Parādsaistību apjoms ir sasniedzis teju divus triljonus juaņu (309 miljardus dolāru). Uzņēmums ir parādā naudu ofšoru bankām, aktīvu turētājiem, kā arī daudziem citiem finansētājiem.
Tāpat kompānija ir parādā naudu piegādātājiem un līgumdarbu veicējiem, no kuriem daļa ir ķērusies pie tiesvedībām pret nekustamo īpašumu attīstītāju, jo tas ilgstoši nav maksājis savus rēķinus.
“Evergrande” komentārus par to nav sniegusi, taču 13. septembrī kompānijas pārstāvji paziņoja, ka “ziņas par “Evergrande” bankrotu un reorganizāciju ir ļoti nepatiesas”. Vēlāk arī uzņēmuma vadītājs Hju Kajans publiski parakstīja līgumus par jaunu nekustamo īpašumu projektu izskatīšanu.
Kāda būtu parādu restrukturizācija?
Parādu restrukturizēšanas mērķis, domājams, būtu izvairīties no kompānijas likvidēšanas un saglabāt nekustamo īpašumu attīstīšanu, pārdot nevajadzīgos aktīvus, lai tādējādi samazinātu zaudējumus kreditoriem.
Reitingu aģentūra “Standard & Poors” paziņoja, ka “Evergrande” maksātnespēja ir bijusi ļoti iespējama, jo tā nav spējusi veikt nepieciešamos obligāciju maksājumus otrdien. Līdz ar to Pekina varētu būt ieinteresēta meklēt iespējas, kā mainīt parādu struktūru un glābt parādu krīzē nonākušo uzņēmumu.
“Alvarez & Marsal” eksperts Rons Tomsons sacīja, ka parādu restrukturizēšanas procesa veikšanai tiks veidota kreditoru komiteja, kurā lēmumi tiks pieņemti, ņemot vērā vairākuma principu.
Arī Ķīnas “Fortune Land Development” – nekustamo īpašumu attīstītājs, kas maksātnespēju piedzīvoja februārī, parādu kārtošanā tika piesaistīta kreditoru komiteja. To vadīja Ķīnas lielākā apdrošināšanas sabiedrība, kas nekustamo īpašumu attīstītāja dēļ zaudēja vairāk nekā trīs miljardus dolāru.
Ja kreditori lems par labu “Evergrande” bankrota sākšanai, viņiem vispirms būs nepieciešams vērsties tiesā, kam arī būs jāļauj sākt šādu procedūru. Pēc tam uzņēmumam būs seši mēneši laika, lai radītu reorganizācijas plānu. Vajadzības gadījumā šo termiņu būs iespējams pagarināt par trīs mēnešiem.
Tomēr kritiskais jautājums attiecībā uz Pekinu un “Evergrande” ir tas, vai pietiks laika veiksmīgi veikt parādu restrukturēšanu bez kompānijas pamatdarba apturēšanas. Iespējas turpināt īpašumu attīstīšanu ir ļoti svarīgas, lai kompānija spētu izdzīvot, kā arī – lai cilvēki, kas jau samaksājuši par jauniem mājokļiem, nepaliktu tukšā.
“Gavekal Dragonomics” pārstāvis Vejs He norādīja, ka šo projektu pabeigšanai būtu jābūt Pekinas galveno prioritāšu sarakstā.
“Vienkāršākais veids, kā to paveikt, - “Evergrande” šie projekti ir jānodod citiem nekustamo īpašumu attīstītājiem, kam arī būtu jāpabeidz šo projektu izbūve un tālāk jau pašiem jāmeklē iespējas, kā tikt galā ar parādiem,” sacīja Vejs.
Kā Ķīnas valdība varētu iesaistīties šīs krīzes risināšanā?
Ķīnas sociālajos tīklos jau ir ļoti daudzi nikni ieraksti par “Evergrande” un zaudētām investīcijām. Kamēr centrālā valdība nelabprāt izsakās par šo situāciju, S&P speciālisti nedomā, ka Ķīnas valdība tiešā veidā metīsies glābt kompāniju. Reitingu aģentūra norāda, ka tas varētu apdraudēt “sistēmas stabilitāti”, turklāt tas liktu apšaubīt Ķīnas valdības attieksmi pret līdzīga veida uzņēmumiem, kas arī ir parādos.