C, 18.08.2022.

FKTK piespriesto sodu "Olainfarm" plāno piedzīt no bijušajām uzņēmuma amatpersonām

TVNET/LETA
FKTK piespriesto sodu "Olainfarm" plāno piedzīt no bijušajām uzņēmuma amatpersonām
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto Foto: Shutterstock

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) zāļu ražotājai AS "Olainfarm" piemēroto soda naudu 50 000 eiro apmērā uzņēmums plāno piedzīt no bijušajām uzņēmuma amatpersonām - bijušā "Olainfarm" valdes priekšsēdētājā Jerūna Veitesa, kā arī padomes locekļiem Haralda Velmera un Kārļa Krastiņa, pavēstīja "Olainfarm" pārstāvji.

Viņi norādīja, ka FKTK piemērotā soda nauda 50 000 eiro apmērā par finanšu instrumentu tirgus tiesību aktu pārkāpumiem attiecas uz situāciju, kas radusies jau 2016.gadā, kad uzņēmumu vēl vadīja Valērijs Maligins. Savukārt atsevišķu bijušo uzņēmuma amatpersonu bezdarbības dēļ pārkāpumi ilgstoši netika risināti un novērsti, iepazīstoties ar FKTK lēmumu, konstatējusi "Olainfarm" pašreizējā vadība.

FKTK atklāja, ka "Olainfarm" nav ievērotas prasības par savlaicīgu atbilstošu iekšējās informācijas turētāju sarakstu izsniegšanu FKTK, kā arī šo sarakstu sagatavošanu, atjaunināšanu un glabāšanu. Pārkāpumi attiecas uz vairāk nekā piecu gadu ilgu periodu.

Uzņēmuma šā brīža vadība - valde un padome - pilnībā apzinās pienākumu nodrošināt uzņēmuma darbības atbilstību finanšu un kapitāla tirgus normatīvo aktu prasībām un ir pilnībā sadarbojusies ar FKTK tās uzsāktās pārbaudes laikā. Tāpat šā brīža uzņēmuma vadība pateicas par FKTK rekomendācijām uzņēmuma kā finanšu instrumentu tirgus dalībnieka darbības turpmākai pilnveidošanai un saskaņā ar labas korporatīvās pārvaldības principiem ievieš nepieciešamās izmaiņas attiecībā uz iekšējās informācijas turētāju sarakstiem.

FKTK šī gada jūnija sākumā pieprasīja informāciju no tā brīža "Olainfarm" valdes priekšsēdētāja Jerūna Veitesa, kurš, ilgstoši atrodoties amatā kā atbildīgā uzņēmuma amatpersona konkrētajā jautājumā, nebija nodrošinājis iekšējās informācijas turētāju sarakstu atbilstību normatīvo aktu prasībām.

Dažas dienas pēc pieprasījuma saņemšanas Veitess atkāpās no amata, pretēji saviem kā valdes priekšsēdētāja pienākumiem, nenodrošinot FKTK prasītās informācijas izsniegšanu un arī neinformējot par saņemto FKTK pieprasījumu citus uzņēmuma valdes locekļus, informēja "Olainfarm" pārstāvji.

Viņi norādīja, ka Veitess atkāpās no amata, savu atkāpšanos koordinējot ar diviem tā brīža padomes locekļiem Haraldu Velmeru un Kārli Krastiņu. Šīs padomes amatpersonas, kuru pienākums kā padomes locekļiem bija uzraudzīt valdes darbību, tajā skaitā nodrošināt, ka valdes priekšsēdētājs ievēro normatīvo aktu prasības attiecībā uz iekšējās informācijas turētāju sarakstiem, sadarbību ar FKTK un FKTK pieprasījuma izpildi, šo jautājumu atstāja nerisinātu.

Tālākā izmeklēšanā tiks noskaidrots vai šāda Velmera un Krastiņa rīcība bija nolaidība vai apzināta rīcība saistībā ar akciju izkrāpšanas mēģinājumu, pauda "Olainfarm" pārstāvji.

Uzņēmumā uzskata, ka ne "Olainfarm" vairāk nekā 1300 akcionāriem, ne esošajai uzņēmuma vadībai uzņēmuma vārdā nav jāuzņemas finansiāla atbildība par bijušo uzņēmuma amatpersonu pieļautiem pārkāpumiem un bezdarbību, nenodrošinot attiecīgo normatīvo aktu prasību izpildi.

"Olainfarm" FKTK piemēroto soda naudu 50 000 eiro apmērā uzskata par zaudējumiem, par kuru rašanos ir atbildīgas bijušās uzņēmuma valdes un padomes amatpersonas. Tādēļ šos radušos zaudējumus uzņēmums plāno piedzīt no bijušajām amatpersonām, kuru bezdarbības dēļ FKTK identificētā situācija netika laikus atrisināta - bijušā "Olainfarm" valdes priekšsēdētājā Veitesa, kā arī padomes locekļiem Velmera un Krastiņa.

"Olainfarm" ieskatā šī situācija arī labi izgaismo nepieciešamību pēc normatīvo aktu grozījumiem, nosakot, ka atbildība par šāda veida finanšu un kapitāla tirgus normatīvo aktu pārkāpumiem būtu jāattiecina un sods būtu jāpiemēro konkrētām amatpersonām, kuras uzņēmumā saskaņā ar pienākumu sadali ieņem atbildīgos amatus un uzņemas pienākumu nodrošināt uzņēmuma darbības atbilstību normatīvajiem aktiem, nevis uzņēmumam kopumā.

Jau ziņots, ka FKTK padome pagājušajā nedēļā zāļu ražotājam "Olainfarm" piemērojusi 50 000 eiro soda naudu par finanšu instrumentu tirgus tiesību aktu pārkāpumiem.

FKTK konstatējusi, ka "Olainfarm" nav nodrošinājusi Finanšu instrumentu tirgus likuma un Eiropas Savienības regulas prasības, jo nav savlaicīgi iesniegusi pieprasīto iekšējās informācijas turētāju sarakstu.

"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. "Olainfarm" lielākais akcionārs ir "Olmafarm" (42,56%), kas vienādās daļās pieder Valērija Maligina mantiniecēm - Irinai Maliginai, Annai Emīlijai Maliginai un Nikai Saveļjevai.

Tomēr FKTK padome atļāva veselības uzņēmumu grupas "Repharm" grupas uzņēmumam "AB City" izteikt "Olainfarm" akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu, jo "AB City" uz netiešas līdzdalības pamata bija ieguvusi no "Olainfarm" akcijām izrietošās balsstiesības, kas veidoja 30,85% no balsstiesīgo akciju kopskaita. "AB City" akciju atpirkšanas obligātajā piedāvājumā un papildus izsludinātajā akciju pārdošanas iespējā palielināja līdzdalību "Olainfarm" kapitālā līdz 48,1%.

"Olainfarm" koncerna apgrozījums pagājušajā gadā bija 122,157 miljoni eiro, kas ir par 11% mazāk nekā 2019.gadā, savukārt koncerna peļņa samazinājās 2,3 reizes un bija 9,478 miljoni eiro.

"Olainfarm" akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu