C, 18.08.2022.

Rīgā norisināsies Globālā klimata streika diena

TVNET
Rīgā norisināsies Globālā klimata streika diena
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Zemeslode
Zemeslode Foto: Unsplash

24. septembrī plkst. 16.45 Brīvības bulvārī, pretī Ministru kabinetam, jauniešu kustība “Fridays For Future Latvia” organizēs akciju, pievēršot uzmanību klimata nevienlīdzībai. Pasākums būs daļa no Globālā klimata streika, kas minētajā datumā norisināsies visā pasaulē. Akcijas laikā tiks aktualizētas vairākas klimata nevienlīdzības problēmas, kas nekur nav pazudušas, taču Covid-19 izraisītās krīzes laikā tām tiek mazāk pievērsta uzmanība.

FFF (Fridays for Future) visā pasaulē ir vienoti cīņā par klimata taisnīgumu, taču atzīst, ka katrai valstij ir atšķirīgas problēmas, un Latvija nepiedzīvo klimata krīzi tādā pašā apmērā kā jaunattīstības valstīs. Ziemeļu puslodes vadošo valstu alkatība vēsturiski izraisījusi jaunattīstības valstīs iznīcību, kas arī aktīvi veicinājusi globālo sasilšanu. Gan COVID-19 pandēmijas ietvaros, gan klimata krīzes laikā, gan arī ikkatrā krīzē pasaules vēsturē jaunattīstības valstis tiek sistemātiski ekspluatētas un atstātas bez atbalsta, portālam "TVNET" pavēstīja “Fridays For Future Latvia” kustības pārstāve Liene Kņaze.

Pienācis laiks vides un citu jomu aktīvistiem apvienoties, lai mēs kopā skaļāk paustu iebildumus pret klimata nevienlīdzību.

Šobrīd jaunattīstības valstis cieš pasaules bagātāko valstu elites vēsturisko netaisnību dēļ. Bagātāko valstu ievērojami emisiju samazinājumi, godīga vakcīnu sadale un finansējuma palielināšana klimata jomā ir tikai sākums. Kopā mēs varam cīnīties par taisnīgu nākotni, kurā neviens netiek atstāts novārtā.

Ir ļoti svarīgi runāt par klimata nevienlīdzību un klimata krīzi, jo, to aktīvi nerisinot un neuzstādot ambiciozākus klimata mērķus gan vietējā, gan Eiropas Savienības un pasaules mērogā, tā turpinās saasināties. Ir svarīgi runāt par klimata mērķiem, kas būtu saistoši likumdošanā - gan nacionāliem mērķiem Latvijai, gan ES klimata mērķiem - jau 2030. gadam, jo pretējā gadījumā klimata pārmaiņas uzņems arvien straujākus tempus un mūsu apkārtējā vide krasi mainīsies.

Arvien vairāk tiks pārsniegti nokrišņu un karstuma rekordi, vietējā daba nevarēs tik ātri pielāgoties izmaiņām un ekosistēmām draudēs sabrukums, tādējādi ietekmējot mūsu labklājību un piekļuvi ierastajiem dabas resursiem (pārtika, ūdens u.c.).

Akcija norisināsies klātienē un attālināti, jo mēs drīkstam pulcēt noteiktu cilvēku skaitu. Tādēļ aicinām ikvienu, kas vēlas piedalīties, iepriekš aizpildīt anketu. Tāpat aicinām iesaistīties digitālajā akcijā, izveidojot nelielu video vai foto un pastāstot, kādēļ piedalāties šajā pasākumā.

“Fridays For Future” ir starptautiska kustība, kuras aizsākumi meklējami 2018. gada augustā, kad zviedru skolniece Grēta Tunberga (Greta Thunberg) trīs nedēļas pēc kārtas katru skolas dienu sēdēja pretī Zviedrijas parlamentam, protestējot pret valdības rīcības trūkumu saistībā ar klimata pārmaiņu krīzi. Par klimata pārmaiņām runā ne tikai zinātnieki un organizācijas, bet arī jaunieši un skolēni, protestējot gan digitāli, gan arī izejot ielās.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu