Sv, 1.10.2023.

Riekstiņš: Krievijā vienlaikus vēršas pret opozīciju un neatkarīgajiem medijiem

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 4
Foto: Edijs Pālens/LETA

Opozīcija Krievijā patlaban ir novājināta līdz nebijušam līmenim, un valsts varai diezgan veiksmīgi izdevies dabūt neapmierinātos prom no ielām, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" atzina Latvijas vēstnieks Krievijā Māris Riekstiņš.

Vēstnieks skaidroja, ka daudzi vēlētāji Krievijā ir apātiski - katrs mēģina dzīvi dzīvot, kā var, un negrib iesaistīties politiskajos procesos, riskējot ar savu karjeru un dzīvi. Septembrī gaidāmās Krievijas Valsts domes vēlēšanas faktiski notiek jau kopš gada sākuma, kad notikušas visas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija lietas.

"Opozīcijai bija vēlme visu laiku virzīt neapmierinātības vilni, bet varas vēlme bija dabūt visus cilvēkus prom no ielas, kas tai arī ir diezgan veiksmīgi izdevies. Patlaban redzam, ka opozīcija ir novājināta līdz nebijušam līmenim," secinājis vēstnieks.

Riekstiņa ieskatā gaidāmajās vēlēšanās ir trīs intrigas - valdošās varas partijas "Vienotā Krievija" sniegums, opozīcijas spēka "Jabloko" iespējas tikt ievēlētam un Navaļnija līdzgaitnieku popularizētās "Gudrās balsošanas" sekmes. Bažas par vēlēšanām rada pasliktināta to novērošanas situācija, kas daudziem jau tagad ļauj izteikt kritiskus vērtējumus par vēlēšanu godīgumu.

Krievijas valsts vara vairāku gadu garumā sarunā ar iedzīvotājiem apelē pie vairākām fundamentālām lietām, kuru pamatā ir stabilitāte. "Tas, ka iedzīvotāju dzīves līmenis samazinās, nav tik svarīgi, būtiska ir stabilitāte, kas Krievijā tiek nodrošināta - nav teroraktu, demonstrāciju, cilvēki zina, kas viņus sagaida nākamajā dienā," pauda Riekstiņš.

Viņš norādīja, ka līdztekus opozīcijas novājināšanai notiek vēršanās arī pret neatkarīgajiem medijiem, taču nav prognozējams tas, ka tamdēļ iedzīvotāji varētu iziet ielās. "Vēršanās pret medijiem jāskatās kopsakarā ar vēršanos pret opozīciju. Tā ir vēršanās pret katru citādi domājošo," situāciju Krievijā raksturoja vēstnieks.

Riekstiņš uzskata, ka Krievija ir sarežģīts partneris attiecībās, bet tā ir ne tikai lielvalsts, bet arī tiešā Latvijas kaimiņvalsts. "Skaidrs, ka ar kaimiņiem jāmēģina uztaustīt dialoga un saskarsmes punktus, kas mums neapšaubāmi ir," teica vēstnieks, piebilstot, ka šādas jomas ir eksports, tūrisms un transporta sakari. Riekstiņš gan atzina, ka sarežģītākie jautājumi ir saitīti ar politisko dialogu, kas ir atkarīgs no tā, ko Krievija ir paveikusi pēdējos gados.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 4

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais