Latvija paraksta vienošanos par 6x6 bruņu mašīnu iegādi

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks FOTO: Ekrānuzņēmums no video

Šodien Ādažu bāzē parakstītā vispārīgā vienošanās par 6x6 bruņu transportlīdzekļu iegādi no uzņēmuma "Patria" ir ļoti svarīga Latvijas attīstībai un stiprināšanai, pirmdien paziņoja Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Pabriks pauda pārliecību, ka vienošanās ļaus Latvijai un Somijai uzlabot jau tā lieliskās attiecības.

"Līgums ir ļoti svarīgs Latvijas attīstībai un stiprināšanai. Mēs gadiem bijām meklējuši labu partneri, kurš spētu dot pienesumu ne tikai Latvijas aizsardzības sistēmai, bet arī nodrošināt ekonomisko attīstību un darba vietas, kā arī attīstīt savu industriju. Es domāju, ka tas ir tikai sākums, un mēs ar Somiju sadarbosimies vēl vairāk," uzsvēra Pabriks un pauda gandarījumu, ka jaunās mašīnas varēs ražot Latvijā.

Somijas aizsardzības ministrs Anti Kaikonens pauda gandarījumu par parakstīto vienošanos. "Šis ir tikai sākums, tas ir starptautisks līgums, kurš ir ļoti svarīgs abām valstīm. Šis līgums ir lielisks piemērs par reālu sadarbību starp ES valstīm, un viņš ir virzīts uz to, lai stiprinātu valstu bruņotos spēkus. Pateicos Latvijai par labu sadarbību," uzsvēra Kaikonens.

Jau ziņots, ka Pabriks un Somijas aizsardzības ministrs šodien parakstīja vispārīgo vienošanos par 6x6 bruņu transportlīdzekļu iegādi no uzņēmuma "Patria", kurā iekļauts Latvijas pasūtījums vairāk nekā 200 jauno bruņumašīnu piegādei.

Latvijas pasūtījuma līgumcena ir aptuveni 200 miljoni eiro, un tajā ir iekļauta transportlīdzekļu piegāde, sākotnējā uzturēšana un personāla apmācības. Plānots, ka pirmās jaunās 6x6 bruņumašīnas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rīcībā nonāks jau šī gada oktobrī.

Iepirkuma rezultātā līdz 2029.gadam NBS saņems savām vajadzībām atbilstošus bruņu transportlīdzekļus, kā arī tiks nodrošināta vietējo uzņēmumu iesaiste projektā, paredzot Latvijā veikt to uzturēšanu, remontu un nākotnē iespējamo modernizāciju. Tāpat projektā, piesaistot vietējos uzņēmējus, vienlaikus tiek gan veiktas investīcijas Latvijas ekonomikā, gan arī nodrošināta piegāžu drošība, kas bija viens no Latvijas izvirzītajiem priekšnosacījumiem, uzsākot 6x6 transportlīdzekļu platformas pētniecības un izstrādes fāzi.

Pašlaik jauno 6x6 bruņu transportlīdzekļu projektā piedalās Latvija un Somija, kā arī interesi par iesaisti ir izrādījusi Zviedrija, kas oficiālas sarunas par iepirkumu plāno uzsākt šī gada septembrī. Lai gan Igaunija pēc nodomu protokola parakstīšanas ar Latviju un Somiju vēlāk apturēja savu dalību projektā, tai un jebkurai citai sabiedrotajai valstij nākotnē ir iespēja parakstīt vispārīgo vienošanos un veikt transportlīdzekļu pasūtījumu.

2020.gada 29.janvārī Pabriks un Somijas aizsardzības ministrs Anti Kaikonens parakstīja tehnisko vienošanos par Latvijas un Somijas bruņoto spēku mobilitātes uzlabošanu, izstrādājot jaunu bruņumašīnu sistēmu, kas būs balstīta uz Somijas uzņēmuma "Patria" ražoto 6x6 transportlīdzekļu bāzes. Igaunija parakstīja tehnisko vienošanos vēlāk, bet pēc tam nolēma nepievienoties pētniecības un izstrādes līgumam.

2020.gada 15.oktobrī starp Latviju, Somiju un uzņēmumu "Patria Land Oy" parakstīts pētniecības un izstrādes līgums, kas paredz izstrādāt valstu prasībām pielāgotu transportlīdzekli.

Šī gada 26.maijā Ādažu poligonā notika "Patria" jaunā 6x6 transportlīdzekļa prototipa prezentācija, savukārt 15.jūnijā Ministru kabinets apstiprināja informatīvo ziņojumu "Par 6x6 bruņutransportieru iegādi Taktiskās mobilitātes spējas attīstības ietvaros", kas paredzēja gatavošanos slēgt starpvaldību līgumu ar Somiju par uzņēmuma "Patria" ražoto transportlīdzekļu iegādi.

Uz augšu
Back