Par protestiem Krievijā aizturēts Latvijā meklētais Aijo

Beness Aijo FOTO: LETA

Par aktivitātēm vēlēšanu laikā Krievijā aizturēts nacionālboļševiks Beness Aijo, kuru Latvija izsludinājusi starptautiskā meklēšanā, jo pret viņu Rīgas apgabaltiesā skata krimināllietu par aicinājumiem likvidēt Latvijas valstisko neatkarību un teritoriālo vienotību, šodien vēsta TV3 ziņas.

Aijo publicējis foto no policijas iecirkņa un pauž sašutumu par aizturēšanu, skaidrojot, ka viņš tikai iztaujājis vēlētājus par to politisko izvēli.

Šodien Aijo "Facebook" no policijas auto ziņoja, ka ieradies tiesā, kur atradusies arī viņa advokāte, bet drošībnieki atkal viņu aizveduši uz iecirkni, bet vēlāk atpakaļ uz tiesas zāli.

Tas, ka vēlēšanu laikā Krievijā pastiprināti pievērš uzmanību pašreizējās varas konkurentu atbalstītājiem, nav nekāds pārsteigums. Bet vismaz pagaidām Aijo Latvijai Krievijas puse neizdos, skaidroja Ģenerālprokuratūrā.

Jau ziņots, ka Rīgas apgabaltiesa oktobrī apelācijas kārtībā sāks izskatīt krimināllietu, kurā par aicinājumiem likvidēt Latvijas valstisko neatkarību un teritoriālo vienotību apsūdzēts meklēšanā izsludinātais nacionālboļševiks Aijo, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Tiesas sēde nozīmēta 19.oktobrī plkst.13.

Jau vēstīts, ka Aijo ir pārsūdzējis sev nelabvēlīgo Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesas spriedumu, ar kuru viņam par aicinājumiem likvidēt Latvijas neatkarību piespriests cietumsods uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem, kā arī probācijas uzraudzība uz vienu gadu.

Pirmās instances tiesa Aijo atzīna par vainīgu Krimināllikuma 81., 82. un 83.pantā paredzētajiem nodarījumiem, proti, par aicinājumu vērsties pret Latvijas valsti, kā arī par publisku aicinājumu vērsties pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, un teritoriālo vienotību.

Šajā krimināllietā iepriekš noteiktais drošības līdzeklis - apcietinājums - palicis negrozīts, taču LETA jau rakstīja, ka Aijo jau vairākus gadus neslēpti uzturas Krievijā, bet Latvijā ir izsludināts meklēšanā.

2015.gada februārī Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa izsludināja Aijo meklēšanā minētajā krimināllietā, kurā viņš apsūdzēts par publisku aicinājumu vardarbīgi gāzt Latvijas valsts varu. Aijo bija jāstājas tiesas priekšā, taču viņš bija aizbēdzis no Latvijas uz pašpasludināto "Luhanskas tautas republiku". Vēlāk viņš pārcēlās uz Krieviju.

2015.gada 19.februārī stājās spēkā izmaiņas Krimināllikumā, kas aizliedz prettiesiski piedalīties bruņotā konfliktā ārvalstīs. Ņemot vērā minēto Valsts drošības dienests (VDD) sāka jaunu kriminālprocesu pret Aijo un arī šajā lietā viņš izsludināts meklēšanā.

2019.gadā Aijo tika aizturēts Jarenskas ciematā, Krievijā, kur viņš bija ieradies, lai atbalstītu vides aktīvistus, kas iestājas pret atkritumu poligona izveidi Šijesas ciemā. Tomēr vēlāk Krievija atteicās Aijo izdot Latvijas varasiestādēm un piešķīra aktīvistam patvērumu.

Aijo savulaik Latvijā bija pazīstams kā neofašistiskās Nacionālboļševiku partijas biedrs, tad iekļāvās tā dēvētās Doņeckas republikas Komunistiskajā partijā, bet pašlaik uzturas Krievijā.

Uz augšu
Back