O, 26.09.2023.

RetV: Pašvaldībām draud elektroenerģijas krīze; sāk iesniegt maksātnespējas

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 33
AS "Sadales tīkls" darbinieks atjauno elektroapgādi Jaunsātu pagastā, kur otrdienas vakarā plosījās vētra.
AS "Sadales tīkls" darbinieks atjauno elektroapgādi Jaunsātu pagastā, kur otrdienas vakarā plosījās vētra. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Pēdējos mēnešos elektroenerģijas cenas Eiropā un Baltijā sasniedz rekordus, kas daudzas pašvaldības Latvijā novedis tuvu krīzei. Latvijas Pašvaldību savienība lēš, ka, iepērkot elektroenerģiju par biržas cenām, nākamajā gadā visām pašvaldībām kopā izmaksas varētu pieaugt no 12 līdz 19 miljoniem eiro.

Elektroenerģijas cenu kāpumu no vienas puses un fiksētu cenu līgumos ar klientiem, no otras - nav spējis izturēt uzņēmums SIA “Senergo”, kas elektroenerģiju piegādāja līdzšinējam Bauskas novadam.

Bez elektrības skolas, bērnudārzi un pašvaldības kapitālsabiedrības neesot palikušas, tomēr jaunajā garantētajā līgumā cena esot atkarīga no biržas cenām.

Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks (NA) ReTV Ziņām saka: “Pēc pašlaik esošajām biržās cenām, mēs saprotam, ka ir 2,2 reizes dārgāk. Tas nozīmē to, ka mums jāmeklē papildus līdzekļi visās iestādēs, visās kapitālsabiedrībās, lai varētu samaksāt par elektrību līdz gada beigām. Šī ir patiesībā mums tāda ārkārtas situācija, jo finansējums bija paredzēts visam gadam.”

Kā skaidro pašvaldības pārstāvis, samazināt patēriņu praktiski neesot iespējams, ja vien negribam atgriezties deviņdesmitajos gados, kad pilsētu ielas vēlos vakaros un agros rītos slīka tumsā.

Jelgavā šajā gadā elektroenerģijas cenu kāpums būšot apmēram 50%, kam līdzekļus meklēšot kapitālsabiedrību budžetos, bet iztrūkstošo finansēšot no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Nākamgad pie pašreizējām biržas cenām elektroenerģijai nāktos tērēt pat aptuveni miljons eiro vairāk. Izeju gan pašvaldībā redzot, bet tam saskaņojumu nedodot SPRK.

Siltumenerģijas ražošanas uzņēmumam Jelgavā elektrības cenas kāpums, vismaz pagaidām problēmas neradot. Līdzīga situācija arī Alūksnē, tomēr bažas par nākotni esot.

SIA “Alūksnes enerģija” valdes loceklis Mārtiņš Kaļva:

“Tas, kas mūs visvairāk uztrauc, vai elektroenerģijas cenu kāpums neizsauks lavīnu. Dīzeļdegvielas cenu kāpumu, kas tālāk paņems līdz kurināmā cenu kāpumu, tad gan būs sāpīgi.”

Atbalsta meklējumos Pašvaldību savienība nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam un ministrijām. Ekonomikas ministrijā skaidro, ka pašlaik tiekot izvērtēti vēstulē paustie priekšlikumi, komentāru varētu sniegt, kad būs gatavs izvērtējums. Savukārt finanšu ministrija iespējas budžetā meklēšot vien tad, ja atbildīgā nozares ministrija to būs noteikusi kā prioritāti.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 33

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu