, lai līdz 2026.gadam 54% iedzīvotāju vecumā no 16 līdz 74 gadiem šajā jomā būtu ieguvuši vismaz pamatprasmes.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) atzina, ka tikusi nodrošināta Latvijai ātrāka piekļuve finanšu resursiem, jo Latvija ir pirmā no Baltijas valstīm un starp pirmajām 12 Eiropas valstīm, kuru plāni ir apstiprināti Eiropas padomē.

"Lai Latvija varētu ātrāk virzīties uz priekšu, aicinu nozaru ministrijas aktīvi strādāt pie 24 plānā iekļauto reformu un 61 investīciju pasākuma īstenošanas, un iespējami ātri, sēžoties pie sarunu galda ar nozaru nevalstiskajām organizācijām, sadarbības un sociālajiem partneriem, izstrādāt, saskaņot un Ministru kabinetā iesniegt vajadzīgos normatīvos aktus," pauda Reirs.

Trešdien, 14.jūlijā, plkst.14 notiks ministrijas organizēta preses konference, kurā informēs par Atveseļošanas fonda plānu Latvijā.

Konferencē piedalīsies Eiropas Komisijas viceprezidents un ES komisārs Valdis Dombrovskis, finanšu ministrs Jānis Reirs (JV), ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA), vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP) un izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (JKP).

ES Atveseļošanas fonda plāna līdzekļus ieguldīs Tieslietu mācību centra izveidē, kā arī "E-lietas" un UR sistēmas modernizācijā

Šodien apstiprinātais Latvijas Atveseļošanas fonda plāns paredz finansējuma piešķiršanu Tieslietu mācību centra izveidei, "E-lietas" ieviešanai un Uzņēmuma reģistra (UR) informācijas sistēmas modernizācijai, informēja Tieslietu ministrijas (TM) pārstāve Lana Mauliņa.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) sacīja, ka Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda līdzekļi tiks ieguldīti ne tikai tieslietu pakalpojumu digitalizācijas turpināšanā, bet arī tieslietu sistēmas attīstībā, lai ilgtermiņā uzlabotu tieslietu sistēmas kvalitāti un tās sniegtos pakalpojumus iedzīvotājiem.

Atveseļošanās fonda līdzekļi tiks ieguldīti Tieslietu mācību centra izveidē, kas paredz uzlabot tiesnešu, prokuroru, tiesu un prokuratūras darbinieku, kā arī specializēto izmeklētāju kvalifikāciju. Turklāt ir paredzēts, ka Tieslietu mācību centrs sekmēs tiesu un tiesībaizsardzības iestāžu izaugsmi un attīstību, kā arī lietu iztiesāšanas ātrumu un kvalitāti.

Šī gada 18.jūnijā Tieslietu padome vienbalsīgi atbalstīja TM rosinājumu veidot vienotu tiesnešu un prokuroru kvalifikācijas celšanas centru. Līdz 2024.gada beigām tiek plānots izstrādāt normatīvo aktu bāzi, uz kuras pamata tiks izveidots mācību centrs, tā modelis, mācību programmas un infrastruktūra.

Fonda līdzekļi tiks ieguldīti arī "E-lietas" projektā, lai nodrošinātu digitālo transformāciju tieslietu un iekšlietu sistēmā. "E-lietas" programma paredz ieviest elektronisku lietu izmeklēšanas, tiesvedības un sodu izpildes procesu, nodrošinot lietas dalībniekiem un citām procesā iesaistītajām personām elektroniski pieejamu informāciju par lietu, sākot no pirmstiesas procesa un beidzot ar nolēmuma izpildi. Piemēram, procesā iesaistītajām personām vienuviet būs iespējams iepazīties ar lietas materiāliem jebkurā laikā, iesniegt vai aizpildīt elektroniskās veidlapas, elektroniski saņemt nolēmumu ar juridisko spēku, veikt nodevu un procesuālo izdevumu apmaksu, aplūkot nozīmētos tiesas sēžu datumus, audio un video protokolus, kā arī elektroniski veikt saziņu ar tiesu un saņemt citus pakalpojumus tiešsaistē, ļaujot ātrāk un efektīvāk īstenot savas likumiskās tiesības un intereses konkrētajā procesā.

Tāpat tiek plānots izveidot ilgtspējīgu un uz pašapkalpošanās balstītu UR informācijas sistēmu. Tiek paredzēts, ka projekta īstenošana sekmēs laika un izmaksu ietaupījumu UR klientiem, savukārt pakalpojumu pārrobežu pieejamība veicinās arvien vairāk citu valstu rezidentu interesi izvēlēties Latviju savas uzņēmējdarbības uzsākšanai, kas savukārt uzlabotu Latvijas konkurētspēju, uzņēmējdarbības vides attīstību un ilgtspējību, kā arī investīciju piesaisti.

Atveseļošanas fonda plāns ir jauna Eiropas Komisijas centralizēti pārvaldīta budžeta programma, kas izveidota papildus 2021.līdz 2027.gada plānošanas perioda ES daudzgadu budžetam. Tā mērķis ir atbalstīt reformas un investīcijas, kas saistītas ar pāreju uz zaļo un digitālo ekonomiku, kā arī mazināt krīzes radīto sociālo un ekonomisko ietekmi.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 28

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu